Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

O dobrom a zlom duchovne

Milan Rusko 10 Jún 2013 PDF Tlačiť E-mail

Stretneme sa v pondelok 10.6.2013 o 18:00 na Námestí pod vežou.

Existuje aj "zlé" duchovno? Ako ho spoznáme? Ako hľadať pravdu v spleti duchovných náuk? Ľudia ako včely na med sadajú na všelijaké nové aj staré "učenia", kupujú knihy, nechajú sa zlákať kurzami, platia peniaze za semináre. Ako to, že sa tak ľahko nechávajú klamať podvodníkmi?

V každom z nás sa mieša dobré so zlým, správne s pomýleným. Dobré a zlé okolo seba vieme rozoznať úmerne tomu, ako ho vieme rozoznať v sebe. A ako rozoznáme to čisté v nás aj okolo nás? To je základná otázka, pre mnohých neriešiteľná. Títo mnohí sa riadia len chvíľkovým dobrým pocitom, ktorý sa dá implantovať, podobne, ako dobrý pocit z predvolebných sľubov. Kto sú tí mnohí, ktorí ľahko sadnú na lep? A kto sú tí, ktorí sa obalamutiť ničím nedajú a idú za pravdou a stoja v pravde? V čom je vlastne ten rozdiel medzi nimi?

Z vlastnej skúsenosti takto poviem: Pravda, láska, spravodlivosť, dobro, krása, prostota. To sú veci, ktoré sa držia správnej línie, to sú veci, ktoré treba rozvíjať a človek nezablúdi. Sloboda, peniaze, moc, senzácie, to sú zase veci z opačného konca, to sú veci, ktoré ľudí krútia, odvádzajú a motajú v bludných kruhoch. No ale ako som na to prišiel? Jedno slovko: "Trvalá udržateľnosť". To, čo trvalo udržuje život, je správne a to, čo nie je udržateľné, to je nesprávne.

Láska a peniaze. Starý koncept. Keby každý človek mal rád ostatných ľudí, bude spoločnosť udržateľná? Veru bude. A keby každý chcel zarobiť viac, než sused, bude spoločnosť udržateľná? Veruže nebude. Veď keď ja mám viac, než sused, sused nemôže mať viac, než ja. A je to vyriešené, vieme, kde je pravda a kde lož. A vieme, kam patria všetky tie duchovné smery, ktoré hlásajú pozitívne myslenie, bohatstvo a prosperitu. Nie všetko na nich je zlé, ale honba za materiálnym bohatstvom nie je udržateľná. Naopak, uspokojiť sa s tým, čo od Prírody dostávam, to udržateľné je. A hľadanie bohatstva v Duchu, je tiež udržateľné.

Sexuálna sloboda. Hlásatelia sexuálnej slobody hovoria: Nenechaj sa väzniť vzťahom. Je to udržateľné? No všetci vieme, ako sme sa narodili. Z výlučného spojenia muža a ženy. Nijak inak sa človek nenarodí. Len spojením dvoch protikladov, kde tretí sa nijako nezmestí. Takže tí, ktorí propagujú voľné vzťahy, nikdy poriadne nevychovajú deti a nie Príroda, ale oni sami si zrušili svoje budúce pokolenia tým, že odmietli výlučný vzťah. Sami sa tak odsúdili na vyhynutie. Len či to pochopia aj ich nasledovníci?

Povedal som stručne dve základné veci, ktoré stáli na začiatku mojej Cesty: Hľadanie podstaty lásky muža a ženy a hľadanie sveta bez chamtivosti po peniazoch. Aj teraz, po rokoch poznávam, že toto boli dve najčistejšie túžby vo mne. A môžem teraz aj nahlas povedať, že nasledovanie týchto túžob je čisté, správne a duchovné. A naopak, potláčanie, deštrukcia týchto vecí, je falošné, diabolské duchovno. Ono sa to tvári duchovne, veselo a usmievavo, senzačne a úžasne, pohodovo a múdro. Ale je to antiduchovno, pravé duchovno smeruje k lepšiemu svetu, než je ten dnešný. A antiduchovno smeruje k svetu ešte horšiemu, než tu máme.

Ak chceme hľadať pravdu v spleti duchovných náuk, treba zostúpiť na dno svojej duše a tam nájsť tie najčistejšie túžby, najčistejšie impulzy života. Ale to nestačí, tie treba ešte preveriť kritériom udržateľnosti, ale aj úprimnosti a dobrého pocitu. A potom to treba overiť aj medzi ľuďmi. Lebo Pravda je to, čo všetci podvedome hľadáme. Nepoznáme ju, tápeme, ale keď ju uvidíme, pocítime, že to bolo niečo dobré. Pokiaľ nie sme pomýlení falošnými duchovnými smermi, novými aj starými...

Milan Rusko

Komentárov (0)
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!