Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

Škola života začína

Milan Rusko 25 Január 2011 PDF Tlačiť E-mail

MagnóliaMožno však týmto začiatkom práve skončí.

Ahoj Banská Bystrica,
žiješ, či ešte spíš po oslavách nového, jedničkového roku? Ľudia, dali ste si nejaký záväzok na začiatku roku? Ty sám, ktorý toto čítaš, Zuzka, Milan, Janka, Majka, Miloš, Ivka, chcel by si niečo vo svojom živote pohnúť ďalej? Je niečo, v čom by si chcel prekonať seba samého? Objaviť niečo nové, urobiť niečo nezvyčajné, proste vystúpiť z kruhu, z kolobehu obyčajnosti, zo samsáry stereotypu? Možno by tu bola možnosť, ako by sme si v tom mohli pomôcť?


Po siedmych celých rokoch organizovania stretnutí Školy života v Banskej Bystrici, je načase zmeniť formu a to aj za cenu toho, že tú zmenu Škola života nemusí prežiť. Nevadí, posunieme sa viac k úprimnosti, čiže k Pravde. Škola života by mala byť skutočnou školou, hravým posúvaním človeka ďalej, objavovaním nových vecí. Je načase, aby Škola života zostúpila z neba na zem a stala sa niečím hmatateľným, jasným, a určitým.

Kedysi, ešte v začiatkoch mojej cesty, keď som pochopil, že spoločnosť, ani štát, ani žiadna cirkev mi nevie dať to, čo moja duša hľadá, keď som sa na vlastnú päsť a samostatne rozhodol hľadať pravdu, krásu a podstatu Života, mal som sen. Ten sen mal tri úrovne: spoločenskú, vzťahovú a osobnú. Na každej úrovni bol tak krásny a naplňujúci, rádovo prevyšoval každú súčasnú skúsenosť dnešných ľudí. Stojí za to, k tomu snu sa priblížiť. Aj keď nie je správne lipnúť na svojich snoch, je nanajvýš správne ich uskutočňovať a potom sledovať, čo vzišlo z tej kombinácie sna a hmotnej skutočnosti.

Akosi mi nestačí byť šťastný v kruhu rodiny. Žijeme vo svete, ktorý má náznaky civilizácie, spolupráce a deľby práce. Spolu ľudia dokážu vytvoriť úžasné veci, len keby prelomili bariéru nedôvery, neporozumenia a chamtivosti, keby prijali globálne myslenie, holistický pohľad na Život. O to mi ide: chcem byť šťastný holisticky, globálne a nie uzavrene a obmedzene. Chcem byť šťastný z rozkvetu Zeme.

Čo vlastne chýba človeku, aby uskutočnil svoje najkrajšie sny, túžby tak, aby Život mal svoju krásu a vyšší zmysel? Sú to peniaze, ako sa v reklamných agentúrach domnievajú? Sú to vedomosti? Zručnosti? Telesné alebo duševné danosti (talenty)? Nie, ani jedno z toho! Jediným dôvodom, prečo človek neuskutočňuje svoje sny, je chýbajúci kľúč od trinástej komnaty svojho srdca, ak chcete, od siedmej brány svojho vedomia. Tá komnata tu je odpradávna, od nepamäti s nami, je našou neoddeliteľnou súčasťou, aj keď o nej netušíme, aj keď ju obchádzame, aj keď jej dvere ťažkýmu kameňmi zatarasujeme. Tá trinásta komnata sa nazýva Duch, naše pravé Ja, prvopočiatok Bytia. Len nepatrná časť historicky žijúcich ľudí ju objavila a podala o nej správu. A čím sme zaujímaví alebo iní my, že by sme ju mali práve my objaviť? Vôbec ničím nie sme iní, jediným rozdielom medzi tými, ktorí ju objavili a tými, ktorým zostala skrytá, je hľadanie. Lebo "každý, kto hľadá, nájde".

 

 Takže ako mi prišlo, tak predkladám: Otváram prvý semester Školy života. Bude trvať od februára do júna 2011.

Škola života - škola duchovného rozvoja na komunitných princípoch.

Je určená pre všetkých ľudí, ktorí túžia zmeniť kvalitu života seba samého a spoločnosti vnútornou premenou svojho bytia k bytiu radostnému, vedomému, celostnému holistickému, spoločenskému, spolupracujúcemu, komunikatívnemu.

