Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

Archetypy Boha - ako sa hľadá Boh vedecky

Milan 09 Marec 2010 PDF Tlačiť E-mail

SvetloBoh, voči ktorému ani ateista nič nenamieta

Vedecké poznanie - čo je to? Moderná veda najprv v záujme akože objektivity vylúči ľudský faktor, teda samotnú postavu vedca, jeho cítenie, jeho život, jeho túžby a potom hľadá pravdu o vesmíre. Tak dochádzajú k tomu, z čoho aj vyšli, že existuje len hmota a duch nie. Ako by mohli dôjsť k Pravde a k Duchu, keď ho už v počiatkoch zavrhli? To ako keď hľadáme poklad, ale vopred si povieme, že v žiadnom prípade ho nebudeme hľadať u nás doma. Je to pravdivé hľadanie?

V Pravde je človek (teda JA sám) jediným mostíkom k odhaleniu podstaty Vesmíru, najväčším prejavom Boha a dôkazom jeho existencie. Vedec hľadajúci Pravdu neignoruje pravdu, ktorú má najbližšie zo všetkého po ruke, to jest pravdu vlastného Bytia. Takýto vedec nepotrebuje drahé prístroje, ani vysokú matematiku. Neformuluje hypotézy, ale objavuje tézy pravdy. Nenachádza potom len opis javov, ale postupne nachádza vnútorné pochopenie, skutočnú Múdrosť namiesto ťažko uchopiteľných matematických rovníc. Uvedomujúc si aj vlastnú nevedomosť, zahrňuje ju do mozaiky Pravdy...

Takže ak hľadáme Pravdu, vynechajme pravdu objektívnu, kedy sa Boh stáva objektom nášho skúmania mimo seba, ale hľadajme pravdu subjektívnu, kedy stopy Boha hľadáme v sebe samom, vo svojich túžbach, v prežívaniach, v snoch, v pocite šťastia. V tom je podstata duchovnej vedy. A takáto veda nielenže vysvetlí svet a život, ale má moc ho aj uzdraviť...

Tak ako hmotárska veda hľadá elementárne častice hmoty, aby pomocou nich mohla vysvetliť celý vesmír, naše základné prvky sa nazývajú archetypy (pravzory, vzory, ideály). Celý život je potom kombináciou archetypov a ich vzťahov. Povedzme si o niektorých archetypoch, ktoré sú v nás, sú nám známe a vo svojej podstate vedú k základnému archetypu, z ktorého všetko vychádza - k Bohu.

Rembrant - Návrat márnotratného synaMatka, Otec - Tieto archetypy sa vzťahujú k našej prirodzenej túžbe - byť chránený a vedený. Ako kocept Boha je tento archetyp použitý v dnešnom kresťanstve. Avšak v kresťanstve chýba dynamika tohto archetypu, to jest, že dieťa nie je celý život závislé na rodičoch, ale po čase sa samo stáva otcom a matkou. Syn zdedí otcov úrad, postavenie, firmu alebo kráľovstvo. Ježiš veľa hovoril o dedičstve, no dnešné kresťanstvo akoby bolo k tomu hluché.

Láska, partner, spojenie, svadba
- Odzrkadľuje prirodzenú potrebu nájsť si partnera, spriaznenú dušu a vytvoriť tak jednotu. Toto je najčastejší koncept Boha mladých ľudí (vrátane ateistov), ktorí sa odpútali od rodičov a hľadajú naplnenie v seberovnom vzťahu. Boh sa zrkadlí v tom, že chceme vidieť dokonalosť v budúcom partnerovi, hľadíme na neho ako na boha/bohyňu.

Tao, tajomstvo
- Vždy ma fascinovala predstava Boha ako Tao, stredného rodu, niečo neurčité a zároveň taomné, skryté. Je našou úlohou hľadať a objaviť TO.

Sloboda, neobmedzenosť - Prirodzená túžba po slobode znamená realizovať akúkoľvek svoju myšlienku, čiže preniesť obraz z mysle do vnímania zmyslov. Vedie k poznaniu neobmedzenosti a tvorivosti ako aspektov Boha.

Jednota, súlad
- Tak trochu opak slobody, kedy naopak naša myseľ odráža okolnosti vnímané zmyslami a všetko vidí ako krásne a dobré. Človek sa vidí ako maličká súčasť toho, čo je a predsa nie bezvýznamná, ale podľa princípu hologramu odrážajúca všetko v sebe. Vedie k poznaniu Lásky ako aspektu Boha.

