Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

O Bohu

Milan 25 November 2009 PDF Tlačiť E-mail

alebo Štyri pohľady na život - štyri stupne poznania - štyri schodíky ku šťastiu
alebo Hľadáme najvyššiu pravdu


1. Bez Boha a sám

Takzvaný atezmus je prvý stupeň života, ku ktorému dospievame, len čo sa osamostatníme od rodičov. So všetkým sa musím popasovať sám. Jedlo, oblečenie a bývanie mi nespadnú z neba. Len vďaka vlastnej šikovnosti si môžem zabezpečiť živobytie, inak mnou bude triasť zima a bude mi tiecť za golier. Boha niet a ak je, nemožno naň spoliehať.

Tento pohľad na život možno nazvať ateistický, samostatný, pracovný a hmotný. Je základom, bez ktorého nikto na tejto planéte nemôže existovať, tak ako nemôže existovať bez práce a námahy. Učí nás samostatnosti a tomu, že bez práce nie sú koláče.

2. Boh nad všetkým - transcendentný
Keď už mám živobytie, pozerám sa okolo seba a vidím krásu, usporiadanosť, zmysel a funkčnosť vecí, ktoré určite nevytvoril človek avšak bez dôvtipu a inteligencie by nevznikli. Kolobeh slnečnej energie, kolobeh vody, vietor. Rastliny a dokonalá recyklácia. Živočíchy a schopnosť vnímať a cítiť. Je nemúdre myslieť si, že náhodným usporiadaním vznikli tak krásne a funkčné veci. Musí byť za tým múdrosť podobná múdrosti človeka, ale omnoho dokonalejšia. Tak dokonalá, že je to nepredstaviteľné, nepochopiteľné, mimo všetkých predstáv človeka.
Tak vzniká predstava Boha transcendentného, ktorý je nad všetkým, nedotknuteľný, jediný dokonalý, nepochopiteľný. Tento pohľad nás učí pokore a úcte k Životu. Je základom náboženstiev, vzývania a nábožného uctievania, modlitieb za dážď a za zdar vecí.

3. Boh vo všetkom - imanentný
Keď som vzdal úctu niečomu nepredstaviteľne vyššiemu a uvedomil si svoju nedokonalosť, v tejto pokore vlastnej ničoty zažiari iné svetlo, ktoré mi povie: Nie si bezvýznamný a Boh nie je ďaleko. Je bližšie, než sa nazdávaš, je vo všetkom okolo teba. A tak sa môžem pokúsiť komunikovať s anjelmi, rozprávať sa priateľsky s Bohom. Pýtam sa: Odkiaľ pochádza moje vlastné vedomie, schopnosť vnímať, cítiť, myslieť a tvoriť? Nie je aj to súčasťou Boha, ako všetko ostatné? Začínam chápať, že Boh ku mne hovorí cez moje vlastné lepšie ja, on je tým lepším ja vo mne a v mojich priateľoch. Znova som samostatný a slobodný, ako v prvom stupni. Všetko môžem, veď cezo mňa sa prejavuje Boh. Znova spolieham len na seba, tentokrát však pridávam aj to tajomné, čo je vo mne ešte nepoznané a skryté.

4. Boh ako stav vedomia - láska je tu s nami, buďme ňou
Začne mi chýbať posvätnosť niečoho síce už nie nedotknuteľného a nepoznateľného, ale niečoho veľmi vzácneho. Doteraz mi stačil rozum, aby som pochopil tieto veci. Rozum je v koncoch a nastupuje zážitok. Skúsenosť prítomnosti Božej alebo jednota s Bohom. Kedysi som si myslel, že toto je len pre pár vyvolených. Teraz viem, že práve toto je pravý život, pravé sebapoznanie, bytie sebou samým, tým, kým skutočne naozaj som JA, na rozdiel od toho môjho ja, ktoré tu žije uväznené v obmedzeniach tela a pozemského žitia. Znova ako na druhom stupni uctievam, klaniam sa a prosím, no už nie neznámeho Boha, ale ten stav bytia, veľmi známy, veľmi blízky, veľmi krásny a veľmi vzácny v tomto živote. Stávam sa neúnavným hľadačom. Hľadám ho všade, v práci, na koncerte, či medzi ľuďmi. Nachádzam ho len s veľkými ťažkosťami, no predsa neustávam, lebo viem, že tam som JA...