Je to škola komunitná, teda každý jej člen má rovnaké rozhodovacie právomoci, každý je učiteľom aj žiakom zároveň.

Je postavená na princípoch konsenzu, teda vo VŠETKÝCH otázkach školy rozhoduje úplný spoločný súhlas jej žiakov.
O učive, o smerovaní, o odpovediach, o praktických úlohách. Nie je možné rozhodnúť o niečom alebo spolu robiť niečo, s čím hoci jediný člen školy nesúhlasí. Tento princíp učí ľudí vedieť sa navzájom pochopiť a hľadať riešenia pozitívne a prijateľné pre všetkých.

Konečný cieľ duchovnej premeny je rozdelený na časti, ktoré môžeme nazvať hodnosti alebo stupne. Prvou hodnosťou bude titul "študent života", ktorý možno získať v prvom semestri.

Škola života sa skladá zo skupín 3-21 žiakov, skupiny môžu byť od seba úplne nezávislé, vrátane udeľovaných hodností, smerovania a postupu štúdia.

Výuka prebieha v troch fázach:
1. Teoretická časť - spočíva v zodpovedaní každý týždeň okolo troch otázok. Tejto možnosti sa môžu zúčastniť aj externí žiaci cez internet. Otázky môže postaviť ktorýkoľvek žiak. Otázky sa môžu uviesť nejakým navádzacím (sťaby učebným) textom, ale nemusia. O vhodnosti/správnosti/nesprávnosti otázok/odpovedí sa hľadá konsenzus. Buď na internete alebo na stretnutí. Aby mohol žiak zavŕšiť stupeň, musí zodpovedať úplne všetky otázky. Tak ako keď ráno vyjdeme na ulicu, nemôžme si doma zabudnúť nejakú časť tela, rovnako nemôže zostať jediná otázka nezodpovedaná správne. Môže byť však konsenzom uznaná ako nevhodná.

2. Ústna časť - spočíva v ústnej odpovedi na tie samé otázky v kolégiu žiakov za prítomnosti siedmych statočných. Každý žiak musí vniesť do odpovede iskričku niečoho vlastného, aby bolo jasné, že odpoveď nememoruje, ale rozumie jej. Každý člen skúšajúcej komisie z ostatných žiakov môže položiť doplňujúcu otázku, aby preveril znalosť problematiky skúšaného.

3. Praktická časť - sa uskutoční spravidla raz za semester a spočíva v splnení praktickej (hmotnej, telesnej, skutkovej) úlohy. Bez praktickej skúšky nie je možné získať ani jednu hodnosť.

Teoretické otázky ako aj návody na praktické skúšky budú patriť k pokladom Školy života a budú sa dediť, uchovávať a rozvíjať po celé generácie. Otázky a skúšky budú vyberané z toho, čo je  nevyhnutné pre duchovný rozvoj každého človeka, aby neboli nepraktickou teóriou, ale aby boli Cestou. Prvá téma bude: "Aký je rozdiel medzi duchovnou cestou, filozofiou, vedou a náboženstvom?"

Takže ak sa cítiš byť duchovne-spoločenským človekom, to jest takým, ktorého zaujíma vlastná duchovná premena, ako aj spoločenská premena zvnútra, bez ohľadu na to, či si myslíš, že na to nemáš alebo že sa to nedá dosiahnuť, bez ohľadu na akékoľvek Tvoje pochybnosti, pridaj sa k Škole života a tam dumajme, či sa to dá a ako sa to dá. Veď aj tá najdlhšia cesta začína prvým krôčkom.

Zápisné na semester je 20 Euro, pokiaľ sa konsenzuálne nedohodneme inak. Je to len 1 Euro na stretnutie a je to potrebné ako istá obeť, záväzok k štúdiu, na podporu vážnosti štúdia. Peniaze vyzbierané ako zápisné budú majetkom Školy života a môže sa s nimi nakladať len spoločným konsenzom všetkých žiakov príslušnej skupiny. Zľavy zo sociálnych dôvodov sú možné.

Zápis za žiaka Školy života: Registrujte sa na www stránkach Školy života: hladanie.cz.cc, alebo mi odpíšte emailom.


Prihlási sa niekto alebo touto úprimnosťou Škola života skončila???

 

V Banskej Bystrici 25.1.2011

Milan Rusko


Komentárov (174)
 • Ildikó  - Zaujímavé

  Ahoj Milan,
  tento Tvoj článok je celkom zaujímavý. Len mu celkom nerozumiem. Vysvetli mi prosím, čo si od takejto "mierne spoplatnenej" školy sľubuješ? A z akého dôvodu si sa rozhodol tak, ako si sa rozhodol??

