Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

Prečo Maňka nediskutuje s Kotlebom?

Milan Rusko 19 November 2013 PDF Tlačiť E-mail

O dôležitosti komunikácie.

Otvorený dopis Vladimírovi Maňkovi.

V Banskobystrickom kraji nastal rozruch, keď sa v druhom kole župných volieb bude uchádzať o post šéfa kraja popri súčasnom župátorovi Vladimírovi Maňkovi prekvapivo aj Marián Kotleba, považovaný viacerými za predstaviteľa extrémnej pravice alebo dokonca priamo fašizmu.

Ďalší rozruch vyvolala správa, že k zvyčajnému slovnému duelu kandidátov nedôjde. Kotleba svoju neúčasť odôvodnil tým, že verejná televízia plánovala duel vysielať len zo záznamu, nie priamo. Maňka zase odôvodnil neúčasť v ostatných dueloch tým, že chce uspokojiť požiadavky rôznych organizácií, najmä Zväzu protifašistických bojovníkov, aby nedával verejne priestor extrémnym názorom.

Pán Maňka, viem, že ste medzi dvomi kameňmi. Na jednej strane je to Váš zmysel pre slobodu a demokraciu, ktorý Vám diktuje ísť do diskusie s kýmkoľvek. Na druhej strane niekto tlačí na Vás, aby ste nešli. Chcem teda poukázať na to prvé, čo vo Vás je, aby ste si lepšie uvedomili toho hodnotu. Ja viem, že všetko, čo teraz napíšem, Vy dobre viete, len nechápem, prečo pod tlakom okolia na to zabúdate.

Pán Maňka, demokracia vznikla ako odozva proti útlaku mocných, demokracia dala priestor obyčajnému človeku, aby mohol povedať: Nie, toto nechcem, ale tamto chcem. Demokracia predpokladá, že ľudia v jadre chcú dobré veci, demokracia predpokladá, že kdesi v nás je ten dobrý človek a keď mu dáme slobodu, bude šťastný a bude robiť dobré veci. Dobre viete, že minulý socialistický režim sa volal aj "ľudová demokracia". A v mene tejto "demokracie" zakazovali písať a hovoriť v akomkoľvek inom duchu, okrem ducha Lenina a Marxa. Kto zakazoval inak hovoriť? Boli to presvedčení komunisti? Nie, pretože presvedčení komunisti práveže chceli ukázať silu a veľkosť svojho presvedčenia v otvorenej diskusii. Tí, ktorí zakazovali inak hovoriť, neboli idealistickí komunisti, boli to ľudia, ktorí za štátnu ideológiu len skrývali svoju túžbu po moci.

V roku 1989 sa proti tejto diktatúre moci ľudia postavili. Povedali: Chceme žiť vo svojom vlastnom slobodnom duchu a nie v štátom diktovanej doktríne. A od tohto roku, pán Maňka, by mala byť otvorená diskusia základom akéhokoľvek rozhodovania o smerovaní spoločnosti a mala by sa pravidelne verejne vykonávať. Prečo? No preto, aby sa zase nechopili moci ľudia, ktorí za slobodu a demokraciu len skrývajú svoje nečisté chúťky.

Toto možno neviete, že najväčší slovenský mystik a duchovný učiteľ, Ján Maliarik, vyzval Hitlera na slovný súboj. Takže on, ktorý bol skoro svätec, sa nehanbil diskutovať so skoro diablom o tom, čo je správne pre svet. Alebo Vám pripomeniem slová z Biblie: "Všetko skúmajte, dobrého sa držte", povedal apoštol Pavol. Teda nepovedal: "Od zlého utekajte a odvracajte zrak." On povedal: "Všetko skúmajte." Ako však máme všetko skúmať, keď nám nejaké organizácie diktujú, aby sme určitým názorom nedávali priestor? Ako rozpoznáme, že niečo je zlé a škodlivé, ak o tom nehovoríme, a namiesto poukázania na problémy zapchávame tomu ústa?

Ako vzniká extrémizmus, pán Maňka? Keď človeka nevypočujeme, nedáme mu priestor slobodne sa prejaviť, ale zadupávame ho do blata, tak on z toho blata stále vstáva ako väčší a väčší extrémista. Lebo sme mu nedali priestor a on ho chce, on si ho hľadá, on chce žiť a chce sa prejaviť.

Extrémizmus vzniká z biedy a chudoby. Z materiálnej biedy, ale aj z duševnej biedy. Vždy však vznik extrémizmu majú na svedomí tí, ktorí vládnu. Nie sú to nejaké šialené chúťky v ľuďoch, je to len túžba zbaviť sa biedy a útlaku. Takže kto, pán Maňka, kto je najväčším podporovateľom extrémizmu? Snáď už spolu chápeme, že je to ten, kto nedáva priestor iným názorom, kto nediskutuje, kto potláča. Veď aj ten Kotleba, potrebuje vypočuť, potrebuje pochopiť, potrebuje aj vidieť, že sa tu veci pohýňajú k lepšiemu a útlak mizne. Potrebuje potľapkať po ramene a počuť: Veď vieme, že to myslíš dobre, len veci nie sú také jednoduché a čiernobiele, ako to vnímaš Ty. A potrebuje mať pocit, že prispieva k spoločenskému dobru. Takto zmizne, pán Maňka, takto zmizne jeho extrémizmus, ako zmizne tma po rannom východe slnka.

Hoci to nebude ľahké, keďže Kotleba je do istej miery skutočne ovplyvnený ultra pravicovým hnutím v Európe. Ako to, že títo ultrapravičiari hovoria tak podobne v každej krajine? Prečo sú ako vajce vajcu podobní? Kto ich financuje, kto im diktuje ideológiu? To by mala byť úloha pre našu tajnú službu, keby mala na to mužnosť a nezávislosť. Máme tu aj ľavicových extrémistov, anarchistov, radikálnych komunistov, zase ako vajce vajcu sú si podobní v každej krajine. Kto ich vedie, kto si tu vyživuje extrémy na oboch stranách? Nie náhodou ten, kto si neželá zmenu súčasných poriadkov? Živí týchto extrémistov, aby mohol zviesť akýkoľvek odpor voči existujúcim poriadkom do extrému a odsúdiť ho? A čo najlepšie zruší tento extrémizmus, ak nie dialóg a spolupráca? Dajme extrémistom možnosť meniť spoločnosť tam, kde sú problémy a kde sa to dá, prizvime ich k spolupráci a ich extrémizmus zmizne, akonáhle sa naučia spolupracovať. Ale odmietajme ich, nálepkujme ich, zadupávajme ich a oni budú povstávať stále v hrozivejšej sile. Pochopme, že táto ich sila je len silou života a vedzme ju múdro usmerniť.

Takže pán Maňka, ak Vám môžem odporučiť, nedávajte na slová tých, ktorí chcú zase cenzurovať a filtrovať nejaké názory, pod zámienkou, aby sa mládež nenakazila. Nedávajte na slová tých, ktorí chcú zase zavádzať totalitu jedného názoru na svet. Pán Maňka, dajte priestor demokracii, dajte priestor človeku, jeho slobode, nech sa prejaví dobro a úprimnosť, ktoré sú v ňom. Dajte priestor otvorenej diskusii s kýmkoľvek, hlavne s tým, kto získal dosť silnú podporu ľudí.

S pozdravom a prianím všetkého dobrého

Milan Rusko

Komentárov (0)
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!