Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

Pravda a komunikácia

Milan Rusko 03 Február 2013 PDF Tlačiť E-mail
Ďalšie stretnutie bude v pondelok 28. januára 2013 od 17:00 opäť v Čajovničke.

Téma: Pravda a komunikácia

Valia sa na nás informácie ako vlny za vlnou, ale ktoré z nich si mám vybrať? Ktorým mám veriť a ktoré odmietnuť? Sú tu šokujúce správy o katastrofách z televízie, pikošky zo života umelo vytvorených "hviezd" v bulvárnej tlači, máme tu protikladné myšlienky liberalizmu či socializmu, ktoré rozdeľujú ľudí na bojujúce strany, máme tu náboženské viery, máme tu životopisy svätcov či učiteľov úspechu, máme tu ezoterické učenia, ktoré šokujú ľudí a vytvárajú skupiny veriacich prívržencov a neveriacich odporcov. Ale kde sa v tom všetko stratila pravda? Vieme vôbec, ako pravda vyzerá a ako vonia? V ktorej nore sa pred nami ukryla?

Pravda je základ, lebo ak svoj život nemám postavený na pravde, celkom iste ho mám postavený na lži a to nie je boh vie čo. Existuje vôbec pravda? Tí, čo chcú byť pevní a cieľavedomí, za pravdu považujú to, čo sa im páči, tí, čo chcú byť tolerantnejší, odmietajú existenciu pravdy. Ale kde sú tí, čo pravdu hľadajú?

Pravda znamená múdrosť, pochopenie a šťastné žitie. Pravda znamená istotu a pevnosť v kroku púťou života. Len pravda dokáže zjednotiť ľudí na trvácom základe. Pravda sa schováva pred každým, kto nemá k nej úctu, kto si zo svojho jazyka urobil liaheň výmyslov, kto zavádza svojho spolučloveka, pravda uteká pred tým, kto svoje slová nedodržuje.

Potom nečudo, že ľudia sú vydaní napospas veriť bludným náukám, falošným učiteľom alebo vlastným klamným popudom, keď pravdu popreli vo vlastnom vnútri. K pravde sa možno priblížiť len úprimnosťou srdca, bez strachu o vlastný život, bez strachu, čo o mne povedia iní a bez strachu zo straty toho, čoho som sa až doteraz tak kŕčovito držal.

Ako k pravde?

1. Pravda je skromná. Pravda neprichádza v ohurujúcich bombastických slovách, skôr v tichom padaní snehu alebo v jarnom rašení trávy. Tí, ktorí sa utiekajú k senzáciám, majú poruchu vnútorného prežívania. Človek pravdivý má viac zážitku z pohľadu na nočnú oblohu, než z tisícky senzačných a ohurujúcich správ.

2. Pravda je dobrá. Negatívne informácie, čo ako vyzerajú byť podložené, nie sú celou pravdou, pretože keby všetko malo byť len negatívne, život by tu vôbec nebol. Život je veľmi krehká vec a predsa tu je, lebo niečo dobré ho udržuje. Múdri vedia, že všetky zlé veci sú len prekážkou, ktorú sa máme naučiť prekonať.

3. Pravda je predovšetkým a hlavne zážitková, prežívaná. Čo úprimne neprežívam, to je možno pravdou niekoho iného, nie však mojou. Čoho sa neviem dotknúť, čo neviem ovoňať, pocítiť, prežiť, to nie je pravda, ale len sebaklam.

4. Pravda necúvne pred strachom a neohne sa chtivosťou. Strach a chcenie sú dve základné veci, ktoré pravdu krivia.

5. Pravda je komunikatívna a spája ľudí bez rozdielu odkiaľ pochádzajú a z čoho vychádzajú.

Kde sú teda tí ľudia, ktorí sa chcú očistiť smerom k pravde, aby sme mali svoj život postavený na pravdivom základe?


Milan
Komentárov (0)
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!