  Vďaka. :D

  Ildikó

 • Milan Rusko

  Milá Ildikó, teší ma, že sme Ťa zase zaujali... :D Ak sa Ti nedarí prihlásiť, ako Martinovi, poradím...

  Čo si sľubujem? Väčšiu zaviazanosť štúdiu, aby to konečne začali brať ľudia vážnejšie. A ak sa takí nenájdu, ktorým skutočne a opravdovo záleží na duchovnej ceste, tak budem hľadať kamarátov inde. Len nech mi to povedia tým, že sa neprihlásia...

  No a ak by sa predsa len niekto prihlásil, potom budeme preberať otázky dôslednejšie, budeme viac nútení hľadať pravdu a porozumenie vo vzájomnom konsenze.

  Čiže v každom prípade od tejto úpravy očakávam zlepšenie kvality a komunikácie. Či už tak alebo onak.

  A Ty, Ildikó, napíšeš mi k jednotlivým bodom, čo si o tom všetkom myslíš? Napríklad, či zvyšuje poplatok za štúdium motiváciu študovať? Či je Ti príjemné hľadanie konsenzu alebo nie?

  A tiež, aké máš sny ohľadne duchovnej cesty? Súhlasíš s mojím snom? (Ja viem, že som ho ešte nepovedal.) Ale môžeš si ho intuitívne domyslieť.

 • Martin Varsík

  Ja sa kľudne hlásim ako prvý externý študent :D
  Mám hneď otázky: nerozumiem celkom tretej Praktickej časti.Tá úloha bude v čom spočívat a ako sa dokáže jej splnenie?
  A akou formou môžem zaplatiť poplatok za študium? :D

  Prečo je minimalne čislo počtu žiakov v skupine 3 a nie 2?

 • Ildikó

  Ďakujem, ale s prihlásením nemám problém.

  Opýtal si sa ma na môj názor, tak sa Ti ho pokúsim napísať. Samozrejme bez akýchkoľvek ironických podtónov, napíšem to naozaj tak, ako to cítim. Teda...

  Čo sa týka poplatku, tak tu nejde o to, či je alebo nie je vysoký. Nie je vysoký samozrejme, ale ide o to, čo to vyrieši. Z vlastnej skúsenosti "študenta" antroposofie a waldorfskej školy Ti môžem napísať, že sa stretávame už zopár rokov a nikto nepýta žiadny poplatok. DobrovoĽný príspevok pre priateľov waldorfských škôl samozrejme existuje, ale ja napríklad nič nedávam (pretože mi to vaäčšinou nenapadne :0 )a nikto si odomňa ani nič nepýta a predsa tam s veľkou radosťou chodím a odchádzam naplnená a šťastná. A týka sa to aj ostatných. Chcem tým povedať, že v tomto prípade peniaze absolútne nemotivujú, motivuje niečo iné a to je atmosféra, spoločnosť nádherných Ľudí, porozumenie a vzájomná úcta. Nepreháňam. Myslím si Milan, že v Tvojom prípade by poplatok skôr demotivoval. No, možno sa aj mýlim:-))

  Konzenzus by bol úžasný, ale ako ja tak aj Ty dobre vieme, že to je ťažká cesta a vyžaduje si veľkú pokoru. Tú pokoru o ktorej tak často píšem:-)) Uvedomiť si, že každý sme jedinečný a nikto nie je dokonalý. A každý jeden nás môže niečim obohatiť. Ste taká skupina?? Viete sa počúvať? Viete sa vzájomne inšpirovať?

  čO SA TýKA snov na duchovnej ceste? Ani neviem, či sú to sny..skôr je to snaha o ktorej som písala v mojom článku ..byť lepším človekom. V každodennej realite sa modlím, aby som bola lepšia, chápavejšia, milujúcejšia a pod. To už nie je sen.je to čo najpoctivejšie prežívanie reality, nejde to ľahko..dokonca to niekedy nejde vôbec. Ale aj snaha sa cení, no nie?:-))

  Možno som vycítila o čo Ti ide..len neviem, či Tvoj spôsob je ten pravý.Či skôr ľudí neodradíš, ako pritiahneš...rozumieš?

