Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

Články

O práci, tanci a zápase

Milan Rusko 12 Máj 2015 PDF Tlačiť E-mail

Zábavné domáce práce

Zábavné domáce práce, ale skúsme myšlienku rozvinúť:

Prečo by sme prácu nemohli vykonávať ako fitness? Fitness tela alebo fitness mysle? Prečo si ľudia najprv ničia zdravie prácou a potom si ho regenerujú fitnessom, dovolenkou, rekreáciou, pobytom v nemocnici? Prečo tou rekreáciou nemôže byť práca?

Čo takto zmeniť posilovne na pracoviská? Športoviská na dielne? Počas olympiády vyhnať športovcov na polia, druhých na stavby, tretích k remeslám? Ide to?

 

Veľká noc 2015

Milan Rusko 06 Apríl 2015 PDF Tlačiť E-mail

Pre mňa má Veľká noc 3 rozmery:

Šibačka1. Sviatok jari, prebúdzanie prírody, ukončenie kráľovstva Moreny. Šibanie oživujúcim prútikom a preberajúcou vodou má svoj význam, ctím si túto našu tradíciu.

Ale to nestačí. Kráľovstvom Moreny je totižto aj chladný svet bez súcitu, svet, v ktorom sa snažia jednotlivci urvať si, čo sa dá, na úkor ostatných ľudí, aj prírody.

 

 

 

Prečo volím Helenu Mezenskú za prezidentku Slovenska?

Milan Rusko 10 Marec 2014 PDF Tlačiť E-mail

Helena Mezenská - naša prezidentkaPrezidentské voľby 2014. Má duchovne zameraná Škola života čo k nim povedať? Pre tých, ktorí si snáď ešte myslia, že náboženstvo a duchovno sa má zaoberať vecami ľudského vnútra a nemá sa starieť do politiky alebo si snáď myslia, že politika je špinavá vec:

Duchovno rieši v prvom rade čistotu vnútorného prežívania, krásu nepodmieneného šťastia a naplnenosť životného poslania. Duchovno prebúdza človeka, aby bol Človekom a mení ľudí, aby boli Ľudstvom. Ak má človek nečisté vnútro, je nečistá aj spoločnosť a je špinavá aj politika. Čistí ľudia zase vytvárajú čistú spoločnosť a čistú politiku. Každá palica má dva konce a oba jej patria. Duchovno má rozmer osobnostný a rovnako aj spoločenský. Nedajú sa od seba oddeliť, keď sa učíme byť dobrým Človekom, vytvárame aj dobrú Spoločnosť. Keď hľadáme riešenie chýb v spoločnosti aj zmenou v sebe samom, približujeme sa k Ľudskosti v nás. A práve to je tá pravá a čistá politika.

 

"Diabolská proradnost a prolhanost" Európskej únie rukolapne DOKÁZANÁ !!

Milan Rusko 02 Marec 2014 PDF Tlačiť E-mail

(pardón, že slovenčina nemá tak úžasné výrazy)

Ako sme sa priblížili k ďalšej svetovej vojne.

Dôkaz proradnosti a prolhanosti EU tu:

V piatok 21.2.2014 o 11:00 bola na Ukrajine vyjednaná mierová dohoda sprostredkovaná predstaviteľmi EU, konkrétne nemeckým a poľským ministrom zahraničia, medzi vládnucim prezidentom a tromi opozičnými vodcami. Po istých prieťahoch s dohodou súhlasili aj vodcovia Majdanu, teda demonštranti. Dohodu podpísali o 14:59.

 

V čom sa Marx mýlil?

Milan Rusko 02 Február 2014 PDF Tlačiť E-mail

Marxizmus. Štyridsaťročná skúsenosť. Názory sú rôzne. niektorí hovoria: Bolo lepšie. Iní hovoria: Bola to diktatúra. Ako to teda je?

Isté je, že v poslednej dobe dochádza k renesancii marxizmu. Aj u nás vznikajú radikálne marxistické skupiny, ktoré kričia: Odstráňme vykorisťovanie, zrušme súkromné vlastníctvo, všetku výrobu do rúk štátu. Tieto skupiny nie sú ojedinelé, ale sú celosvetovo pospájané.

Celkovo popularita Marxa je dosť rozšírená v rôznych skupinách, od intelektuálov, volajúcich "Späť k Marxovi", až po povedzme katolíkov, kde je časť Marxovho učenia prebratá v Teológii oslobodenia, ktorej hlavnými predstaviteľmi sú katolícki kňazi a biskupi z Latinskej Ameriky, ťažko skúšanej a ťažko utláčanej.

 

Zabudnutý Platón

Milan Rusko 25 Január 2014 PDF Tlačiť E-mail

Kde sa dvaja bijú, víťazí tretí

Úvaha o živote pred a po živote, z pohľadu "Cui bono" - "Komu/čomu to osoží"

Platón

Akú má cenu zaoberať sa životom pred narodením a životom po smrti? Nestačí človeku žiť tak, ako cíti, žiť prítomnosťou, žiť slušne, spoločensky, byť šťastný s tým, čo mu život priniesol a nešpekulovať, čo je za dverami, ktoré je ťažké až nemožné otvoriť?

