Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

Rozhovor s Tiborom Eliotom Rostasom

Milan Rusko 31 December 2012 PDF Tlačiť E-mail

Tibor Eliot Rostas - tvorca rozhlasovej relácie Mlčanie na rádiu Viva (vysielaná v pondelok až piatok o 11:40, repríza 18:40), rozoberá chúlostivé témy, o ktorých sa v bežných médiách mlčí. Nedávno mu vyšla aj kniha Mlčanie.

Ty

Eliot je Tvoje umelecké meno? Čo znamená?
Moje občianske meno je Tibor Eliot Rostas.

Čo bolo prvým alebo najväčším impulzom, že si sa začal zaoberať iným videním sveta než to, ktoré je bežne ponúkané nemysliacej väčšine? Niečo sa Ťa osobne dotklo?
Veľmi ma bolí, keď vidím tu hrôzostrašnú nespravodlivosť a násilie, ktoré udržuje lož. Venujem sa tomu relatívne dlho, viac o mojej ceste rozprávam v knihe Mlčanie. Ale ak to mám zjednodušene povedať, tou poslednou kvapkou v mori bola invázia do Iraku v roku 2003 a najmä fakt, že aj napriek protestným zhromaždeniam desiatok miliónov ľudí po celom svete sa tejto genocíde nedalo zabrániť. Ak si toto do hĺbky uvedomíte, už nikdy nepoviete, že žijeme v demokracii.

Bol to Tvoj nápad, zviditeľniť tieto témy v rádiu? Oslovil si aj iné médiá?
Idea Mlčania a jeho dramaturgia je úplne v mojej kompetencii. V máji 2012 som bol ako jeden z organizátorov demonštrácie Global Evolution day pozvaný do Slovenského rozhlasu na rozhovor. Asi v polhodinovom zázname som celkom bez obalu rozprával o imperiálnej hegemónii USA, ktoré si však svoju krajinu už viac ako polstoročie neriadia samy, rozprával som fiktívnych vojnách proti terorizmu, o fantómovi úroku, vojne v Iraku a Líbyi, fatálnej dekadencii Západu, ktorá je riadenou skazonosnou cestou do záhuby. Keď som si telefonoval s redaktorkou v deň, keď mal byť príspevok odvysielaný, dostal som odpoveď, že to nebude možné a je to nariadenie zhora. Po našich protestoch nám Slovenský rozhlas písomne oznámil, že príspevok sa neodvysielal z dôvodu chybného strihu. A nám malo ostať iba mlčanie.

Svojím verejným vystúpením si sa de facto stal bojovníkom za pravdu. Cítiš sa byť takýmto bojovníkom slovom?
Je našou povinnosťou vystúpiť z radu. Neviem si predstaviť, čo by som povedal svojim deťom ak by sa ma o desať - dvadsať rokov spýtali, čo som spravil preto, aby som ich nedostal do ghetta, či kolónie bez akejkoľvek vyhliadky na život.

Každý bojovník má aj svojich nepriateľov, už tuším aj tí Tvoji treťosektoroví vytrčili hlavu. Si na to pripravený?
Musíme byť pripravení, je jasné, že v zúriacej informačnej vojne nám nič nedajú zadarmo. Ľudia si musia uvedomiť načo slúžia treťosektorové organizácie, z čoho sú mnohé z nich platené, a akí ľudia stoja v ich pozadí ale aj v ich vnútri. Ak narážaš na konkrétny príklad Inštitútu ľudských práv, tam ide o jednoznačný boj na opačnej strane barikády. Ich riadená podvratná činnosť slúži k odpútaniu pozornosti verejnosti od skutočných tém porušovania ľudských práv a k vyvolaniu zdania, že máme zdravú spoločnosť s fungujúcimi kontrolnými mechanizmami mimo vládny aparát. Ale to je hlúposť a ilúzia. Nič také nie je. Skupina týchto ľudí sa preukázateľne infiltrovala aj do protestov Gorila aby ich organizátorov zmiatla a táto skupina produkuje aj naďalej spoločenské nezmysly a morálne lapsusy. Príkladom je to, že vehementne podporovali úsilie zabrániť protestom občanov, ktorí prišli do Bratislavy demonštrovať svoju nespokojnosť s narastajúcou kriminalitou v mestách a obciach. Označili ich ako fašistov a extrémistov a ako posilu si privolali europoslankyňu Beňovú, ktorá po ľuďoch kričala: "Fúj, fašisti, hanbite sa!" Fakt, že toto zoskupenie okolo Petra Weisenbachera, ktorého činnosť je spájaná s následným uzavretím pobočky Amnesty International na Slovensku nemá záujem o skutočné ľudsko-právne témy je ich horlivá agitácia za Pussy Riot. Každý zorientovaný človek pritom vie, že Pussy Riot je riadená podvratná akcia. Ak by im naozaj záležalo na osude trpiacich ľudí, mali by denne stáť pred Americkou a Izraelskou ambasádou s fotografiami miliónov obetí brutálnej nenásytnosti. Ak sa pre nich stávam terčom, je to úplne prirodzený vývoj. Mali by však vedieť, že všetci, čo zosnúvajú úklady za niekoho chrbtom, sú vždy o krok pozadu.

