Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

O troch kruhoch, vlastne štyroch

Milan Rusko 05 December 2011 PDF Tlačiť E-mail

LesKrúžiť okolo, ako mačka okolo horúcej kaše.
Rozšírť si okruh známych.
Cítiť sa dobre v kruhu priateľov.
Kruh je dokonalosť a dokonalosť je kruh.

Kruh ľudí má svoju hĺbku a má svoju silu. Skúsme ju nájsť.

 

Banská Bystrica0. kruh = nekruh.
Nekruh, to je individualizmus, to sú správy v súkromnej televízii, ktoré nás učia báť sa všetkého, najviac jeden druhého. Nekruh, to je reklama, ktorá nás učí chcieť len pre seba. Nekruh, to je podnikanie, ktoré učí zamestnancov poslúchať a majiteľov zvyšovať zisk. Nekruh, to sú betónové múry okolo domu. Nekruh, to sú súťaže, v ktorých môžu vyhrať len niektorí. Nekruh, to sú voľby, vďaka ktorým sa ľudia rozdeľujú. Nekruh, to je každá nenávisť, každá neznášanlivosť, aj každý strach. Nekruh je tu všade okolo nás, poďme hľadať kruh...

1. kruh = sociálny kruh, partia.
Partia, to sú dni spoločných výletov a večery plné rozprávaní, smiechu a prekáraní. Partia, to je vzájomná pomoc aj spoločné riešenie konfliktov. Zažil som krásne partie na strednej aj na vysokej škole. Naučil som sa tam veľmi veľa, hlavne to, že najväčšiu radosť má človek, ak môže urobiť radosť niekomu inému. Bolo to pekné, ale život je pohyb. Chcel som ísť ďalej, zaujímať sa o život, o jeho hĺbku, o jeho podstatu. Tu sa mi stala partia prekážkou. Debaty sa stali už len zbytočným táraním. Už sa to točilo dokola a ja som chcel ďalej. Prečo to nechápali? Doteraz neviem. Možno mali nedostatok životnej energie a tak hľadali len kľud, odpočinok, relax, odreagovanie. Ale ja som chcel zmenu, chcel som postúpiť v živote dopredu.

Strom soliter2. kruh = učiaci sa kruh, škola.
Zažil som tanečnú školu, aj duchovne ladenú školu. Škola, to je úžasný pocit z prekonávania seba samého. Škola, to je pohľad na seba ako na krajšiu bytosť, schopnú premeny. Škola, to je radosť z toho, ako sa menia aj ľudia okolo mňa. Radosť z toho, keď sa človek niečo naučí, to je ako radosť z objavenia novej, zabudnutej krajiny. Škola, to je nová úroveň života, to je viac života v žilách. V tomto kruhu bolo všetko z prvého kruhu a ešte niečo navyše. Ale život ide ďalej. Keď človek dosiahne istú úroveň, začína sa pýtať? Prečo len takto, nedalo by sa aj inak? Prečo práve tento systém učenia? Veď existujú aj iné systémy. Partia to zase nepochopila. Čo Ti chýba? Nie je Ti tu dobre? Veď už nič lepšie neexistuje, my sme predsa dokonalí. A ja som zase nepochopil ich, prečo to nevidia tak, ako ja? Prečo sa nezaujímajú o veci komplexnejšie Prečo im stačí ten ich úzky pohľad, ale mne nie? Aj im chýba energia k tomu, aby sa vyšplhali na múr a prešli tak do ďalšej úrovne života?

Skala3. kruh = samoučiaci sa kruh, akadémia, univerzita.
To nie univerzita, kde natlačia do hlavy vedomosti a študenta zaujíma len titul, aby získal postavenie a príjem. To univerzita pre študentov, ktorí chcú životu skutočne rozumieť. Nie vedieť sa prefíkane pohybovať v dnešnom svete plnom falše, ale žiť život od jeho základu, radostne, slobodne, zdravo. Tu už netreba učiteľov, ktorých by sme mali poslúchať. Netreba guruov, ktorými by sme sa mali dať viesť. Život je v nás, poznanie je v nás, kto úprimne hľadá, pravdivo nájde. Navzájom si môžeme byť učiteľmi aj žiakmi, spolu dokážeme viac. Kupodivu, ak si človek nalistuje prapôvodný význam slova Akadémia alebo Univerzita, nájde, čuduj sa svete, práve toto. Je to práve Univerzita, ktorá je centrom vedy a poznania a poznanie je zdrojom všetkého spoločenského blaha na Zemi.

4. kruh = samo, ja sám.
A som naspäť. Zase som sám. Som sám sebou, ale nie osamotený. Všetky kruhy obsahujem v sebe. Som priateľom, som učiacim sa, som učiteľom aj žiakom a som sám sebou. Som pánom vlastného života, lebo mu rozumiem. Kruh sa uzatvoril, dokonalosť je zavŕšená. Ak zabudnem na všetko, čo som sa naučil, zabudnem na vzťahy, ktoré som získal, som zase na začiatku - osamotený, bezmocne vydaný na pospas dravým vlkom našej doby. Ale ak sa vo mne začne prebúdzať iskierka spomienky, tak idem, kráčam, neviem, len tuším a postupne zase poznávam dávno poznané...

Milan Rusko

Komentárov (4)
 • julo  - Hľadanie radosti z poznania

  Ahoj Milan, po prečítaní tvojich kruhov som zistil, že tvoj nultý kruh sa stotožnil so štvrtým - tvojím individualizmom. Môžem potvrdiť, je ťažko nájsť spriaznené duše. Každý jeden má v sebe čosi odlišné, čo mi neinponuje, nedá sa nič robiť každý sme sami sebou, ale dá sa nájsť spoločná téma ktorá v mnohých rszonuje a tá sa nazýva: túha po poznaní a radosť z poznania. Ty tomu hovoríš trochu inak - hľadanie pravdy. No pojem "pravda" a akási skutočná pravda je veľmi problematická kategória aj s individuálneho pohľadu, pretože mnoho ľudí považuje za pravdivé aj to, čo pravdivé nemusí byť. Určite uznáš, ako hľadač, že mnoho spriaznených duší, čo by zmýšľali tak ako ty si nenašiel a myslíš že si akosi osamel, ale máš rodinu a tam je priestor pre tvoje myšlienky.

 • julo

  A skús zorganizovať vo vhodnejšom prostredí ako je čarovňa stretnutie spriaznených duší. Máš na to aj s prezentáciou niektorých tvojich myšlienok, sú zaujímavé.

 • Milan Rusko

  Julko, vďaka za reakciu. :D

  Ale ja nie som teraz v bode 4, žeby som zostal sám. Teraz sa snažím o vytvorenie Univerzity. Univerzity života, o tom sú tieto stránky. To je taká spoločensky najširšia vec, čo môže človek urobiť. Zároveň stále zostáva sám sebou. Krásna je dynamická rovnováha oboch protikladov.

  Radšej Poznanie, než Pravdu? OK, beriem. Ale treba brať do úvahy aj to, že ako ľudia žijeme v mnohých sebaklamoch, z ktorých sa nám treba oslobodiť...

 • julo

  S poslednou vetou 100% súhlasím, ozaj snažiť sa poznávať a menej veriť, ba dokonca aj sebe.

Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!