Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

O Bohu (časť 2)

Milan 02 December 2009 PDF Tlačiť E-mail

alebo Ako sa štyri stupne poznania dopĺňajú

Tak sme spomenuli Boha 1. žiadneho, 2. nad všetkým, 3. vo všetkom a 4. Boha v nás, ako 4 stupne poznania. Väčšina ľudí si myslí, že tieto stupne sa vylučujú, ale poniektorí chápu, že v skutočnosti sa dopĺňajú. Kto hľadá Poznanie a Jednotu, nehľadá to, čo rozdeľuje, ale hľadá to, čo spája. Všetko, čo JE, kamsi patrí a zapadá do mozaiky, len tomu treba nájsť správne miesto a nezveličovať to na úkor iných vecí. Tak ako aj človek si má nájsť správne miesto na zemi a nerozťahovať sa na úkor druhých ľudí.


1. Boh žiadny - tento stupeň má veľké výhody a všetci by sme sa im mali naučiť. Je to samostatnosť v živobytí. Každý by mal ovládať nejaké zručnosti a vedomosti, ktoré mu zabezpečia chutné jedlo, pekné oblečenie a príjemnú strechu nad hlavou. Aby nebol druhým na ťarchu. Na to sme chodili do školy a teraz do práce. Pokiaľ v získavaní živobytia ešte obťažujeme iných, sme stále deťmi. Ak dosiahneme samostatnosť, vtedy sme dospeli a môžeme pokračovať v ďalších stupňoch poznávania a pretvárania sveta...

Avšak ak sa materiálne zabezpečenie života roztiahne aj do iných oblastí duše, ak sa stane centrom našej pozornosti zveľaďovanie blahobytu bývania či obliekania, vlastnenia či koštovania, tu už dačo nekalé číha, lebo sme zobrali miesto iným veciam, ktoré patria k životu. A tak tu máme dnešnú dobu, plnú praktického ateizmu, ktorý podporujú súčasní vládcovia prostredníctvom reklám, žobraním životnej energie v podobe peňazí od tých, ktorí sa dajú na neobmedzený konzum nachytať. A tak tu máme žobrákov bezdomovcov i tých, ktorí bývajú v palácoch, ktorí hrabivosť za ziskom nazvali podnikaním. A máme tu neprestajnú snahu týchto žobrákov v bielych košeliach o udržiavanie ľudí na tomto prvom stupni vedomia, vyciciavajúc ich v prospech svojho už beztak dosť veľkého brucha a zabraňujúc im postúpiť ďalej.

2. Boh nad všetkým - toto poznanie nás učí úcte k životu okolo seba, ktorý sme nevytvorili, no je tu a funguje. Otvorenosť pre veci nepoznané a nepochopiteľné. Zastávame v úžase pred niečím hlboko tajomným, čo je v pozadí všetkých vecí. Už sme nielen dospelí, ktorí sa vedia postarať o seba, ale vieme si všímať aj veci okolo seba a nad sebou...

Ale neprestajné uctievanie Boha či doprosovanie sa bohov bez snahy o hlbšie pochopenie, môže mať neblahé dôsledky. Ak sme zastali na druhom stupni, odsúdime spolu s Aténskou demokratickou vládou Sokrata za to, že neuznáva bohov (2.stupeň) a že zavádza nové božstvo, daimonion - vnútorný hlas (3.stupeň). O tom, že on priniesol Múdrosť - Sophiu (4.stupeň), v Aténach ani nechyrovali, keby boli chyrovali, neboli by ho odsúdili. On sa však nenazval múdrym, ako iní (sofisti) v tej dobe, nazval sa hľadačom múdrosti (filosofistom).

A kúsok na východ zase odsúdili iného za to, že nazval Boha svojím otcom a seba dedičom a následníkom (3.stupeň). O tom, že on priniesol Lásku - Agapé (4.stupeň), ani nechyrovali, keby boli chyrovali, neboli by ho zabili. A tak prílišná horlivosť za Boha, zatienila im pohľad na Boha.

A čo povedať o Abrahámovi, ktorý ušiel z mesta Úr po tom, čo (podľa Koránu) podpálil chrám, v ktorom zhoreli tamojší bohovia? A radšej, než by zostal v pohodlí s tými, ktorí sa zasekli na schodoch, zostal sám a bez domova, aby mohol hľadať pravdu o Bohu...

Porozprávať sa o Bohu a živote môžeš 2.12.2009 (dnes) o 18:00 v čajovni Čarovni...

WWW stránky nájdeš, hľadač, keď vygoogliš tajomné slová "hľadanie škola života".