Hovoríš, že chceš len nastoľovať otázky a nie ponúkať hotové odpovede. Máš svoje odpovede, ale nechceš ich pretláčať. Dobre, ale hľadanie pravdy je aj o nachádzaní pravdy, či nie? Skôr či neskôr Ťa čaká aj hovorenie odpovedí, pokiaľ sú naozaj dobre podložené faktami. Si na to pripravený? Hlavne teda na to, že každé tvrdenie musí byť dobre podložené.
Pravda môže byť skrytá aj v otázke, Martin Heidegger vravel, že to ako sa pýtate predznamenáva odpoveď, akú dostane. Napokon v otázke je zakódovaný začiatok kritiky. Tvrdenia, ktoré v Mlčaní uvádzam nie sú žiadne samoúčelné výmysly, no i napriek tomu je mi jasné, že som sám seba vystavil veľkému pokušeniu mocných umlčať ma. S tým treba rátať. Ten, kto neráta s obeťou, sa nemôže dostať cez bažiny.

Svetovláda

Tvoje zamyslenia naznačujú, že existuje skupina ľudí, ktorá si buduje svoju moc nad svetom za masívneho klamania obyvateľstva a to systematicky už niekoľko storočí. Je tu skutočne zdroj všetkých problémov našej civilizácie, resp. zatiaľ našej pseudocivilizácie? Zamýšľal si sa niekedy nad myslením tejto svetovládnej elity?
Svetovláda pripomína bojovníka z vraždiaceho, gigantického robota vo filme Avatar. Skutočný nepriateľ sedí vo vnútri kolosu, ktorým terorizuje celý svet. Tým kolosom je armáda najsilnejšej veľmoci a tí, čo ním hýbu, presadili zákony, ktoré ich bez újmy oprávňujú páchať genocídy. Chcú, aby sme si mysleli, že za všetkým sú Američania. Ale to je false flag s cieľom štvať proti sebe národy. "Veď vojnu klamom" je ich mottom.

Prečo to robia, čo ich ženie?
Tak ako nás vzájomne spája a aktivizuje spravodlivosť, harmónia, charakterové hodnoty, ich spájajú opačné póly. To je tak ale celé veky a zrejme to ani nebude iné. Existenciu na Zemi vnímam ako skúšku ohňom. Záleží na tom, ako každý ten svoj part vo vymedzenom čase zvládneme, na ktorej strane budeme stáť. To je to najdôležitejšie.

