Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

Z knihy Záhir od.P.Coelha...myšlienka o manželstve:-))

Ildikó 13 December 2009 PDF Tlačiť E-mail

Dnes som bol na železničnej stanici a zistil som, že vzdialenosť medzi koľajnicami je 143,5 cm alebo štyri stopy a tri a pol palca. Prečo tento absurdný rozmer? Lebo zo začiatku, keď sa robili prvé vlakové vagóny, používali sa rovnaké nástroje ako pri výrobe vozov. Prečo bola vzdialenosť medzi kolesami vozov práve takáto?? Lebo staré cesty mali takúto šírku a len tak mohli vozy jazdiť. Kto rozhodol, že šírka ciest bude takáto? A tu sa zrazu vraciame do ďalekej minulosti. Rozhodli sa tak Rimania, prví veľkí stavitelia ciest. A z akého dôvodu? Bojové vozy ťahali dva kone- a keď vedľa seba postavíme dve zvieratá rasy, aká sa v tej dobe používala, zaberú 143,5 cm. Vzdialenosť medzi koľajnicami ktoré som dnes videl a využívajú ich naše supermoderné vysokorýchlostné vlaky, teda určili Rimania. Keď šli imigranti stavať železnice do USA, nepýtali sa, či by nebolo lepšie upraviť šírku, a požili rovnakú normu. To ovplyvnilo aj stavbu kozmických lodí, americkí inžinieri zastávali názor, že palivové nádrže by mali byť širšie, vyrábali ich však v Utahu, odkiaľ ich prevážali vlakom do vesmírneho centra na Floride a do tunelov sa nič širšie nezmestilo. A ako to súvisí s manželstvom?

best payday loans


S manželstvom to súvisí úzko. V istom okamihu dejín sa ktosi zjavil a povedal: Keď sa dvaja zoberú musia k sebe primrznúť na zvyšok života. Budete kráčať jeden vedľa druhého ako koľajnice a nasledovať presne túto normu. Ak jeden z vás potrebuje byť niekedy bližšie,či ďalej porušuje pravidlá. Pravidlá hovoria, buďte rozumní, myslite na budúcnosť, na deti. Už sa nemôžete meniť, musíte byť ako koľajnice; sú od seba rovnako vzdialené vo východiskovej stanici, uprostred cesty, aj v cieľovej stanici. Nedovoľte láske zmeny, nesmie rásť na začiatku, ani klesať uprostred- je to príliš riskantné. Keď sa nadšenie prvých rokov vytratí, udržujte si rovnakú vzdialenosť, rovnakú funkčnosť. Vďaka vám vlak zachovania druhu smeruje do budúcnosti; vaše deti budú šťastné, len ak zostanete ako ste vždy boli, vzdialení od seba 143,5 cm. Ak ste nespokojní s tým, že sa nič nemení, myslite na ne, na deti, ktoré ste priviedli na svet. Myslite na susedov. Ukážte im, že ste šťastní, v nedeľu grilujte, pomáhajte komunite. Myslite na spoločnosť. Obliekajte sa tak, aby všetci videli, že máte nekonfliktný vzťah. Neobzerajte sa okolo seba, niekto si vás môže všimnúť, a to prináša pokušenie, a sním môže prísť rozvod, krízy, depresie. Usmievajte sa na fotkách. Vystavte ich v obývačke, aby ich všetci videli. Koste trávnik, športujte- predovšetkým športujte, aby ste dokázali zamrznúť v čase. Keď už šport nestačí, choďte na plastiku. Ale nikdy nezabúdajte; tieto pravidlá boli raz stanovené a vy ich musíte rešpektovať. Kto ich stanovil? Na tom nezáleží, nikdy nedávajte takéto otázky, lebo budú platiť navždy, či s nimi súhlasíte alebo nie.

 


 

 

 

Komentárov (6)
 • Milan Rusko  - Čo tým chceš povedať?

  Ahoj Ildikó,

  myslíš si, že ľudia by sa nemali veľmi spútavať putom manželským? Že tu ľudia dodržujú tradície, ktoré niekto kedysi dávno vyyslel a dnes nikto nepozná ich zmysel?

