Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

Stretnutie 7.1.2013

Milan Rusko 05 Január 2013 PDF Tlačiť E-mail

Ahojte, pozývam vás na stretnutie

7.1.2013 od 17. do 20.-21. hodiny
v Čajovničke v Hornej ulici oproti Prioru, Banská Bystrica

na tému
Duchovná cesta a spoločenský rozmer

best payday loan

Minule sme vymedzili hranice duchovnej cesty niekde medzi psychoterapiou a osobným rozvojom. Oba protiklady sprevádzajú duchovnú cestu ako dvaja strážni anjeli a predsa sa ona líši od oboch. Čím? Čo obom chýba? Povedal by som, že spoločenský rozmer. Niektorí hľadajú uzdravenie svojej boľavej duše, iní hľadajú svoj úspech. Ale vždy je tam len to svoj, môj, ja, ego. Nehovorím teóriu, ale to, čo moje oči vidia okolo seba.

Duchovná cesta začína asi až vtedy, keď človeka začne bolieť celý svet a keď hľadá úspech pre všetkých. No ego zostáva, nedá sa zabudnúť a človek nemôže žiť život za iných a potláčať svoj vlastný. Človek pochopí, že najväčšou radosťou je robiť radosť ľuďom a pritom stáť aj v pravde. Potom zbadá učiteľa, ktorý hovorí: Pomôžte si tak a onak alebo zbohatnite tak a onak. Nechápe, o čom to hovorí, počúva a nerozumie cudziemu jazyku, lebo to nie je jazyk jeho srdca. Učiteľ pokračuje: Nauč sa milovať seba, lebo nemôžeš milovať druhých, ak nemiluješ seba. A človek sa zamyslí: Čo mi ten chce nahovoriť a o čom sa chce so mnou rozprávať? Prečo hovorí nezrozumiteľne ako mimozemšťan? A žiaci učiteľovi prikyvujú a hneď nachádzajú tisíc dier, ako dostatočne nehladkajú svoj narcis vo vlastnom zrkadle. Zranení narušenými medziľudskými vzťahmi, budujú si betónovú stenu medzi sebou a ostatnými a pritom sú presvedčení, že budujú seba. Lebo spojivom tehál na stavbe je vápno a piesok, ale spojivom ľudskej spoločnosti je vzájomnosť a úprimnosť.

Taká je doba - ak sa sám nepochváliš, nikto ťa nepochváli, ak sa sám neoceníš, nikto ťa neocení. Ale má to tak byť? Pred sto rokmi takýchto učiteľov na slávu na hnoj vyhadzovali, dnes sa im hanebnej úcty dostáva. Pre mňa civilizáciou je a navždy zostáva, keď sa ľudia na jednu vlnu naladia a jeden druhému radosť robia. Bez úprimnosti však je to ako točiť koleso mlyna bez vodného náhonu...

Prečo je nám dnes tak vnucovaný individualizmus zo všetkých strán, ešte aj cez duchovno? Povieme si navzájom...

Ďalšie témy (kto chce, môže zahlasovať):

Duchovný pohľad na dejiny sveta
Falzifikácia duchovnej cesty vládnou mocou v súčasnosti
Duch, Daimonion alebo Anjel strážny - intuícia, ktorá k nám neprestajne prehovára
Ako rozoznať pravdu od domnienky a názor od náhľadu? Základy antimanipulácie.
Ako vyzerá spoločnosť postavená na zdravých duchovných základoch?


Cieľom je myslieť, cítiť a žiť v súlade s pravdou. Ja nemám recept na pravdu, ale v každom z nás má pravda svojho posla. Ide o to, naučiť sa rozpoznať ten hlas ducha pravdy v sebe a súčasne medzi nami. A ak niekto neverí v univerzálnu pravdu, nech kľudne hľadá podstatu svojho bytia v atómoch a v kvarkoch, ja sa jej budem dotýkať v myslení, v cítení a v intuícii, nech hľadá jednotiaci prvok sveta v hmote bez rozumu, ja ho budem objavovať v rozumnom chápaní a v súcítiacej vzájomnosti.

Milan

Komentárov (0)
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!