V staroveku a v stredoveku prišli bojovníci, zodvihli meč a povedali: ak sa nám nepodriadite, zahyniete. A ľudia zo strachu platili dane a otročili vládcom. No dnes to nie je kasta bojovníkov, je to kasta obchodníkov/finančníkov a tí používajú úplne iné metódy, násilie nie je na prvom mieste, ale predávanie (konzum), líškanie sa (manipulácia), klamanie, podnecovanie roztržiek a vojen, ktorých sa oni nezúčastňujú. Ďalej je to zrejme zámerná demoralizácia obyvateľstva, pošliapavanie hodnôt, ktoré boli počas vlády bojovníkov vyzdvihované ako rytierske. Je možné, že súčasná svetovláda je z tohto pohľadu najhoršia, aká v známej histórii Zeme tu bola?
Na túto otázku som nedávno čítal jeden zaujímavý text, ktorý pochádza z knihy Jonáša Záborského: Kým v roku 1840 správa celej monarchie stála 57 miliónov zlatých, do roku 1857 sa suma vyšplhala na 162 mil.. V súvislosti so zvyšovaním potrieb rástli dane! Za 10 rokov neoabsolutizmu priame dane stúpli o 143% (!) a nepriame o 120% (!). Aj preto bol nástup kapitalizmu vnímaný s veľkými rozpakmi. Mnohým ľuďom sa cnelo za starými dobrými časmi, keď síce existovala robota (na panskom), no dane boli nižšie a tlak štátu pri ich vymáhaní zďaleka nie je taký drastický. Dnes máme niečo obdobné s obrovským prepadom do chudoby a rozdielmi, aké v histórií nemajú obdoby. Ak si však odpoviete na otázku, kto vlastní najväčšie banky, korporácie a zároveň médiá, budete blízko k odpovedi, ktorá skupina ľudí je zodpovedná za súčasný vývoj vo svete, ktorý slovami Georga Herberta Busha 11.septembra 1990 bez škrupulí vyhlásila ako New World Order. Celkom dobre nechápem spochybňovačov existencie NWO, keď tento termín použil najvyšší predstaviteľ najsilnejšej veľmoci pred kongresom a očami verejnosti. Nemyslím, že to robia iba pre peniaze, je v tom oveľa vyšší princíp, ale o tom až niekedy neskôr.

Poďme k druhej skupine - dobre platení sluhovia - manažéri korporácií, politici a mainstreamoví novinári. Urobia všetko, za čo im svetovládci dobre zaplatia a neváhajú zradiť vlastné svedomie a vlastný národ? Myslíš, že to robia len pre peniaze a pre "spoločenské postavenie"?
Je to obslužná trieda elity. Elita ju peniazmi presvedčila, že hodnoty, ktoré vyznáva a bráni sú skutočné. Ibaže v skutočnosti sa iba klaňajú zlatému teľaťu. Títo ľudia necítia žiadnu väzbu na národ, svedomie je prázdny a zbytočný pojem v ceste za ich cieľmi.

No a najzaujímavejšou je tretia skupina - mainstream - to sú tí otroci, klamaní a zdieraní, držaní správami v strachu a filmami v snení, šťastní, že sa nemajú ešte horšie, čítajú bulvárne správy o smotánke a vyžívajú sa v najnovšej móde. Je strach to najsilnejšie, čo ich drží? Strach, ktorí si zo strachu ani sami nedokážu pripustiť, zo strachu pred pohľadom do zrkadla alebo pred vystúpením z davu?
Už Blaise Pascal pred štyristo rokmi povedal, že našou najpoužívanejšou metódou, ako sa vymaniť biede je rozptýlenie, pričom práve ono je našou biedou najväčšou. Davu sú sporadicky podhadzované vždy minimálne dve dekády zastaralé hračky ako bolo rádio, tv, video, mobilný telefón, GPS, android...aby sa taktikou cukru a biča stádo príliš neplašilo a v nude nesnovalo plány na lepšie usporiadanie vlastného života. A tak sa venujeme sami sebe, svojej zábave, rozptýlení a ilúzii o všeobecne rozšírenom blahobyte (avšak pri stále väčšom prepade do zadĺženia krajiny a rozpredávaním spoločného vlastníctva, pôdy, vody a pamiatok). Nie je to dokonca ani tak strach, väčšina zatiaľ ani nevie, že by sa vôbec niečoho mala báť. Strach zväzuje tých informovaných...