 • Ildikó  - iba odpoveď

  Ahoj Milan,

  iba toľko..manželstvo by nemalo nikdy byť spútaním. Ak sa dvaja rozhodnú byť spolu a sú aj dostatočne zrelí, mali by byť v tomto zväzku dobrovolne a zo slobodnej vôle.Majú si nechať svoj vlastný priestor, tak manžel, ako aj manželka. To,že nemám rada futbal neznamená, že manželovi nedovolím ho hrať alebo naň chodiť ako fanúšik (teda neobmedzujem ho).Manželstvo má znamenať, že chcem s tým druhým vytvoriť niečo spoločné, niečo hodnotné.Okrem samotnej lásky, je tu aj spoločná cesta na ktorej sme silní, len ak sme spolu. Pomáhame si, no neobmedzujeme sa. Netvárime sa, že sa milujeme, keď náš vzťah nám už nedáva pocit naplnenia, porozumenia..keď už spolu nie sme šťastní, ale práve naopak, dusíme sa v tomto vzťahu. Nezostávame spolu len preto, že ..čo by povedali ľudia, alebo preto, že sa to tak patrí a raz keď sme sa spojili, už to tak musí zostať, aj keď manželstvo už prakticky nefunguje. Vtedy je to podľa mňa jedno veľké klamstvo, kde klameme seba a popierame božský princíp.Každá lož je v astrálnom svete vraždou.

  Asi toľko:-))
  Ildikó

 • Milan  - Manželstvo a partnerstvo?

  Ildikó: Veď áno, netreba sa obmedzovať. Ale potom by som ten vzťah nazval partnerstvom, nie manželstvom. Tak ako je obchodné partnerstvo, cestovné partnerstvo, športové partnerstvo, tanečné partnerstvo, ... Manželstvo je pre mňa niečo viac. Vyzerá to tak, že nie každý je zrelý na skutočné manželstvo a nie každý vie, čo to manželstvo je. Akoby sme niečo prebrali z minulosti, čomu dnes už nerozumieme, ale chceme sa silou mocou do toho vtesnať... Ako keď sa deti hrajú na doktorov, pričom len napodobňujú pohyby, ale liečeniu nerozumejú...

 • Anonymný

  Milan,
  mám tomu rozumieť tak, že ak sa neobmedzujeme, tak vlastne nie sme manželmi?Že pre Teba znamená manželstvo puto ktoré zväzuje a obmedzuje? Manželstvo JE partnerstvo, ale je to aj inštitúcia, ktorá zaručuje isté výhody, ak to mám nazvať kruto racionálne a občas je výhodnejšie byť manželmi ako "iba" partnermi. Na druhej strane je manželstvo o väčšej zodpovednosti, kedy sa nestačí v prípade neúspechu len rozísť, ale už je tu rozvod a okolo toho kopa nepríjemných "papierovačiek".Psychológovia hovoria, že dnešné partnerstvá ktoré nie sú manželstvami, sú akoby menej zodpovedné a vždy majú zadné vrátka cez ktoré sa dá "ufujazdiť".Sama neviem, ale som už vydatá 23 rokov a tak si trúfam mať svoj názor na manželstvo.:-) My sa s manželom chvalabohu neobmedzujeme a môžeš mi veriť, že sme prešli veľmi rôznymi a ťažkými skúškami, ale stáli sme pri sebe ako sa hovorí v dobrom aj v zlom. Stále sa milujeme, aj keď to nie je vždy ideálne. Aj o tom je manželstvo..ale naozaj je potrebné mať papier k tomu aby sme boli spolu?? Aby sme spolu boli v dobrom aj v zlom?? Je to naozaj Božia vôľa??Hm??Inak o tej zrelosti do manželstva máš pravdu, niektorí ľudia majú viac manželstiev a nie vždy dosahnu čo chcú:-)
  Povedzme, že manželstvo-partnerstvo je o tom, že sa prispôsobujem, niečo obetujem..ale necítim to ako obmedzovanie, ale vyjadrenie lásky:-))

  Ildikó
  PS: Takže podľa Teba..čo je skutočné manželstvo???

