Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

Kauza Slovenský plynárenský priemysel

Milan Rusko 20 September 2013 PDF Tlačiť E-mail

Slovenský plynárenský priemyselSúčasná kauza okolo odvolávania premiéra kvôli kúpe hlavnej skupiny SPP, zatriasla a ešte zatrasie Slovenskom. Zároveň je to dobrý príklad vyskúšať si hľadanie pravdy a spravodlivosti v skutočnosti, ktorá sa nás všetkých dotýka.

Keďže som nikde nenašiel hlbšiu analýzu toho, čo sa vlastne okolo SPP dnes deje, urobil som si ju sám.

Fakty a čísla:
15.1.2013 - český EPH (Energetický průmyslový holding) odkúpil 49% akcií SPP od nemecko-francúzskeho holdingu SGH za 2,6 miliardy Euro. Slovenská finančná skupina J&T má v EPH 37% podiel, spolu s ich bývalým právnikom Danielom Křetínským 55%. Daniel Křetínský sa stal predsedom predstavenstva SPP (24.1.2013). Tento predaj musela schváliť vláda SR, ako majoritný akcionár. Pri predaji si uplatnila predkupné právo na kúpu časti SPP v snahe posilniť svoj vplyv v SPP.

SPP sa skladá z hlavnej skupiny SPP (dodávka plynu pre firmy a domácnosti, cenotvorba) a dcérskych spoločností, hlavne Eustream (prepravca plynu cez Slovensko) a SPP-distribúcia (rozvod plynu pre firmy a domácnosti). Najziskovejšou je prepravná spoločnosť Eustream so ziskom pred zdanením 333 miliónov Euro (2012), distribúcia mala zisk pred zdanením 140 miliónov Euro (2012). Hlavná skupina SPP mala v roku 2012 konsolidovaný zisk (teda aj s dcérskymi spoločnosťami dohromady) 600 miliónov Euro. Stratová bola na predaji plynu domácnostiam, v roku 2012 strata činila 76 miliónov Euro. Prevádzkový zisk hlavnej skupiny SPP (mimo dcérskych spoločností) bol v roku 2012 50 miliónov Euro. Podľa zmluvy s EPH sa majú vyplácať dividendy minimálne 600 miliónov Euro ročne po dobu 5 rokov.

SGH, bývalý spoluvlastník SPP, žaloval Slovensko na arbitrážnom súde za bránenie v zisku, za to, že Ficova vláda nedovolila zvyšovať ceny plynu pre domácnosti. Vtedy SPP žaloval SR o sumu 200 miliónov Euro. Pri predaji podielu novému vlastníkovi EPH, bola táto žaloba zrušená.

4.9.2013 - Vláda schválila kúpu 49%-ného podielu v hlavnej skupine SPP od EPH v súlade s predkupným právom. V dcérskych spoločnostiach zostane 49%-ný podiel EPH a 51%-ný podiel štátu. Suma, ktorú má vláda zaplatiť EPH je okolo 60 miliónov Euro. Túto chce vláda splatiť z dividend. V roku 2012 boli vyplatené Fondu národného majetku dividendy vo výške 380 miliónov Euro.

Úvaha:
To by mohlo z čísiel a faktov stačiť. Teraz zapojme rozum sedliacky, bačovský, pastiersky a pre istotu aj remeselnícky: Podľa účtovných výkazov hlavná skupina SPP nebola v strate, ale v zisku. Stratu 76 miliónov Euro (2012) mala len divízia Domácnosti. Takže kde je problém? Prečo sa tu zatínajú päste a búria nálady? Podľa účtovných výkazov sa nezdá, žeby vláda kúpila stratový podnik.

Ale povedzme, že to, čo odkúpila vláda od EPH, je v strate. Ako vzniká tá strata? No tak, že ceny plynu pre domácnosti sú podhodnotené. Takže ak by štát stratu (76mil) vyrovnával z dividend (380mil), dotuje vlastne domácnosti, teda väčšinu ľudí. Pre štát je to strata, pre ľudí je to zisk, lebo ušetria na poplatkoch za plyn. Takže je to vyrovnané, lebo strata štátu je v tomto prípade ziskom obyvateľov. Na toto ktosi veľmi veľmi zabudol.

A čo EPH? Bude bohatšie? Zdá sa, že EPH nebude musieť vykrývať stratu z predaja pre domácnosti. Tá sa delila pol na pol, takže ušetria tých 38 miliónov Euro ročne. Zdá sa, že EPH na tomto predaji zarobila. Ale nie je to tak jednoduché. Pretože ak by hlavná skupina SPP nebola predaná, zostala by v 49% vlastníctve EPH, potom by sa EPH snažila zvýšiť ceny plynu tak, aby tam žiadna strata nebola. Doplatili by na to občania, rodiny. Pokiaľ by sa zvýšila cena plynu tak, že by nebola žiadna strata, ani zisk, v tom prípade by EPH zarobil presne toľko, koľko dnes, štát by nevykrýval stratu, ale všetko by to platili občania.

Samozrejme, súkromná firma by sa snažila o zisk a v tom prípade by občania platili ešte viac. No vláda by mohla zmraziť ceny plynu a nútiť EPH, aby spolu so štátom dotovali straty z predaja plynu domácnostiam (76 miliónov) zo ziskov z tranzitu plynu z Ruska na Západ (333 miliónov). Toto by však EPH mohla dať na arbitrážny súd rovnako, ako to urobili predchádzajúci vlastníci v SGH.

