Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

Sattva, radžas, tamas

Milan Rusko 10 Február 2013 PDF Tlačiť E-mail

Stretnutie v Čajovničke v pondelok 11.2.2013 od 18:00 (pozor, zmena času oproti minulým stretnutiam!)

Tri guny, sú medzi základnými pojmami indickej (jógovej) filozofie. Sú to tri základné stavy duše, z ktorých vyviera konanie človeka. Keď dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté, ak vychádzajú z rôznych pohnútok.

Sattva je čistota, vnútorný pokoj a žiariaca dobrota. Sattva nám nie je vzdialená, aj keď nie sme svätci. Keď pomôžeš mamičke s kočíkom do autobusu, usmeješ sa na malé, máš z toho príjemný pocit a zažiaria Ti oči, tak si ochutnal iskru sattvy. Alebo keď ukážeš cudzincovi cestu a tešíš sa, že príde správne do cieľa, tiež tvoje počínanie vychádza zo sattvy. Akékoľvek nezištné dobro, ktoré z nás vychádza, úprimné, čisté, bez nároku na odmenu, bez stresu, bez strachu, ktoré konáme preto, že to proste z nás vychádza, že je nám to prirodzené, to je sattva.

Radžas je chtivosť, vášeň, nekľud, nepokoj, cieľavedomosť. Keď robím prácu kvôli odmene, keď robím dobro kvôli zlepšeniu svojej karmy, keď podnikám kvôli zisku, keď pomáham ľuďom, aby som si urobil dobré meno. Radžas, to sú všetci tí aktívni ľudia, aktívni na rôznych úrovniach, ktorých obdivujeme. Cieľom však je pochopiť rozdiel medzi sattvou a radžas.

Tamas je temnota, lenivosť, mdlosť, ľahostajnosť, nedbalosť. To sú tí, ktorí nič nerobia, len sa stále sťažujú. Cieľom však je pochopiť, že aj temnota patrí k životu a že všetky tri stavy duše sú v každom z nás v nerozlučnej jednote. Sú veci, ku ktorým musíme byť aj ľahostajní, flegmatickí, ináč by nás zničili. Duchovný človek nie je ten, kto temnotu odsúdi, ale ten, kto ju pochopí.

Duchovný človek je ten, ktorý má všetky tri guny v rovnováhe, ktorý rozumie všetkým trom. Práve sattva je to, čo najviac v dnešnom svete chýba a práve sattva je to, čo temnotu neodsudzuje.

Na túto tému nadväzuje ďalšia téma: Dejiny sveta z duchovného pohľadu.

Milan Rusko


O tejto téme nájdeme na nete veľmi málo, najviac sa mi páčilo asi toto, ostatné výklady v blízkom jazyku, čo by za niečo stáli som nenašiel:
http://www.oaza.atlasweb.cz/guny.html

Komentárov (0)
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!