 • Milan Rusko

  Ano. Sú veci v spoločnosti, ktoré vznikli potrebou a sú veci, ktoré vznikli z duchovných ideálov a prípadne sa časom deformovali. Manželstvo patrí k ideálom. Je to naplnenie ideálu Lásky. V Láske sa dvaja navzájom obmedzujú asi tak, ako obmedzuje pravá ruka ľavú. Obaja sú jedným telom... Ako Tvoje ruky? :D

  Ale manželstvo ako spoločenská inštitúcia, to je už určitá deformácia ideálu, aj keď z neho vychádza. Dnes sú tu tlaky na rozpad manželstva ako aj na rozpad iných sociálnych štruktúr. Zatiaľ čo v stredoveku, v dobe rytierskych cností bola láska, oddanosť a pekné manželstvo rytierskym ideálom, dnes vládnuca šľachta má záujem na maximálnej izolovanosti jedinca, lebo také sú novodobé metódy vládnutia... Aj tu treba nazrieť, aby sme pochopili, prečo sú dnes manželstvá také nestabilné...

  Naopak, k duchovnej ceste patrí úcta k duchovným hodnotám a ich poznanie. Ak niekto nevie vytvoriť vzťah pravej Lásky, nech má k nej aspoň úctu. Veď ak niekto odmieta Jednotu Dvoch, ako môže dospieť k Jednote s Bohom, ktorá je jednotou so všetkým, čo existuje, vrátane svojich nepriateľov??

  P.S.: A čo hovorí o manželstve Walsh? :idea:

 • Ildikó  - :-)))

  Asi Ťa sklamem, ale nepamätám si presne čo hovorí v knihe Walsch na manželstvo a či vôbec niečo hovorí. Momentálne ju nemám pri sebe, požičala som ju niekomu, komu teraz azda pomôže:-) A k Tvojej odpovedi asi toľko....Boh nám dal slobodnú vôľu..to je obrovský dar, ale vzápätí s tým nám dal aj obrovskú zodpovednosť.A to hovorí o všetkom. Máme slobodu výberu,...viem, čo hovorí Boh vo Walschovej knihe Rozhovory s Bohom o výbere..."Kňazi nám hovoria o Nebe a Pekle, strašia nás ním a pritom si neuvedomujeme, že Nebo aj Peklo si tvoríme už tu na Zemi...svojim životom. Je len na nás ktorú cestu si vyberieme." Takto akosi to tam je napísané.Každý z nás by mal ísť a rásť cez vlastné skúsenosti, ale väčšina z nás dáva na skúsenosti iných a tým strácame sami seba.Neveríme svojim pocitom a skúsenostiam, veríme viac iným.
  Ale tým som odbočila od témy manželstvo:-)
  Povedzme si, že tým ako sa doba mení, tým že už nie sme napr. v stredoveku, máme aj iný pohĽad na život, sme iní,náš životný štýl je iný a preto je ťažko porovnávať napr. s dobou rytierov. Vtedy bol iný spôsob života, myslenia..dnes je to tiež iné.A preto aj duchovný prístup k ľuďom sa mení. Musí sa meniť, pretože stará forma napr. kázaní dnes mladým ľuďom už nič nehovorí. A nie je to preto, že sme horší, sme len iní,modernejší, potrebujeme iné prístupy. A tak je to aj s partnerstvom. Nie je dôležitý papier, ale láska. A tým je povedané asi všetko. Kto chce manželstvo, nech ho má, kto chce žiť bez papiera a napriek tomu žije čistým životom, tak nech ho nemá..:-)) To je sloboda a o tej hovorí Boh v celej knihe od Walscha. Preto sa mi tak páči.

  Ildikó

  PS:Homosexuáli sú vari horší, keďže sa sobášiť u nás ani nemôžu?? Alebo si zástancom toho, že sú chorí a zlí?? Nie všetci to berú ako módny výstrelok, mnohí sa tak skutočne narodili a majú s tým problém celý život...

Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!