Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

Život, smrť a vzkriesenie

Milan Rusko 31 Marec 2013 PDF Tlačiť E-mail

Stretnutie v pondelok 1.4.2013 nebude kvôli sviatkom, až o týždeň.

Namiesto toho malé zamyslenie nad Veľkou nocou a nad súčasným kresťanstvom.

Veľká noc sú starodávne sviatky jari. Zatiaľ čo počas zimného slnovratu sa Slnko zobudilo a prestalo ubúdať, od jarnej rovnodennosti začína svetlo víťaziť nad tmou. Na Veľkú noc je to víťazstvo ešte umocnené splnom Luny, aby sme chápali dôležitosť súhry mužského a ženského, Slnka a Luny. Veľká noc je sviatkom znovuzrodenia a vzkriesenia nielen prírody, ale aj človeka a mala by byť aj sviatkom vzkriesenia novej ľudskej spoločnosti.

Kde hľadať víťazstvo svetla nad temnotou a života nad smrťou? Najprv sa pozrieť smrti priamo do tváre. Bez tejto odvahy nemožno nájsť skutočný život. Zahodiť všetko to pozitívne myslenie, ktoré popiera smrť, utrpenie, biedu vo svete, pretože je nepravdivé. Len odvážnemu šťastie praje, nie utekať pred smrťou, ale postaviť sa jej a povedať jej do očí: "Choď preč, slnko už vyšlo".

Smrť je v každom bežnom ľudskom trápení, sklamaní, nezdare. Civilizovaná spoločnosť by mala toto všetko zmierňovať, víťaziť nad smrťou na celej čiare. Naša spoločnosť však robí presný opak, sama je zdrojom ďalších trápení ľudí. Spoločnosť, v ktorej žijeme, pod zámienkou slobody podporuje dravosť, nenásytnosť a chamtivosť, v šľapajach ktorej ide bieda a smrť. Vojna v Sýrii, vraždenie rozpútané svetovládnou mafiou a podporované aj našimi mozoľmi. Ako? Cez všetky poplatky, ktoré platíme korporáciám, ktoré sprivatizovali naše podniky vďaka úplatnosti našej vlády, ktorú mnohí volili, nechápajúc dôsledky. Cez úroky z úverov poskytnutých podnikateľom, ktoré splatí nakoniec spotrebiteľ v cene výrobku, no bezprácne bohatne na nich banka a v konečnom dôsledku tí, ktorí ovládajú toky peňazí - svetovládni bankári.

Zima je tuhá a ešte aj tento rok nás chce strašiť snehom, hovoriť, že leto nepríde, že leto neexistuje, že právo rozťahovať sa na Zemi má len Zima.

Smrť sa rozmnožila v medziľudských vzťahoch, mafia, kriminalita, strach, beznádej, nevraživosť ľudí, neschopnosť spolupráce a pochopenia. A prapríčinou toho všetkého je, že sme zabili Boha. Boha v nás a vo vzťahoch medzi nami. Boha ako Život, ako Jednotu všetkého, spolupatričnosť, súcit, súdržnosť. Narodili sme sa do sveta, v ktorom bol už Boh mŕtvy a chceli sme byť úspešní a milovaní okolím a preto sme Boha zabili v sebe aj my. Zo strachu, aby sme neboli iní a odvrhnutí tými, ktorí Boha v sebe už zabili pred nami. A namiesto skutočného pravého Boha v nás, prijali sme falošných bohov nad nami alebo rovno lásku k hmote.

Motív zabitého a vzkrieseného Boha nie je len kresťanský. Vyskytuje sa v mýtoch mnohých národov. Najkrajší je snáď egyptský príbeh o Osiris (Usir) a Isis (Eset). Isis prejavila lásku a vynaložila veľké úsilie, kým zozbierala všetky Osirove časti tela po celom Egypte. To je vlastne veľký symbol toho, že aj my, ktorí smerujeme ku vzkrieseniu spoločnosti a Boha v nás, máme pospájať to dobré a pravdivé zo všetkých mýtov a zo všetkých ľudských skúseností v histórii aj teraz. Paralelou k Isis v kresťanskom príbehu je Mária Magdaléna, ktorá stála pri hrobe a plakala. A bola prvá, ktorá Ježiša uzrela, preto, že ho milovala najviac.

Ale prečo toto v kostoloch nehovoria? Prečo nevidia a nehľadajú motív smrti a vzkriesenia Boha v každej kultúre každého národa? Prečo v kostoloch uznávajú len jeden národ za vyvolený, ktorému sa zjavil Boh a prečo uznávajú len jednu knihu za takú, ktorá odzrkadľuje myšlienky Boha? Prečo sa kresťanstvo nevie oslobodiť od judaistickej predstavy, že len my a nik iný? Boh nepotrebuje vyvolený národ, Boh je v každom človeku, ukrytý v najvlastnejšom ja, ktoré sa bojíme prejaviť a preto po ňom šliapeme. Boh nepotrebuje vyvolených prorokov, lebo prehovára ku každému z jeho vlastnej duše. Boh nepotrebuje kostoly ani kňazov, lebo naše telo má byť chrámom prebudeného Ducha a my všetci máme byť kňazmi zasvätenými Bohu v nás.

Takže to je môj veľkonočný odkaz súčasnému kresťanstvu: Osloboďte sa od judaizmu, tak, ako to urobili prví kresťania.

A druhý odkaz: Osloboďte sa od kapitalizmu. Pochopte, že ak vo svete vládne láska medzi ľuďmi, nie je tu miesto pre nejakú ziskuchtivosť. Pochopte, že podstata kapitalizmu je o ruvaní sa o korisť a to nemá nič spoločné s pôvodným kresťanstvom. Najďalej v tomto zašla takzvaná kresťanská demokracia, rozumej kresťanský kapitalizmus. Je to vlk v ovčom rúchu, najväčší nepriateľ oviec vydávajúci sa za ovcu. Čo má kresťanstvo spoločné s kapitalizmom? Asi toľko, čo má mier spoločné s vojnou a láska s chamtivosťou.

Aj keď je vonku veľa snehu a na víťazstvo života to nevyzerá, pravda nepustí a víťazstvo jari je neodvratné. Kedy však neodvratne zvíťazí jar v nás? Asi vtedy, keď v ľuďoch zvíťazí láska k pravde a k životu nad strachom a lenivosťou vystúpiť z tohto vlaku, ktorý vedie ľudstvo do záhuby.

 

Milan Rusko

http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%BDtus_o_Usirovi

Komentárov (0)
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!