Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

O zdraví

Milan Rusko 19 Máj 2013 PDF Tlačiť E-mail

Rozhovor s diagnostikom a liečiteľom Jánom Pavlíkom o zdraví.
V pondelok 20.5.2013 o 18:00 na Námestí pod vežou.

"Keď je človek zdravý, má tisíce prianí. Keď nie je zdravý, má len prianie jediné." To som si prečítal v čakárni u lekára. Pekný výrok. Ale so zdravím je to komplikovanejšie, hlavne ak vnímame zdravie tak celkovo. Svetová zdravotnícka organizácia WHO definovala zdravie celkom múdro, ako "stav úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody". Ako však takýto rajský a nirvánický stav bytia môže človek dosiahnuť sám osobne, o tom už WHO veľa nehovorí. Ťažko hovoriť o duševnej pohode, keď ľudia veľa pracujú a ledva vyžijú. Ťažko hovoriť o sociálnej pohode, keď základným mottom spoločnosti, v ktorej žijeme, je snaha urvať si čo najviac, na úkor druhých. Keď máme konkurenciu namiesto spolupráce, honbu za ziskom namiesto vzájomnosti.

Čo je zdravie z duchovného pohľadu? Súlad s vesmírom? Jednota s Bohom? Čo môžeme urobiť a čo chceme vôbec urobiť pre zdravie seba, svojho okolia, spoločnosti, ľudstva? Čím si zdravie ničíme najviac? Ako správne zmeniť prístup k životu a svoje zvyky, aby sme nastúpili na cestu zdravia? Ako chutí cesta zdravia? Je horká alebo sladká?

So zdravím je to komplikovanejšie o to, že na chorobu sme si zvykli. My ani nevieme, že sme chorí, lebo sme akosi pozabudli na to, ako vyzerá stav zdravia, ako chutí pohoda tela, pohoda duše, pohoda  medziľudských vzťahov a pohoda vôbec vzťahu k spoločnosti a vzťahu k svetu a k životu.

Sme ako malé deti, ktoré sú hladné, ale nevedia o tom. Hnevajú sa, plačú. Občas ich niečo zaujme, ale len nakrátko a rýchlo sa vrátia k tomu plaču. Ale keď sa zjaví mama, zrazu veľmi dobre vedia, čo potrebujú a čo im chýba. My, na rozdiel od nich, nemáme mamu, od ktorej by sme si cucli energiu. Lepšie povedané, k tejto mame máme zahataný prístup. A to je celý problém našej spoločnosti. Z nedostatku Zdroja spokojnosti potom vyviera nespokojnosť, z nespokojnosti vyviera chamtivosť, z chamtivosti zlé medziľudské vzťahy a zo zlých medziľudských vzťahov vyviera tento spoločenský systém, v ktorom žijeme a všetky jeho neduhy.

Duchovná cesta je cesta k zdraviu. K zdravému telu, v ktorom žije zdravý duch. K zdravému rozumu, so zdravým cítením. Duchovná cesta nie je o duchoch, ani a prízrakoch, ani o fantáziách. Duchovná cesta je o zdraví.

Milan Rusko

Komentárov (0)
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!