  Asi toľko, dúfam, že Ti nevadí takáto úprimnosť. :love:

  Pekné dni želám,

  Ildikó

 • Milan Rusko

  Takže s Tebou by som sa konsenzuálne dohodol, že poplatok nebude. A okrem toho, čo by odradilo ľudí? Otázky? Skúšanie?

 • ildikó

  Možno oboje...a potom, pokiaľ niečo nie je povinné, ľudia často chodia ledabolo a potom to tak aj vyzerá. A o čom by potom bolo skúšanie? A čo by si ako chcel skúšať?? Toto je ťažká dilema...Pozri, možno Ti napovie príklad. My v škole prečítame určený text a potom povieme obsah, prosto, či si niečo pamätáme a pod.Ďalej povieme hlavnú myšlienku a nakoniec je debata o tom, ako kto daný text pochopil. Je to naozaj veľmi zaujímavé a podnetné a môžem Ti úprimne potvrdiť, že naozaj si väčšina z nás čas vždy nájde a príde každú stredu. :love: A čo sa týka poplatku..ten nie je taký dôležitý, ide o to aby ten poplatok mal zmysel, aby ľudia naozaj mali úprimnú snahu byť žiakmi a potom budú ochotne aj platiť:-))

  Takto nejako si to ja vysvetľujem...rada by som Ti pomohla, naozaj:-)

  Ildikó

 • Milan Rusko

  Ildikó, chceš pomôcť? Prečo? Čo Ťa motivuje? :D

  Veď Ty si moja pomocníčka, akú nemám ani v Bystrici. :love:
  No možností pomoci je veľa: Môžeš vymýšľať otázky, témy, spolu so mnou. Môžeš k téme diskutovať s ľuďmi.

  Tie vaše stretnutia sú fajn, ale čo tam chýba, je nejaké objektívne kritérium pokroku v štúdiu. Je to dobré pre samého človeka, vedieť, kde sa asi nachádza. Podstata štúdia je v tom, že si celkový cieľ rozdelíme na malé podciele, v tomto prípade tituly, hodnosti a tie ešte na menšie krôčky, teda témy a otázky.

  Vymyslieť taký systém, ktorý by človeka skutočne viedol k duchovnému pokroku je ťažké, ale skúsim to. Treba otázky postaviť tak, aby človek videl, kde stojí pred prekážkou, ktorú musí prekonať...

  Aj tak najlepšie na všetkom bude tá diskusia, tá nutnosť nájsť konsenzus. To je to, od čoho očakávam najväčšie pohnutie duše. Ale rovnako tak to môže stroskotať na ľudskej zatvrdilosti. Takže nie je ani to ľahké.

  Podľa mňa, možnosť získať titul, ktorý je cenený ostatnými spolužiakmi, je dobrou motiváciou. Motiváciou niečo si preštudovať, zamyslieť sa, niečo v sebe zmeniť a naučiť sa komunikovať s ľuďmi...

 • ildikó  - Pre Milana

  Ďakujem:-))

  Pre nás na stredajšom stretku je objektívnym kritériom pokroku, že sami na sebe cítime maličké krôčiky vpred.Nie veľké..maličké. Za seba môžem povedať, že počas tých troch rokov ktoré tam chodím sa dosť podstetne zmenil, zlepšil môj pohľad na svet, na život,ľudí.Môžem povedať, že som viac sebavedomejšia v pravom slova zmysle..som si viac vedomá Seba..akási moja dovtedajšia naivita sa postupne mení na reálny pohľad na celé dianie okolo, hoci ešte stále sa nájdu ľudia podľa ktorých naivná som. :D

  Už pred mojim spoznávaním Antroposofie som na sebe pracovala a menila sa, teraz tomu však už viac rozumiem.

  PS: Ako môžeš vedieť, že u nás niečo chýba???:-))))

  Inak..štúdium sa vedie tak, aby v tom bol systém a aby sme príliš neodbočovali, čo hlavne my ženy rady robíme:-)

  Budem premýšľať nad prípadnými otázkami a napíšem Ti.

  Pekný deň Ti.

  Ildikó

 • ildikó  - Ešte dačo..

  Prečo Ti chcem pomôcť?

  Pretože si vážim Tvoju prácu, odhodlanie a úprimnosť. Ide Ti o dobrú vec a tak by som bola rada prospešná:-))

  I.

 • Milan Rusko

  Ďakujem.

  P.S.: Ako hovorím, chýbajú mi u vás tie tituly, aby človek vedel, kde sa asi nachádza, ako keď si žiakom vysokej školy. Vymyslieť ich je ale úloha neľahká...