Milan Rusko


Komentárov (4)
 • Martin Varsík

  Ahoj,
  pekne pozdravujem zakladateľa týchto stránok aj všetkých ostatných.Velmi ma teší, že sa môžem podeliť s vami aspoň na dialku touto formou.
  Ja som sa pri hľadaní po dlhých rokoch dostal akosi na úroveń jedna- v tom zmysle, že nemam prácu, vlastné bývanie, som čiastočne závislý na štáte a čiastočne na rodičoch, nemám partnerku.
  No vnútorne som získal oveľa viac ako keď som mal vlastný byt, prácu aj partnerku.Akoby som musel zaplatiť za to poznanie.
  Napriek mojej momentálnej situácií sa vnútorne cítim pokojne a pomerne vyrovnane.Dlhé roky som hľadal slobodu,poznaie, zážitky. No teraz mi je najcennejšim pokladom pravda, ktoru hľadám v každodennom kontakte s okolim, ale aj so samým sebou.
  Pokrok vnímam v zlepšovaní sa mojich vzťahov s ľuďmi a prijímaním seba samého.
  Ŕúcam všetky lži, ktoré sú hlboko uložené kdesi vo mne a to ma postupne oslobodzuje.
  Prestávam sa vyčlenovat, obhajovat si svoje pravdy, či postoje, oddeľovať sa a viac sa skôr spájam s ľuďmi.Cítim sa súčasťou veľkého celku.Objavovanie pravdy o sebe ma vlastne zbavuje strachu, ktorým som bol neustále poháňaný, aj keď som si to nechcel priznať.Zbavujem sa závislostí, fyzických aj psychických.
  Takže môžem povedať, že v materiálnej chudobe bez partnerky a spoločenského postavenia, nachádzam Poklad,Poznanie o ktorom Milan hovorí vo svojom článku.Veľa som cestoval a hľadal,mal som rád dobrodružstvá a ďaleké kraje, dnes som v malom mestečku pri rodičoch a cítim sa bohatý a spokojný.Samozrejme, neprestávam hladať ďalej,skôr vnútorne. už niet cesty späť. Sú chvíle, keď tápam a mávam pocity strachu, ale stojím vnútorne pevne ukotvený a s vierou že sa oplatí hľadať.
  Ďakujem, že som sa mohol podeliť s vami touto formou, do Bystrice cesta ďaleká je, ale ducom som s vami aj na diaľku.
  Martin Varsík

 • Anonymný

  Ahoj Martin,
  som rada, že sa pridal ďaľší pisateľ na túto stránku:-)Ja som tu tiež taká "nová", ale píše sa mi dobre so správcom tejto stránky Milanom.
  Chcem Ti len napísať (neviem, či Ti môžem tykať..daj vedieť),že chápem Tvoje pocity a práve preto, že tieto pocity máš verím, že sa Tvoja sitácia čoskoro zlepší. Možno nie hneď, ale postupne určite.Aspoň ja mám také skúsenosti zo svojho života,pretože božské vedenie pri nás stojí.Tým zlepšením som mala na mysli tú vonkajšiu stránku nášho bytia, ako sú záležitosti ktoré si vyššie menoval. Sú dôležitou súčasťou našej existencie. Prajem Ti príjemné dni, otvorené srdce a myseľ a dúfam, že napíšeš aj nabudúce.:-))

  Ildikó

 • Martin Varsík

  Ahoj Ildiko
  môžeš mi tykať, ďakujem za reakciu.Neviem prečo, ale neuložilo celý môj pôvodný text s komentára.Nevadí, technika nie je dokonalá.
  Možno by sa tu mohlo zriadiť nejaké forum, kde by sa mohli do komunikacie zapojiť aj ľudia, ktorí nemôžu byť osobne prítomní v Bystrici.Aj keď osobný kontakt je samozrejme najlepší.

 • Ildikó

  Ahoj Martin,
  myslím, že toto možno považovať za takú stránku, kde si ľudia vymenia svoje myšlienky a dojmy.Iste to potrebuje iba čas. Milan túto stránku ešte vylepšuje, takže časom sa istotne ozve viac ľudí. Inak môžeš mu napísať aj mail, na ktorý Ti určite rád odpovie, ja to tak robím. Alebo môžeš napísať aj mne, ak budeš mať náladu na môj email ildus21@azet.sk. Poteším sa. Nemám možnosti na osobné stretnutia, pretože som zo Sládkovičova, celý deň som pracovne v Bratislave a mám aj rodinu, takže si to vieš predstaviť:-)Ja osobne veľmi rada píšem, takže mne to ani nevadí. Osobne sa stretávam každú stredu s priateľmi vo Waldorfskej škole v Ba, kde sa venujeme Antroposofii.Veľmi ma to napĺňa.
  Odkiaľ si?
  Zatiaľ sa maj pekne a ozvi sa.-)

  Ildikó

Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!