Milý duchovný vedec. Ak si sa dočítal až sem, iste ním aj si. Toto je len inšpirácia. Skutočnú mapu máš v sebe. Tvojimi vedeckými prístrojmi je Tvoje srdce a Tvoja myseľ, Tvojimi matematickými rovnicami je pochopenie, Tvojimi hypotézami je rozpoznanie archetypov. Tvojou odmenou je šťastný život a Tvojím získaným titulom je meno Človek. Tak šťastnú cestu a dobrý vietor do plachiet... :-)

Milan Rusko

Komentárov (15)
 • Julo

  Prepáč, ale toto je blábolenie duchovnom opitého človeka. Ozrejmi si ako sa ľudsvo dostalo k pojmu boh, ako príčine a ako chitráci z tohoto pojmu urobili autoritu za ktorú sa skrývali a skrývaju. Tiež povymýšľali čo je boh, čo si želá, aké má vlastnosti. Vyspi sa z toho, čo si tu popísal.

 • Ildikó  - Malý typ

  Milý Július,
  možno by si si mohol niečo prečítať o nižšie uvedenom vedcovi.


  Emil Páleš
  z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

  Emil Páleš na Českej Konferencii v Poděbradech, duben 2010

  RNDr. Emil Páleš, CSc. (* 1966) je popredným predstaviteľom sofiológie, ktorá sa usiluje o syntézu kozmológie, antropológie a teológie.

  Vedie nadáciu Sophia, ktorá sa usiluje o znovuzavedenie duchovných hodnôt do života. Nadácia vydávala v rokoch 1994-1999 časopis Sophia a vydávala diela Rudolfa Steinera. Vyšla mu kniha Angelológia dejín: Paralelné a periodické javy v dejinách - prvý zväzok edície Základy duchovnej vedy, v roku 2004 vyšlo jej druhé doplnené vydanie v češtine rozdelené na dve časti, druhý diel zatiaľ nevyšiel. Autor tiež pracuje na druhom diele spomínanej edície Angelológia prírody. Autorovi vyšla taktiež kniha "Sedem archanjelov", ktorá osobitne približuje každého zo siedmich archanjelov zvlášť.

  Páleš je vyštudovaný kybernetik, vyučoval počítačovú lingvistiku na Katedre umelej inteligencie Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied viedol v rokoch 1989-1994 výskumnú úlohu „Počítačový model slovenčiny“, pracoval aj v oblasti výskumu umelej inteligencie. Publikuje a prednáša doma i v zahraničí.

 • Martin10  - re: Martin Varsík

  Julo, tak tu si trochu uletel ty v tvojej reakcii na članok.Ak sa ti niečo nepačilo, nesuhlasiš s tym, povedz vysvetli.Ale davaš len najavo svoj vzdor voči duchovnemu ponimaniu človeka.Neviem kde si si to vypestoval ten vzdor, asi tou spravnou vychovou, ale ak nevieš ani zdovodnit to "blabolenie opiteho človeka duchovnom" tak načo reaguješ?

 • Julo

  Máte pravdu, ospravedlňujem sa, trochu som uletel v prudkosti reakcie na prečítaný text , ale nemohol so inak reagovať na, podľa mňa, fantasmagorické tvrdenia vidieť pôvodcu všetkého, vrátane bežných ľudských vlastností, sklonov v iluzórnom bohu.
  A tiež ako technikovi ma popudila znôška ničnehovoriacich kvetnatých rečí, pripomínajúcich mi bláboly kňazov.
  Trochu sa čudujem, že sa neozval autor ale Ildikó a mvarsik. Vám sa ten text páči?
  Na toho E. Páleša sa pozriem, ale tí archanjeli ma trochu odrádzajú, aj keď mytológia je celkom pekná ale len ako rozprávka. Dobrý deň! Julo