 • Julo

  Veľmi krátko:
  filozofia - radosť z myslenia o známom a neznámom
  veda - radosť z poznávania reality
  náboženstvo - radosť z fantazírovania o hypotetickom bohu
  duchovná cesta - ??? alebo cesta životom?

 • ildikó

  Jedno s druhým sa Július nevylučuje. Teda duchovná cesta, alebo cesta životom. Pre mňa je to jedno a to isté, možno s tým rozdieľom, že duchovné presvedčenie mi pomáha na mojej ceste životm. :D

  Ildikó

 • Martin Varsík

  Veda - láska k poznaniu zákonitostí,prírody,vesmíru
  Filozofia- láska k múdrosti
  Náboženstvo - láska k Bohu
  Duchovná cesta - láska k hľadaniu spoločného pre všetko a spájaniu sa so všetkým.

 • Milan Rusko

  Chlapci, téma bude až na budúci týždeň. :) Ale teší ma váš horlivý záujem... Vaše názory použijem v texte k otázkam, tak, aby to aj vás pohlo ďalej...

 • Julo

  A čo dievčatá_

 • Milan Rusko

  No Ildikó mi neodpovedala predčasne na otázku v článku.

  Julo, a aký je vlastne rozdiel medzi hypotetickým a neznámym?

  Martin, takže všetky štyri sa zaoberajú oddelenými oblasťami?

 • Martin Varsík  - re:
  Milan Rusko napísal:


  Martin, takže všetky štyri sa zaoberajú oddelenými oblasťami?

  Vonkoncom nie.Sú to oblasti, ktoré sa navzájom doplňajú a prelínajú.Všetky štyri lásky,alebo dané odvetvia má človek v sebe uložené a môže ich navzájom rozvíjať a napĺnať tak svoj život,meniť seba samého a zároveň svet okolo neho.Oddelené sa stávajú vtedy,ak človek začne uprednostňovať jednu, dve,alebo tri na úkor ostatných.Alebo keď niektorú z nich odsúdi ako nepotrebnú,alebo zlú.
  V každom človeku môže byť pomer rozvinutosti a záujmu o jednotlivé odvetvia rôzne, tak isto ako aj v skupine ľudí môže byť pomer jednotlivcov zameraný na iné odvetvia.Tak isto v národe aj na celom svete to funguje podobne ten pomer.
  Ide o to, do akej miery jednotlivec,ale aj skupina,spoločnosť, prijíma,akceptuje a rozvíja všetky 4 veci vo svojom vnútri.

 • Milan Rusko

  Pekné. Treba to v sebe takto pekne vybudovať, tehličku po tehličke a potom naraz všetko zbúrať, aby nám to nezacláňalo slnku... :D

 • Martin Varsík

  A čo to treba zbúrať?

 • Ildikó  - Pre Martina

  Správna otázka, ani ja celkom nerozumiem:-)

  Milanovi..osvieť, že nás milý Guru..nech nepadneme na papuľu!!:-)))

 • Milan Rusko

  To je podstata duchovnej cesty - nelipnúť na nej. Treba urobiť všetko, čo máme urobiť a potom povedať: Nehodní služobníci sme, čo sme mali vykonať, vykonali sme.

  Ako keď sa učíš lyžovať, najprv máš v mysli techniku, ako nohy, ako ruky držať. Ale keď sa to naučíš, vnímaš to inak, robíš veci automaticky, nešpekuluješ nad technikou... Techniku zahodíš a lyžuješ...

  Tým som chcel povedať, že duchovná cesta je jedna vec a premýšľanie o nej a rozoberanie jej je vec druhá... :D

 • Julo

  Dúfam, že som pochopil Martinovu orientáciu na prdchádzajúci život a nasledujúcu reinkarnáciu (budhisticko hinduistická filozofia). Mám k tomu takúto racionálnu poznámku. Ak si v súčasnom živote vôbec neuvedomujem, nepamätám svoj predchádzajúci život, môže mi byť naprosto ukradnutý a nestojí za reč sa tým zaoberať. Ak po mojej smrti stratím pamäť, ale bude jestvovať moje vedomie (čo ja nepredpokladám) bude pre moje vedomie zaujímavý len stav v ktorom sa budem nachádzať a mohol by som sa s ním akosi vysporiadať, ale to budem riešiť nezávisle od môjho predchádzajúceho bytia lebo nemám pamäť, tá mi zostala v mŕtvom mozgu.
  A ešte do pľacu: Ja považujem za najväčší zázrak prírody vznik vedomia vhodne zoskupených atómov uvedomujúcich si seba a svoje okolie. A poznanie, že jestvovanie, alebo nejestvovanie akýchkoľvek bohov a svedta duchov ma k ničomu nezaväzuje a nič v mojom živote neovplyvňuje.

