Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

O Škole života

PDF Tlačiť E-mail
Obsah článku
O Škole života
Duchovná cesta
Čím sa odlišujeme
Overenie pravdivosti
Celý článok

Vitajte na stránkach Školy života - Hľadanie duchovnej cesty.

Škola života je pokus (môj a nás všetkých) o vytvorenie prostredia pre vzdelávanie v oblasti ducha a praktikovanie toho, čo zvykneme nazývať "duchovná cesta". Je to miesto, kde si môžu duchovne zameraní ľudia naživo zdieľať svoje skúsenosti, navzájom sa inšpirovať a podporovať v poznávaní a realizovaní ideálov Ducha. Stretnutia sa dejú naživo zoči-voči sebe a realite života, ale internetové stránky môžu napomôcť vzájomnej informovanosti a komunikácii na diaľku.


Duchovnú cestu chápeme ako cestu hľadania a objavovania podstaty svojej bytosti. Lebo nie sme len mäso, kosti a chemické reakcie. Sme duchom - existenciou, bytím, vedomím, ktorý je do tela len oblečený a v tele obmedzený. Duchovná cesta je to, čoho črepiny nachádzame v náboženstvách, je to, čo učili všetci veľkí zakladatelia náboženstiev. Avšak duchovná cesta nie je cestou zbožňovania a uctievania, ani obradov a poslušnosti, nie je ani cestou príkazov a zákazov. Je to cesta poznania a sebapremenenia, daného živým poznaním Pravdy o podstate bytia. Toto poznanie je nevyhnutne spojené s blaženosťou, šťastím, dokonalou láskou a dobrom. Z Ducha totiž vychádza každý záblesk šťastia aj okamih pochopenia v živote každého človeka.


Čím sa odlišujeme od iných duchovných škôl, spoločenstiev či náboženstiev?

  • Komunitný princíp - Nie je potrebný učiteľ či vodca, ale vieme sa učiť jeden od druhého, pri dodržaní základných princípov správnej komunikácie. Spoločné veci sa robia len na základe konsenzu.
  • Bezplatné vyučovanie - Nikto nikomu za vyučovanie neplatí, pretože komunikáciou sa obohacujeme navzájom. Tí, ktorí sú "ďalej", majú potrebu odovzdávať "dosiahnuté dobro" hľadajúcim a sami sa tým duchovne vzdelávajú.
  • Sloboda hľadania - Každý kráča cestou, ktorou ho vedie vlastná duchovná intuícia. Cieľ je jeden, cesty sú rôzne. Avšak čím bližšie majú ľudia k Duchu, tým bližšie majú aj k sebe navzájom a majú potrebu sa zdieľať a pomáhať si.
  • Otvorenosť - Nie sme uzavretá skupiina, sme otvorení pre krátkodobé aj dlhodobé stretávania s každým, kto sa zaujíma o "Cestu" a je ochotný dodržať prirodzené podmienky zdravej komunikácie.

Odkiaľ viem, že Duch existuje, že múdrosť a blaženosť vychádza z neho, že človek je schopný Ho poznať a že je schopný sebapremeny? Ja to viem z vlastnej živej skúsenosti, ktorá trvala asi jednu minútu. Pre bežných ľudí je to len ako sen, ale pre tých, čo to zažili, je to nemenná Pravda, zatiaľ čo tento život a svet je voči nej len sen. V priestore Školy života by som chcel odovzdať túto vlastnú skúsenosť a tým sa aj sám posunúť ďalej.

Existenciu Ducha večného a nemenného potvrdzujú aj slová mnohých učiteľov, Ježiša z Nazaretu, či Gautamu Buddhu a mnohých známych či menej známych ľudí, ktorí Cestu uskutočnili. V každom náboženstve nachádzame čriepky Pravdy, ktorú je našou úlohou pozliepať do pôvodného tvaru. Nie je potrebné študovať náboženstvá. Potrebné je len správne nasledovať vlastnú intuíciu, svoj hlad po šťastí a životnom naplnení, lebo Vedomie je blízko nás, ním žijeme, ním dýchame, ním sme.

Milan Rusko

 


Komentárov (0)
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!