Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

Pozvánka na stretnutie 10.12.2012

Milan Rusko 16 December 2012 PDF Tlačiť E-mail
Ahojte, pozývam aj vás všetkých na stretnutie a teším sa na tých, ktorí prídu:
v pondelok 10.12.2012 od 17:00 do 20-21:00
v čajovni Čajovnička na spodku Hornej ulice v BB

Vítaní sú všetci záujemci o duchovno, ktoré obsahuje v sebe múdrosť pochopenia a spokojnosť naplnenia. O čom budeme? Viď nižšie.
Aký je rozdiel medzi duchovnou cestou a psychoterapiou? Obe sa dosť podobajú a mnohí sa naštartovali na duchovnú cestu práve tak, že mali nejaké osobné problémy. Nie je to nič nezvyčajné, to spojenie oboch je prirodzené. Potreba psychoterapie privádza človeka k duchovnu a naopak, duchovná cesta je určite aj psychoterapiou. Ale hranica medzi obomi je veľmi jasná a striktná: Pri psychoterapii hľadám pomoc, lebo neviem pevne stáť na vlastných nohách. Pri duchovnej ceste hľadám pevným rozhodnutím pravdu bytia.

Topiaci sa aj slamky chytá. Ten, kto hľadá pomoc, berie všetko, čo mu pomôže a neskúma, či je to pravda a či lož. Navštevuje prednášky, kurzy, poradcov a hľadá radu či útechu pre svoju ubolenú dušu. Iste je mnoho dobrých psychoterapeutov, ktorí vedú kurzy a pomôžu ľuďom. Nepovedia však, že sa jedná o psychoterapiu, veď aj "pacienti" si svoj stav neradi priznávajú. Poznám tú rétoriku terapeutov, ktorí sa maskujú za duchovnú cestu. Oslovia len zranených a zlomených. Robia tak medvediu službu skutočnému duchovnu. A keď už začnú hovoriť, že myslenie treba odložiť, treba zvýšiť pozornosť. Keď začnú hovoriť, že nemáme hodnotiť, len veci prijímať, treba vstať zo stoličky. A keď nakoniec povedia, že pravda je relatívna, že každý má svoju pravdu, to už sa treba načisto otočiť a odísť.

Skutočné duchovno je hľadaním podstaty bytia "Ja som" a človek, ktorý sa pevne rozhodne ísť, ide navzdory všetkým, neoblomne, za pravdou. "Ja som" je cieľ a "Ja sám" je cesta. "Ja sám" neznamená uzatvárať sa a byť osamotený, naopak, rozširovať svoje JA o JA všetkých bytostí. Vidieť kúsok seba v každom človeku a kúsok z každého v sebe. "Ja sám" neznamená, že sa s nikým nestretávam, ale to, že každého považujem za sebe rovného priateľa. Neuznávam nad sebou guruov, ale vážim si pravé cnosti v každom človeku, či už sa ten považuje za "duchovného" alebo nie. Ako by mohol hľadač pravdy navštevovať platené kurzy a ako by sa mohol podriaďovať vodcom?

Takže keď sa v psychoterapii človek uzdraví natoľko, že nie je padajúcou stenou, že vie stáť aj bez podpery, až vtedy môže začať hľadať pravdu, až vtedy môže hovoriť o duchovnej ceste. Dovtedy hovorí o ezoterike, o anjeloch, o mimozemšťanoch, o technikách, o láske, o prijímaní, o nehodnotení. Pravda nie je pre každého, pretože pravda oči kole.

Väčšia či menšia depresia sa nevyhne nikomu, každý človek sa môže ocitnúť v situácii, kedy potrebuje pomoc a podporu. Ale človek by nemal ani vtedy zaprieť pravdu a mal by nazývať veci svojím pravým menom.

O čom sa teda budeme baviť? Uvidíme, čo spontánne príde... ;-)

Milan

Komentárov (0)
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!