Jednota
Všetky stupne tohto poznania sú súčasťou života. Jeden bez druhého sú ničím. Bez prvého by sme nemohli fyzicky existovať. Bez posledného by sme nepochopili zmysel vlastného života. Tretina ľudí žije na prvom stupni, druhý odmieta a o treťom nemá potuchy. Druhá tretina ľudí žije na druhom stupni, tretí odmieta a o štvrtom netuší. Tretia tretina ľudí žije na treťom stupni poznania, vo štvrtý buď neveria alebo ho z pohodnosti odmietajú. A len zvyšky vedome chápu a aktívne žijú to, pre čo sme sa sem narodili.
Hľadanie toho najvyššieho je sťažené náboženstvami, filozofiami a učeniami, ktorých cieľom je pomýliť, zmiasť, znechutiť či zotročiť ľudí na ceste k perle vlastnej duše, aby len vytrvalí dosiahli pokladu, pre ktorý sa nevedú vojny, no je vzácnejší nad diamanty a predsa prístupný každému...

Ak sa chceš podeliť o svoje videnie alebo ak chceš vedieť, ako vidia život iní, pozývam Ťa na rozhovor o Bohu, ktorý sa uskutoční dňa 25.11.2009 (dnes) a 2.12.2009 (o týždeň v stredu) o 18:00 v čajovni Čarovni.
Milan Rusko
Komentárov (9)
 • Ildikó  - Taká moja otázka

  Milan, ak spomínate v tomto svojom článku v poslednej časti, že hľadanie toho najvyššieho je sťažené náboženstvami, filozofiami, učeniami ktorých cieľom je pomýliť, zmiasť, znechutiť ľudí, aby len vytrvalí dosiahli pokladu, tak neviem, či správne rozumiem.Mám pocit akoby ste písali o deštrukčných spoločenstvách ktoré majú za cieľ naozaj iba vlastný osoh a s pravým hľadaním Boha nemajú nič spoločné. Ale predsa rôzne filozofie aj učenia ktoré vo svete existujú tu nie sú iba kvôli manipulácii, ale naopak aby ľuďom pomohli na tejto ceste hľadania, aby istým spôsobom zasvietili svetlom poznania aspoň na kúsku cesty.A ak sa aspoň nejaký čas venujeme napr.určitej filozofii, núti nás to myslieť a pokračovať v hľadaní a vo svojej vlastnej ceste.Dávne múdrosti sú nám oporou na tejto ceste, nenazvala by som to zotročením, ani cieľom zmiasť. Bez týchto učení, filozofií a ani náboženstva by sme nemohli pokračovať, tápali by sme v samote a v istom obmedzení ducha. Takto to chápem ja, alebo som Vás nepochopila správne?:-)

  Ildikó

 • ildikó  - ...

  Posledná časť textu mi neprešla, ospravrdlňujem sa:-))

 • Milan Rusko  - Odpoveď

  Dobrý deň, Idlikó. Na vec sa dá pozrieť z rôznych uhlov. Z pohľadu toho, že učenia založili ľudia znalí veci, aby ostatným pomohli, z toho pohľadu máte pravdu a učenia sú naozaj prospešné. Ale z pohľadu toho, aké jednoduché je Poznanie, sú všetky učenia len zamotávaním ľudí. Ide o tom, že človek nemôže spoliehať na učenia, ale na vlastné samostatné hľadanie. Preto som to tak napísal, aby som ľudí inšpiroval k nedôvere v rôzne učenia a k samostatnosti cesty, k samostatnosti poznávania, k vlastnej iniciatíve. Samozrejme, že bez tých učení sa nezaobídeme...

 • ildikó  - ....

