Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

Život ako v rozprávke

Milan Rusko 15 September 2013 PDF Tlačiť E-mail

PopoluškaStretnutie v pondelok 16.9.2013 o 18:00 na námestí pod vežou

Život bez rozprávok by bol ochudobnený o jednu podstatnú súčasť života - o pocit krásna. Všetci po pocite krásna túžime, všetci krásu okolo seba hľadáme a všetci ju vieme oceniť. Všetci túžime po rozprávkovo krásnom živote, ale kto nám dá naň recept a kto nás to naučí?

Zobreme si rozprávku o Popoluške, typicky archetypická rozprávka, ktorá hovorí o duchovnom prerode človeka, Popolušky na krásnu princeznú, dáva nám recept, ako zo šedivého popola prejsť do ligotavej krásy kráľovského paláca. Pravdaže nemôžeme všetci bývať na zámku, nemôžeme všetci zdediť polku kráľovstva. Ale všetci môžeme naplniť svoj život tou krásou, teda pocitom, že žijeme ako v rozprávke, lebo krása je kvalita, ktorá je v nás a pokiaľ máme čo jesť, obliecť a kde bývať, nezávisí od vonkajších vecí.

A tu je duchovný výklad rozprávky o Popoluške: Všetci sa rodíme ako macochine dcéry. Macocha je súčasný svet, ako mnohí vieme, ovládaní ľuďmi nie najlepšieho charakteru. V detstve hráme sa s Popoluškou a nerozlišujeme, je v nás kúsok z Popolušky aj kúsok z macochy. Ale postupne nás macocha učí: Nekamaráť sa s tou špinavou a hlúpou, nech sa jej špina a hlúposť na teba nenalepí! Ona je len slúžka a vždy ňou zostane, ale ty budeš tá úspešná a bohatá, snaž sa, pracuj na sebe, keď pôjde princ okolo, usmievaj sa na neho. Takto nás systém učí, aby sme sa zaradili do systému a snažili sa mu prispôsobiť, len tak vraj dosiahneme odmenu a krásu v živote. Pchať sa do zadnice mocným a bohatým, napodobňovať úspešných, pohŕdať slabými, to všetko robí z nás macochinu dcéru. To sú mnohí politici, to sú mnohí novinári, to sú mnohí podnikatelia, to sú všetky vzory údajnej úspešnosti, ktoré sú nám predkladané. Všetci títo sa podieľajú na rozmnožovaní nespravodlivosti vo svete, na útlaku bezbranných.

Treba sa však vrátiť do detstva, keď Popoluška bola súčasťou našej duše, keď sme nerozumeli, prečo by sme ňou mali pohŕdať, nerozumeli sme prečo by sme s ňou nemohli jesť za rovnakým stolom a hrať sa rovnaké hry. Treba nám rozpoznať macochu v sebe a odmietnuť všetko, čo je na nej škaredé, nespravodlivé, chamtivé a utláčajúce. A stať sa Popoluškou, ktorá miluje holúbky, vtáčiky, mravčeky, aj všetko živé rovnako. Žije skromne a z jarmoku jej stačia tri oriešky. Hviezdičkové šaty, to sú tie hviezdy na nebi, tie iskričky čistých túžob v nás. Keď sa objavia, treba si ich obliecť. Mesiačikové šaty, to je svetlo, ktoré osvetľuje noc, to je poznanie a pochopenie dobra a spravodlivosti, pokiaľ okolo nás vládne noc nespravodlivosti. Keď sa objavia, treba si ich obliecť. A slniečkové šaty, to je vnútorná premena, keď to, čo bolo na začiatku len malou iskričkou, prežiari náš život a stane sa slnkom a zdrojom tepla, svetla a života. Keď sa slniečkové šaty objavia, netreba si ich obliecť, lebo oni si oblečú nás.

Je to len na nás, na našom pochopení a na našom rozhodnutí, či ideme cestou macochinej dcéry alebo cestou Popolušky. Jedna cesta vedie k okázalosti a k falošnému bohatstvu, ktoré je postavené na útlaku. Druhá cesta vedie cez skromnosť ku skutočnému bohatstvu, ktorého zdroj je v každom jednom v nás. K bohatstvu, ktoré nikoho neutláča, ale je ho dosť pre všetkých ľudí na svete. To je bohatstvo vnútornej krásy a vnútorného šťastia.

Milan Rusko

Komentárov (0)
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!