Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

Ezopova bájka: Vlci a ovce

Milan Rusko 22 Január 2012 PDF Tlačiť E-mail

Vlk a ovcaVlci úklady činiac stádu ovčiemu, keď už nemohli zmocniť sa ich pre psov, ktorí ich strážili, uznali, že ľsťou treba toto vykonať. A poslali poslov k ovciam, požadovali od nich psov, dokladajúc, že tí sú príčinou nepriateľstva a majú im byť odovzdaní a tak že mier nastane medzi nimi. Tu ovce, nehľadiac na budúcnosť, vydali psov svojich a vlci, ktorí ich dostali do svojej moci, nestrážené stádo ľahko vyhubili.

 

 

 


Poučenie:
Ak niekto breše, nemusí to byť preto, že nenávidí, ale preto, aby chránil.

Ak je niekto príčinou svárov a hádok, neznamená, že je svárlivý, možno je len rozumný.

Veľa krát v histórii ľudstva oklamané ovce vydali svojich strážnych psov vlkom. Dnes, zdá sa, akoby ochranných psov ani nebolo, akoby už všetci boli vydaní a nemá kto ovce strážiť. Vlci trhajú ovce a vedú inkvizíciu proti každému, kto proti nim zabreše.

Bájka má aj iný, vnútorný význam. Ovce, to je naša podstata, naša duša, náš život. Psy sú naši strážni anjeli, myšlienky, ktoré nás chránia a strážia dušu, aby nebola poškodená a aby prosperovala. Vlci, to je všetko, čo škodí našej duši a nášmu životu. Či sú to naše vlastné nápady alebo myšlienky zvonka. Vlci útočia a psy bránia. Niekedy to skutočne vyzerá tak, akoby v záujme mieru by najlepšie bolo odstrániť psov - našich strážnych anjelov. Ale to by bola tá najväčšia chyba.

Situácií z tejto bájky je v našom živote mnoho: Napríklad mám zlého šéfa, ktorý ma nadmerne zaťažuje alebo si neváži moju prácu. Ale ja len ticho trpím, neozvem sa, kvôli mieru, nechcem vyvolávať rozruch. Keby som sa ozval, možno by ma vyhodili z práce, ale našiel by som si lepšiu. Keby som sa ozval, možno by sa predsa len šéf zmenil, možno by si uvedomil, že takto to ďalej nejde. Ale ja, aby som nebol považovaný za svárlivého, radšej mlčím a moja duša trpí a môj život chradne.

ovcaAlebo: Máme zlú vládu. Okráda nás, vyciciava, nechráni, len si svoje korytá strážia. Ale ja nepoviem, že je to chyba systému, nekričím, že treba zmeniť systém vlády a systém volieb, lebo nechcem byť označený za buriča, za inak zmýšľajúceho, nechcem protirečiť ustanoveným spoločenským zvykom. Radšej mlčky trpím a čakám, kým v ďalších voľbách budú zvolení iní ľudia. A keď sa z tých vykľujú práve takí istí korytári, budem čakať do ďalších volieb aby som sa dostal zase tam, kde som bol. Zlá vláda vládne ďalej, len si vymieňajú tváre. A spoločnosť trpí, ľudia sú nespokojní, vnútorne nešťastní, vzťahy sa zhoršujú a ja stále len čakám a dúfam, že zajtra to bude lepšie.

 

Milan Rusko

Komentárov (0)
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!