  No...rada prijímam názory ľudí, pretože týmti názormi si rozširujem svoje obzory a každý človiečik môže mať svoju pravdu.Takže aj s Vami Milan z istej časti súhlasím, ale...Poznanie je možno jednoduché pre tých ktorí úprimne hľadajú a majú otvorené oči.Hovorím MOŽNO...Ale keďže viete, že sa teraz zaoberám Antroposofiou, mala by som oponovať.Boli časy keď som sa z ateistky pomaly menila na veriacu v Boha. Bola to skúsenosť, túžba po hľadaní odpovedí. Potom však prišli časy, keď mi iba viera už nestačila.Potrebovala som viac, potrebovala som vedieť,poznať..nie iba veriť. U mňa je viera základ na ktorom budejem ďaľšie poschodia...inak ma to neuspokojuje:-))A preto sa musím aj pýtať..ako sa dostanem k poznaniu, keď sa nebudem akosi zdokonaľovať, učiť? Nie každý z nás je obdarený akousi inštktívnou múdrosťou, alebo možno sme všetci obdarení, len o tom nevieme...no, čo s tým??

 • Anonymný

  pokračujem...teda, čo s tým?? Mne už nestačí zjednodušené chápanie duchovna.Antroposofia ma poznačila a nesmierne mi pomohla, ale aj tak sa zaujímam aj o iné prúdy, to som Vám už písala:-)) Takže...POZNANIE môže byť jednoduché, ak sme pripravení a akos vyciťujeme, že to tak má byť. Ale inak je to podľa mňa veda vied..veď už len obyčajná otázka...čo je dobro, je dosť komplikovaná, čo sa týka odpovede. Čo je dobro?? ByŤ dobrý, usmievať sa..konať len dobré veci?? Ale aké sú to vlastne?? A čo je vernosť? Čo je morálka a čo je morálne?? Vážne si myslíte, že odpovede sú jednoduché, že POZNANIE je jednoduché?? No čo sa týka zamotávania..v tomto s Vami trochu aj súhlasím:-))
  Pekný večer.

 • MilanRu  - Jednoduchosť Poznania

  Ildikó, poznanie a duchovná cesta nie je o tom, že viem všetko, ale viem, čo viem a viem, čo neviem a viem aj, že je niečo, o čom neviem, že to neviem. :-) No mám v tom všetkom radosť a pokoj. :-)

  Slovami vypovedať, čo je dobro, vernosť, morálka, je ťažké. Avšak keď som v TOM, som TÝM. Nie každý vie namaľovať krásny obraz, ale každý vie prežívať pocity krásna...

  Poznanie nie sú naučené vedomosti, ale je to spoluúčasť na Božom videní sveta, na božskej múdrosti, ktorá svet sama vytvorila a udržiava. Vedomosti naštudované z kníh či prednášok v nás majú len otvoriť to pravé vlastné poznanie, majú nám pomôcť naladiť sa na Pravdu, no nie sú Pravdou samou. Tú zažijeme len v prítomnosti Boha, ak Boh dá a koľko dá... :-)

 • Ildikó  - iba odpoveď

  Čo sa týka Vašej odpovede, nechcem sa s Vami akosi dohadovať, máte
  pravdu. Ja som iste z tých, čo si určité vedomosti musia
  naštudovať, aby som sa naladila. Pretože v sebe mám isté, hovorím
  o tom inštinktívne Poznanie, vyciťujem, že TOTO môže byť to
  pravé....ale potrebujem sa dostať ďalej...A ja som práve z tých
  ľudí, ktorí PRAVDU spoznávajú priamo v živote, prežívajú
  ju..ale chcú pochopiť prečo vlastne a ako,chcú sa dostať dopredu,
  aby naozaj pochopili zmysel toho pociťovania.

  Nedávno som čítala výborný článok na internete o riadiacej
  myšlienke RM...bolo to zaujímavé čítanie, prístupné každému
  človeku ktorý hľadá.
  A mojou prvou osudovou knihou bola kniha Rozhovory s Bohom od
  N.D.Walscha..poznáte??? Učarovala mi a popohnala ma ďalej:-))

  Majte sa krásne:-)

 • Julo
  Citácia:
  pozerám sa okolo seba a vidím krásu, usporiadanosť, zmysel a funkčnosť vecí,

  A čo tak pozrieť sa na Mars aostatné planéty, na tie boh zabudol, alebo náhoda?

 • Milan Rusko

  Mars je tiež krásny z pohľadu tých, ktorí naň hľadia na oblohe...

Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!