 • Milan Rusko

  K prvej časti: Julo, výborne, presne tak. Na všetko zabudneme a nemá zmysel preberať minulé životy, treba žiť tento život a potom naň zase zabudnúť. Namiesto hrabania sa v minulých životoch by sa mali ľudia radšej hrabať v životoch svojich blížnych, teda pomáhať im. Ale zaoberať sa len svojím životom, to je egoizmus a zaoberať sa navyše svojimi minulými životmi, to je egoizmus na druhú.

  K druhému: Výborne, že si vážiš vedomia, Ducha. Že poznanie bohov Ťa k ničomu nezaväzuje, to je svätá pravda, už napríklad z toho dôvodu, že Boh je nekonečná Láska a Dobro, ktoré nezaväzuje, len pomáha. Takže už sa netoč dookola v tom, že nazaväzuje, prijmi to raz a navždy a postúp ďalej v hľadaní toho, čo je v živote zmysluplné, pre čo sa oplatí žiť, keď teda sme slobodní, ničím nezaviazaní...

 • ildikó

  Túto Tvoju odpoveď Julovi som nepochopila...hrabať sa v životoch svojich blížnych?? A egoizmus na druhú..vysvetli. Akosi mi tu dačo nesedí.

 • Milan Rusko

  Vysvetľujem Ti tu i dole, že veriť v reinkarnáciu je pošetilé, zbytočné a mätúce. Máme žiť tento život naplno, akoby bol prvý i posledný. Čo ti bráni?

  Pravda je iná, než sa ľudia domnievajú, reinkarnácia duše je sebaklam. Poviem to tak: Keď sa rozprávaš s Máriou Hypotetickou, vnímaš ju ako reinkaarnáciu seba samej? Ak áno, v poriadku, potom všetko je reinkarnáciou Teba. Kamene, stromy, všetky zvieratá a všetci ľudia. ale ak Máriu nevnímaš ako reinkarnáciu seba samej, tak darmo hľadáš nejakú svoju predošlú inkarnáciu, nenájdeš ju, neexistuje, proste je to len sebaklam.

  Pochopila? Ja vie, že nie, ale spýtať sa snáď môžem... :love: :love: :?: :?:

 • ILDIKÓ

  čižE tY VIEš, žE SOM NEPOCHOPILA..si naozaj veľmi "múdry". Vieš všetko...

  Ak odsudzuješ reinkarnáciu, je to pre mňa veľká novinka, tak potom si ďalej asi neporozumieme. To, že máme tento život žiť naplno nevylučuje vieru v reinkarnáciu.

  Houston máme problém...dvaja ľudia objavili, že si vôbec nerozumejú. A jA som Ti chcela pomôcť. :?:

 • Milan Rusko

  A teda povedz, stále si nepovedala, čo Ti dáva viera v reinkarnáciu?

  Ja Ti ju neberiem, teda neberiem Ti to, čo Ti v živote pomáha a čo Ťa naplňuje. Ak chceš, môžeš popísať, čím Ti pomáha a čím Ťa naplňuje.

  Problém v tom nevidím. Je ťažké zniesť človeka s iným názorom? A môže takáto v podstate teoretická otázka zmeniť niečo na vzťahu?? :)

 • ildikó

  Odpoviem Ti..odpoviem Ty provokant :idea:

  Ale vydrž do víkendu, lebo som už unavená..tento náš svet ma úplne vyšŤavuje.:-)

  Dobrú noc.

 • ildikó  - Pre Milana

  Pýtal si sa ma, čo mi dáva viera v reinkarnáciu...hmmm, ako odpovedať a netárať???:-)) Ale pokúsim sa.

  Najväčším problémom je, že sa na prevtelovanie, reinkarnáciu názory líšia. Niektoré názory tvrdia, že sa prevteľuje duša, niektoré, že je to duch. V tomto prípade by sme mali rozlíšiť čo je duša a čo je duch. Ak by sme to chceli zjednodušiť, tak duša je všetko mysliace, cítiace, hodnotiace..čiže všetko čo nesie v sebe aj spomienky, prežívania, skúsenosti.Nesie spomienky z mnohých inkarnácií, vie a chápe viac ako naša pozemská osobnosť.