 • Martin10

  Ano , mne sa ten text pači.Vieš Julo, som dospely, ale nehambim sa povedat, že si prečitam slovensku ludvu rozpravku a najdem tam kusisko pravdy o živote.Začinam mat pocit, že ty si pri hladani zabudol byt dietatom v srdci, nie najivnym deckom, ale hravim, vnimavym a citlivym.Tak by si vnimal aj ine veci ako racio,vedu,filozofiu.A čo umenie Julo, tiež ho pokladaš za blabolenie,alebo muchlanie farieb štetcom ufuľaneho maliara?A čo basne, su to podľa teba blaboly ludi, čo taraju nezmysli?
  Neobjavil si niekedy v sebe pocit krasy, ktory sa neda dat do vzorca,alebo len tak napisat?Niektori ludia to dokažu dat von tu krasu v podobe verša, piesne, obrazu.
  Ak to niekto pošliape ako ty, prichadza mi na rozum len jedno prislovie: nehačte perli pred svine, lebo ich pošliapu a obratia sa proti vam.
  Možno sa v tebe mylim Julo, ale z tvojich člankov a reakcii citim toto.
  Martin Varsík

 • Julo

  Ildikó, tak na toho pána Páleša som sa pozrel, je to podobný prípad "vedca", ktorým možno je v inej oblasti, nie v angeológii a podobá sa svojími náboženskými, či duchovnými názormi pánu profesorovi Krempaskému, keď rozpráva o najsvätejšej trojici.
  Martin, nie všetko čo sa niekomu zdá, že sú perly aj perlami sú.

 • Ildikó  - re:

  Martin,

  :D :love: :idea:


  Ildikó

 • Martin10

  Julo, nie každy dokaže vidieť skutočnu krasu a hlbku.Tu schopnosť sa bohužial nenaučiš v žiadnej inštitucii, maš to v sebe ak si si to sam nezahatil marazmom vedomosti, nacvičenych a naučenych fraz a neochotou načuvať sebe samemu.

 • Milan  - Odpoveď Julovi

  Julo, ja sa vyjadrujem veľmi stručne, pretože nemám čas na dlhé rozprávanie. Predpokladám, že čitateľ má nejaké duchovné poznanie alebo že číta pozorne a vnímavo, za každým pojmom hľadá hĺbku. Tvoj a môj spôsob nazerania na svet je dosť rozdielny. Rozdielny je aj cieľ, účel písania a čítania. Takže nepochopenie je obojstranné. Preto mne sa Tvoje reči zdajú ako bláboly, Tebe zas moje. To je prirodzené.

  O tom, ako sa ľudstvo dostalo k pojmu Boh máme tiež rozdielne pohľady. Zaujímalo by ma, prečo si UVERIL práve tomu svojmu pohľadu? Tvoj pohľad, že Boha si človek vymyslel ako príčinu javov, je oveľa väčšou vierou, než ten môj, pretože ja neverím v Boha, ja ho cítim a objavujem. Ty nemôžeš nič vedieť o vnímaní Boha dávnymi generáciami, keď ani len mňa nevieš pochopiť. Takže Tvoje presvedčenie o pôvode pojmu Boh je len obyčajnou vierou, ktorej si uveril.

  Viac na http://hladanie.isgreat.org/index.php/polemika-a-kritika/duchovna-cesta-a-/147-duchovna-cesta-a-humanizmus?joscclean=1&comment_id=396#josc396

 • Julo

  mvarsik áno je mi to jasné, každý hľadač duchovnej cesty má čosi naviac dané od boha čo obyčajný materialisti nemajú a ani o tom netušia. Volá sa to vytváranie pocitu zvláštnosti, vyvolenosti.

 • Ildikó

  Július,

  škoda, že na moje príspevky už nereaguješ... :no-comments:

 • Julo

  Ildikó k tým anjelom, ja tvrdím toto: tých anjelov nie je sedem ale desať a majú na starosti ľudské sny a to tak že ten anjel ktorý momentálne vládne určuje tématiku snov v čase dvanástich dní pre obyvateľov celej zemegule a urobil som prieskum, že to ozaj tak je. Chceš k tomu niečo dodať, aleb potrebuješ ďaľšie vysvetlenie. Myslím si, že som dostatočná autorita v elektrotechnike.

 • ildikó

  Nie, nechcem nič dodať:-)

  I.

 • Milan  - Desať anjelov

  Julo, tak to je zaujímavý výskum. Môžem Ťa poprosiť o článok o desiatich anjeloch? Aké sú to tématiky snov? A aké sú to dni?

 • Julo

  Milan som rád, že sa našiel aspoň jeden človek čo mi uveril Časom vymyslím celú vierouku, ako aj vlastnosti, opíšem želania, mená všetkých anjelov a začnem stavať kostoly a vyberať peniaze od veriacich. Prispeješ?

Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!