Je to teda na vážkach, čo je lepšie: Dať EPH tých 38 miliónov ročne a mať lacný plyn, kontrolu nad cenou a možnosť jednania s Gazpromom alebo nedať EPH 38 miliónov ročne, ale žiť v neistote, kedy nás budú žalovať za bránenie v zisku (a dnešné zákony sú nastavené tak, že bránenie v zisku je zločinom, namiesto toho, aby bolo uzákonené, že vyciciavanie ľudí na cenách základných potrieb je zločinom). A je dosť možné, že tie peniaze by sme im aj tak museli dať, aj so súdnymi trovmi.

Čo sa teda stalo kúpou hlavnej skupiny SPP štátom? V podstate to, že vláda stratu z predaja plynu domácnostiam preniesla na seba a odľahčila od nej nového vlastníka (EPH). EPH získalo vďaka tomu z tranzitu plynu cez naše územie nejakých 38 miliónov Euro navyše. Presne toľko by EPH získalo navyše, keby sa zvýšili ceny plynu pre domácnosti natoľko, aby hlavná skupina SPP nebola v strate. Čiže inak povedané, vláda pustila EPH toľko, koľko by získali, keby zdražili plyn tak, žeby z predaja domácnostiam nemali žiadny zisk ani stratu. Čiže pustila im asi toľko, koľko spoluvlastníkovi púšťala Dzurindova vláda po privatizácii SPP, kedy ceny plynu pre domácnosti rástli každým rokom a vláda ich neregulovala. Ak by však EPH požadovalo ziskové hospodárenie hlavnej skupiny SPP, ich zisk by bol ešte väčší, než teraz. Je to veľké pokrytectvo od Ivana Miklóša, keď kritizuje túto kúpu a pritom po privatizácii SPP, keď bol vo vláde, umožňoval porovnateľný zisk zahraničnému spoluvlastníkovi dvíhaním ceny plynu pre domácnosti. Navyše však, pri kúpe hlavnej skupiny SPP vláda získala kontrolu na mnohými vecami, čo nie je na zahodenie.

Vláda sa rozhodla takto a zrejme mala na to svoje dôvody. Vidím za tým skôr záujem o ľudí a o lacný plyn pre nich, než snahu vyhovieť finančným skupinám. Odjakživa bol totiž plyn pre domácnosti dotovaný z tranzitu. V podstate nám za plyn doma platili domácnosti na Západe zato, že plyn k nim prúdil cez nás z Ruska. Boli bohatší, tak nech sa trošičku životná úroveň vyrovná tým, že nám budú prispievať na plyn. Rozhodnutie vlády je teda dilema, je to vec nejakej taktiky a nazvať to, že to je okrádaním ľudí v prospech finančných skupín, to je prehnané. Nie je to dôvod ani na revolúciu, ani na odvolanie vlády, ani na vyháňanie ľudí do ulíc. Nie je to dôvod na politicko-spravodajské hry nenásytných ľudí, ktorí sa potrebujú dostať k moci, lebo im už vytrávilo a potrebujú ďalšiu dávku.

A to všetko sme uvažovali prípad, keby vláda kúpila stratový podnik. Podľa účtovných výkazov však hlavná skupina SPP stratová nie je. V tom prípade sa strata z predaja plynu domácnostiam vykrýva predajom plynu firmám vrámci hlavnej skupiny SPP a štát z kúpeného podniku stratu nemá. A tu už akékoľvek podozrenie z nahrávania finančným skupinám padá.

Qui bono? Komu to prospieva? Kto má záujem v burcovaní nálad a obviňovaní vlády? Môže to prospievať EPH (a J&T), ak chceli tlačiť predaj plynu domácnostiam a firmám do zisku. Takto o tento zisk prišli. Ale viac to prospieva tým, ktorí chcú demagógiou dostať ľudí do ulíc a zvrhnúť vládu, aby sa dostali ku korytu. Teraz sa ukazujú charaktery, teraz vidieť, kto sa ako derie dopredu.

Zdroje (čerpal som odtiaľ len fakty, nie úvahy):

http://www.spp.sk/sk/vsetky-segmenty/o-spp/upozornenia/271/
http://www.spp.sk/sk/Cds/AdminDownload/?filename=733_zavierka_2012_SK
http://www.eustream.sk/sk_media/sk_tlacove-spravy/eustream-publikoval-vysledky-za-rok-2012
http://www.spp-distribucia.sk/sk_o-spolocnosti/sk_hospodarske-vysledky

http://firmy.etrend.sk/firmy-nefinancny-sektor/vlada-odklepla-vstup-eph-do-struktur-spp.html
http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/253265-slovensko-moze-ziskat-kontrolu-nad-spp-a-cenami-plynu/
http://www.energia.sk/tema/zemny-plyn-a-teplo/stat-ovladne-matku-spp-ziska-spat-kontrolu-nad-cenami/11207/
http://www.tasr.sk/ots/ots-novi-clenovia-predstavenstva-a-do/17492-clanok.html
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/293334-statny-plyn-alebo-vyse-20-percentne-zdrazovanie/
http://www.bcf.sk/novinky/30/eph-zaplati-za-49-podiel-v-spp-26-miliardy-eur/
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-60797230-stat-chce-od-spp-miliony-v-hre-je-dlh

 

Milan Rusko

Komentárov (0)
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!