Vízie

Spomínal si indickú filozofiu, máju a divenie sa. Zaujímaš sa o to hlbšie, teda ideš aj do podstaty indickej filozofie? Čo z nej Ti najviac rezonuje?
India je úžasná krajina protikladov. Býval som v posvätnom meste Váránásí priamo na Burning Ghátom, kde spaľujú mŕtvych a ohne tesne nad Gangou tam neprestávajú horieť. Vo vzduchu cítite horiaci balzam, ktorým natierajú mŕtvych, celá vaša duša je ako explodujúca supernova, pre ktorú je telo priúzke a ktorá sa potrebuje rozliať v nekonečnom priestore. India je práve vďaka svojej klíme vystavená rýchlej premene materiálov v prírode a cyklu akoby tlenia, hnitia, a zároveň oživenia v tom veľkom kolobehu. Aj preto tu ešte lepšie rezonovala filozofia večnej metamorfózy a ilúzie trvácnosti v májá. Koniec koncov ak si vezmete védantské texty staré niekoľko tisícročí sú v mnohom podobné kvantovej fyzike a teórií superstrún. V tomto zmysle mi je indická filozofia veľmi blízka. Ale nie len preto. Satjágráha Gándhího je podľa mňa jediná legitímna cesta ako vo svetskom priestore poraziť zlo. Je to cesta zotrvania v pravde a v odpore k nespravodlivosti bez použitia násilia. To by mala byť cesta nastávajúcich revolúcií na začiatku milénia. V takejto revolúcii budem určite odhodlane stáť.

K tomu diveniu sa: Myslíš, že takým vyšším zmyslom toho, prečo sa vo svete tieto veci dejú, je divenie sa? Aby sme sa divili tej prevelikej manipulatívnej moci, ktorá obalamutila mnohých alebo aby sme sa divili, keď nad ňou zvíťazíme bez zbraní, bez medií, bez peňazí? ;-)
Najvyšším zmyslom je pochopiť, že všetko čo sa deje je kozmická hra, v ktorej sa má každý možnosť prejaviť. V mnohých ohľadoch sa zdá, že tá rola nám je určená, potom však záleží na tom, ako svoj part dokážeme zvládnuť. A to platí aj vo vzťahu k protivníkom.

Je možné, že súčasná ekonomická kríza je len umelo vyvolaná s cieľom elity podriadiť si všetko? Keď budú mať všetko podriadené, je možné, že nastolia taký poriadok a ekonomickú prosperitu, aká tu nebola v dejinách? Dosadia na trón kráľa sveta a všetci ľudia sa mu budú klaňať, lebo im dá prácu, blahobyt a mier? Bude mať potom vôbec nejakú opozíciu?
Ak by bola pravdou hypotéza o kráľovi sveta a potom viem o čom hovoríš, jeho kráľovstvo bude kráľovstvom vyvolených nad ľudstvom zredukovaným do 500 miliónov ako hlásajú kamene v Georgii. Všetky krízy boli vždy umelo vyvolané tým, že bolo manipulované s infláciou, defláciou a depresiou. To sa dá len tak, ak kontrolujete množstvo obeživa a ak máte licenciu na tlač papierikov, ktoré považujeme za hodnotu. Kto tú licenciu vlastní, ten vytvára krízy a ten je rovnako autorom "kreatívnej deštrukcie a chaosu" ako v ostatnom, najkrvavejšom storočí dejín a brutálnym úvodom do súčasného tisícročia. Dnes už ľudia postupne odhaľujú pravú tvár vinníkov, pričom politici v tom zohrávajú len druhoradú úlohu.

Neviem, či poznáš výpoveď režiséra Aarona Russo (zomrel 64-ročný), ktorý prezradil, ako ho Nick Rockefeller nahováral na spoluprácu? Okrem iného povedal, že ich cieľom je totálna kontrola a socializmus. Poznáš? Je možné, že nás čaká návrat k totalitnému socializmu? Od korporativizmu k štátnemu direktívnemu socializmu nie je ďaleko. Stačí, ak sa manažéri korporácií dohodnú na Bilderbergu a vytvoria Ústredný výbor Strany.
Áno, poznám to. Ono to ale treba pomenovať presnejšie. Je to konečná ideologická forma. Čiže fúzia toho najhoršieho, čo môžu ponúknuť totalitné systémy fašizmu a komunizmu, ktoré vznikli v jednom a tom isto myšlienkovom prostredí špecifických a mocných kruhov.