  Duch je mimo čas a priestor. Duch v nás, je naša večná, bezčasová časť , ktorá je Jedno s Bohom, ktorý nás vytvoril. Je to božské vedomie, ktoré je základom nášho vyjadrenia v priestore a čase. Zrodili sme sa z ríše čistého Vedomia a niesli sme časť toho Vedomia v sebe počas všetkých našich prejavov v hmotnej podobe.

  Duša podlieha dualite, duch je mimo duality. Duch je čisté vedomie, čisté stvorenie.

  A keďže človek vo svojom živote vníma svoje prežívania, pocity a kladie si otázky, zisťuje čo mu vyhovuje a čo naopak vôbec nezodpovedá jeho naturelu. Potom sa pýta ako ďalej, alebo prečo? Vie, že má nejaké vnuknutia, našepkávania, vnútorné hlasy, ale tým musí venovaŤ pozornosť, aby sa postupne dostával tam, kde má ísť, len ešte nemá istotu. Z čoho pramenia tieto pocity, myšlienky a následné rozhodnutia?? No..z duše, z duše ktorá si pamätá a našepkáva nám a našou úlohou je porozumieť týmto hlasom, ABY SME VEDELI KADE a kedy sa pobrať ďalej.. Duša nás vedie k Pravde..k Duchu, ja tomu hovorím, že duša je pomocníkom Ducha...akoby anjelom pred božskou bránou. Akoby sme sa dokázali zdokonaľovať, ak by neexistovala reinkarnácia, akoby sme sa dostávali ďalej k dokonalosti ktorá je našim cieľom, ak by neexistoali naše minulé, aj budúce životy a život terajší?? V jednom živote sa predsa nestaneme dokonalými, je to hrozne dlhý proces. Cesta domov, ktorú aj Ty spomínaš, je veľmi dlhá a my sa tam musíme dostaŤ, až keď budeme naozaj pripravení.

  Jedine myšlienka, že nežijeme iba raz, ale že naše dušičky sa stále znovu objavujú v novšej a lepšej podobe mi dáva zmysel. Pretože pohľad na človeka s tým, že si taký pretože si prosto taký a basta, je veľmi slepý a plytký, nepravdivý.

  Pre mňa platí..si taký, pretože musíš spraviť to a to a potom pochopíš, že teraz taký musíš byť.Inak by si nepochopil..To len Tvoja duša Vie:-)))

  Už mi trochu rozumieš Milan? :D


  PS: Niečo z textu som si našla v literatúre, niečo mám z vlastnej hlavy:-))

  Maj sa pekne.

  Ildikó

 • Martin Varsík

  Nikde som nepisal, že sa orientujem na budhizmus a reinkarnaciu. Nikdy som nepatral po svojich životoch ani ako budem fungovať po smrti.Svoj pohlad na nesmrtelnosť som opísal vyššie.

 • ildikó  - Pre Martina

  Myslím, že sa tu pletú príspevky. Martin, ja som odpovedala Milanovi. Dajme si všetci na začiatok odpovede komu to posielame, ok? A potom sa to tu nebude motať.:-)

  Ildikó

  PS: Ja sa tiež nezaoberám minulosťou, ani budúcnosťou, ale verím v reinkarnáciu, pretože mi to dáva zmysel.

 • Ildikó

  Milý Július,

  tak ako ponímaš tie predchádzajúce životy, tak som premýšľala aj ja kým som bola mladá. Lenže potom sa človek obzrie a vidí obrovské, až priepastné rozdiely medzi jednotlivými ľuďmi a ich životmi. A keď sa zaujíma o život naokolo, tak sa pýta..prečo je to tak? Prečo sa ten a tá majú tak a ten druhý úplne inak? Ten čo je akože dobrý a čestný, pracovitý, nemá pomaly čo do úst a ten čo nemá chrbtovú kosť, je arogantný a nevšímavý, má takmer všetko. Prečo má niekto obrovské problémy so vzťahom k ľuďom a trápi sa a ten druhý nie?

  Ak sa niekto takt úprimne pýta, z hĺbky srdca..musí prísť na to, že tento daný život, tento momentálny svet mu neodpovie, pretože to nedokáže. Začne sa pýtať sám seba, chopí sa knižiek a pýta sa a pýta. Postupne nachádza aj odpovede, ale nie v materiálnom svete, ale naopak..v tom hlbšom, duchovnom.