Som za to, že má zmysel zaoberať sa aj vecami medzi nebom a zemou. Prvým dôvodom je všeobecná ľudská túžba po poznaní, chceme poznať, chceme pochopiť, chceme rozumieť, chceme vedieť. Navyše si treba uvedomiť, že to, čo považujeme za svoju vlastnú prirodzenosť a za spontánnu prítomnosť, je vo veľkej miere podmienené historicky. Proste aj svoje myšlienky a názory, čo ako sa zdajú byť naše vlastné, sme v skutočnosti z veľkej časti zdedili po predkoch. V tomto nás najviac ovplyvnilo kresťanstvo. Ovplyvnilo veriacich aj neveriacich. Kresťanstvo, ktoré ponúka istý nadhľad nad životom v zmysle témy. Aj preto má zmysel si veci rozobrať, zostúpiť trochu do toho spoločenského podvedomia a pozrieť si, čo sú to za živiny, z ktorých vyrastáme ako strom zo zeme.

 

Odpoveď Vladimíra Maňku na otvorený dopis

Milan Rusko 20 November 2013 PDF Tlačiť E-mail

Dobrý deň pán Rusko.
Ďakujem Vám za list a za Vaše názory.
Veľmi dobre Vám rozumiem a s tým, čo píšete, súhlasím.

Aj keď včera robila so mnou rozhovor Česká televízia a veľmi ocenila, že som nechcel vytvárať Kotlebovi a extrémizmu priestor v médiách. Na druhej strane boli veľmi sklamaní, aký priestor mu naše médiá poskytli bez toho, aby mu kládli relevantné otázky, na ktoré by určite mal problém odpovedať. (Viď priložený link).

 

Prečo Maňka nediskutuje s Kotlebom?

Milan Rusko 19 November 2013 PDF Tlačiť E-mail

O dôležitosti komunikácie.

Otvorený dopis Vladimírovi Maňkovi.

V Banskobystrickom kraji nastal rozruch, keď sa v druhom kole župných volieb bude uchádzať o post šéfa kraja popri súčasnom župátorovi Vladimírovi Maňkovi prekvapivo aj Marián Kotleba, považovaný viacerými za predstaviteľa extrémnej pravice alebo dokonca priamo fašizmu.

Ďalší rozruch vyvolala správa, že k zvyčajnému slovnému duelu kandidátov nedôjde. Kotleba svoju neúčasť odôvodnil tým, že verejná televízia plánovala duel vysielať len zo záznamu, nie priamo. Maňka zase odôvodnil neúčasť v ostatných dueloch tým, že chce uspokojiť požiadavky rôznych organizácií, najmä Zväzu protifašistických bojovníkov, aby nedával verejne priestor extrémnym názorom.

 

Kauza Slovenský plynárenský priemysel

Milan Rusko 20 September 2013 PDF Tlačiť E-mail

Slovenský plynárenský priemyselSúčasná kauza okolo odvolávania premiéra kvôli kúpe hlavnej skupiny SPP, zatriasla a ešte zatrasie Slovenskom. Zároveň je to dobrý príklad vyskúšať si hľadanie pravdy a spravodlivosti v skutočnosti, ktorá sa nás všetkých dotýka.

Keďže som nikde nenašiel hlbšiu analýzu toho, čo sa vlastne okolo SPP dnes deje, urobil som si ju sám.

 

Rozhovor s Dr. Emilom Pálešom, o duchovnosti, o spravodlivosti, ...

Milan Rusko 26 August 2013 PDF Tlačiť E-mail

Emil PálešPamätám si môj prvý kontakt s Vami na prvom stretnutí čitateľov časopisu Sophia pri Banskej Bystrici. Mali ste na sebe džudistické kimono, jemné spôsoby a razantné odmietanie klamných ciest. Boli ste pre mňa vzorom človeka odľahčeného od materiálnych starostí a oddaného duchovnému hľadaniu. Ste stále rovnaký? V čom ste teraz iný? Robili by ste niečo inak, keby ste mohli zmeniť svoju minulosť?

Nebolo to kimono, len strih a materiál ho mohli pripomínať. V tom čase som naozaj cvičil orientálne bojové umenia. Som stále ten istý a zároveň iný. V jadre som stále verný cieľu, ktorý som si vytýčil v ranej mladosti, ale tri desaťročia skúsenosti zmenili formu a prostriedky, akými ho chcem dosiahnuť. Vo vývinovej psychológii platí zákonitosť, ktorú by sme mali poznať. Dvadsiatnik má ideály, ktoré vníma akosi poeticky, citovo. No ak ich nemá stratiť, okolo tridsiatky ich musí prepracovať aj rozumovým pochopením. A okolo štyridsiatky ich musí premeniť na konkrétne činy. V mladosti je nám zjavená úloha, ktorú máme postupne premeniť na skutočnosť. Ľudia sa namiesto toho vzdajú, hovoria že svet je taký a taký – ale je taký len ich vlastnou vinou, pretože ho nezmenili. Stále zápasím o skĺbenie duchovných ideálov s realitou, lebo kapitulovať pred vonkajšou realitou je koniec života duše.