Čo Ti je bližšie: socializmus s ľudskou tvárou (spoločenská solidarita) alebo kapitalizmus s ľudskou tvárou (individuálna sloboda)? Ako vieme, ani jedno, ani druhé sme tu ešte nemali a nemáme.
Ľudia sa delia na pravicovo a ľavicovo zmýšľajúcich vo vzťahu k hodnotám aké preferujú. Pre pravičiara je typický zmysel pre poriadok, pragmatické a racionálne uvažovanie, systematičnosť, schematičnosť, apologetika systému ako spravodlivého, pretože každý, kto je šikovný má šancu sa výborne uplatniť. Ja takto neuvažujem. Myslím si však, že ľudstvo by sa malo na veky zriecť všetkých izmov a žiť na veky v súlade s kozmom a prírodou, ktorú si má uctievať. Mali by sme existovať bez peňazí, bez rozdielov medzi mocnými a chudobnými, bez manipulácie v médiách, bez armád a zbraní na ktoré vynakladáme viac ako dve tretiny všetkých výdavkov. Niečo veľmi veľmi podstatné sa musí zmeniť. A udeje sa to zrejme vtedy, keď nás bude celé hodiny fascinovať pohľad na žilky listu zo stromu nad nami.

Stručne: Čo si myslíš o kresťanstve? Myslím pre ľudí vyššieho chápania, nie nižšieho. ;-)
Kresťanstvo bolo vo svojej skutočnej podstate zasvätením ducha Vyšším princípom kozmu, ktoré sa v alegórií podobenstiev Ježiša Krista dostali sem na Zem. Som pokrstený v rieke Jordán a viem, čo krst v skutočnosti znamená. Bohužiaľ dnes sa významy vyprázdňujú a z rituálov sa stávajú ritualizácie bez pochopenia ich pravého poslania.

Cesta

Čo sa týka Slovenska, jednoty ľudí v boji za dobré: Máš pocit, že sa ľudia zjednocujú alebo skôr že to nevedia, zbytočne sa oslabujú škriepkami a že by sa mali učiť budovať medzi sebou jednotu?
Ľudia vždy navzájom bojujú, kým ich nespojí silná osobnosť. To sa na Slovensku zatiaľ neudialo.

Čo by si odkázal duchovne hľadajúcim ľuďom?
Že to, čo sa má stať, sa stane. To je azda to najlepšie čo k tomu viem povedať. Akékoľvek príbehy o hľadaní a nájdení nie sú dobré príklady. Každý to máme v knihách osudov napísané inak. Nechcem tým však povedať aby sme podľahli fatalistickej a nehybnej agónií. Mali by sme však byť schopní prijímať aj to, čo nám život postaví do cesty.

Kde odporúčaš zakúpiť si Tvoju knihu Mlčanie?
Knihu Mlčanie si môžete kúpiť takmer všade. V kníhkupectvách Panta Rhei, na martinus.sk, gorila.sk, v našom vydavateľstve sofianpublishing.sk (vtedy ju posielame aj s podpisom autora). Od 19.1. bude v kníhkupectvách tretia dotlač, ktorú sme boli pre veľký záujem nútení spraviť. V tento deň zároveň začína etapa prezentácií knihy v predajniach Panta Rhei vždy o 16 hodine a vždy v sobotu. Bude to v Trnave, Nitre, Banskej Bystrici, Žiline a Košiciach a k dispozícii už bude aj audiokniha Mlčanie na 3CD, na ktorej práve pracujeme.

Ďakujem Ti pekne za rozhovor a želám Ti odvahu, múdrosť a dobrých spolupracovníkov. :-) Milan Rusko

Všetko dobré. Tibor Eliot Rostas


Tibor Eliot Rostas na facebooku:
www.facebook.com/tibor.e.rostas

Relácia Mlčanie na rádiu Viva - celý archív:
www.radioviva.sk/vysielanie/rubriky-a-relacie/mlcanie

Relácia Mlčanie na facebooku:
www.facebook.com/MlcanieVIVA

Kniha Mlčanie na facebooku:
www.facebook.com/pages/Mlčanie/543597349003002

Knihu Mlčanie si možno objednať:
http://www.martinus.sk/?uItem=140514
http://www.gorila.sk/product/424041
http://sofianpublishing-shop.webnode.cz/products/produkt-1/


Komentárov (0)
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!