  Július, to že si z predchádzajúcich životov nič nepamätáme je požehnanie,ak by sme si pamätali..zbláznili by sme sa:-))

  Ildikó

 • Milan Rusko

  Milá Ildikó. Priepastné rozdiely medzi ľuďmi sú jednoducho preto, že sú. Prečo v rozprávke o Popoluške je Popoluška taká aká je a macocha zase taká? Čo urobili tie stvory v minnulých životoch? Aká je odpoveď?

  No neurobili nič. Niekto si tie postavy vymyslel, aby tu bol dej, aby zvíťazila spravodlivosť a zlo aby bolo potrestané. Nič iné v tom nie je!!! A presne takto je to aj so životom. Ak Ťa mrzí, že nemáš neviem aké danosti, aké majú iní, tak si proste nepochopila, o čom je život. Ži život ako príbeh a neobzeraj sa dozadu. Každý žije s tým, čo má, každý hrá svoju rolu a každý má svoje miesto pod slnkom. Len treba otvoriť oči a vidieť svet božími očami a nie očami egoistickými a závistlivými, ako to vidia prívrženci reinkarnácie.

 • ildikó  - Milanovi

  A čo Hinduizmus a Budhizmus..zdalo sa mi, že k týmto filozofiám máš kladný vzťah..

 • Milan Rusko

  Jasne, že mám pozitívny. ale reinkarnácia vznikla prekrútením (nepochopením) jednej vety v Bhagavadgíte. V skutočnosti sa tam jedná o reinkarnáciu Ducha, nie duše. Aký je v tom rozdiel? To, čo som pred chvíľkou písal...

  A buddhizmus priamo odmieta, žeby sa reinkarnovala duša. Podľa učenia buddhizmu, duša sa rozloží a znovu zloží, takže to už nie je ona, aká bola predtým...

 • ILDIKÓ

  Priepastné rozdiely sú tu preto, že sú??? A to je všetko? A neurobili nič?? To myslíš vážne?? Takže duša je akože smrteľná a nič so sebou neprináša, žiadne poznanie, prežívanie? Ako sa potom máme zdokonaľovať, keď sme tu akože len tak, aby sme žili? A nepochopili vlastne život, minulosť prítomnosť a budúcnosť?? Áno, základom je žiť pre prítomnosť, ale.....ja verím na reonkarnáciu a necítim sa byť väčším egoistom ako si aj Ty:-) Jednoducho, ak žijem tak ako žijem, má to svoje opodstatnenie...má to svoj zmysel, ide o zdokonaľovanie sa, ale to bez reinkarnácie aspoň mne nedáva zmysel...Či???

 • Milan Rusko

  Duša nie je smrteľná, lebo duša je len prechod medzi duchom a telom. Duša je vlastne istý stav ducha. Tak, ako Ti zanikla včerajšia nálada, tak zaniká duša. ale Ty zostávaš, tvoj duch.

  Lenže Tvoj duch nenesie nič z minulých životov, nesie len pečať samého Boha a začína žiť svoj príbeh odzačiatku, bez spojitosati s minulým životom...

  Takže prečo veríš v reinkarnáciu? Čo Ti to dáva? Pocit uspokojenia, že keď nie si hviezda, tak to zato, že si v minulých životoch zhrešila? Tak toto prosím nie je myslenie Boha. Boh myslí inak - každý sme hviezda, len to treba v sebe objaviť... :D

 • Julo  - re:
  Milan Rusko napísal:
  že Boh je nekonečná Láska a Dobro, ktoré nezaväzuje, len pomáha. Takže už sa netoč dookola v tom, že nazaväzuje, prijmi to raz a navždy a postúp ďalej v hľadaní toho, čo je v živote zmysluplné, pre čo sa oplatí žiť, keď teda sme slobodní, ničím nezaviazaní...

  Ty si Milan zas uvedom, že tvorca vesmíru, autorita za ktorú sa skrývajú kňazi a šarlatáni, sudca, láskavý a trestajúci boh je ľuďmi vymyslená iluzórna lútka, ktorej aj ty pripisuješ vymyslené vlastnosti. Ako si na to prišiel? Nevznášaj sa, zosadni do tvojho reálneho bytia a nevymýšľaj bludy, ktorým pripisuješ pravdivosť a hádam aj veríš.

 • Milan Rusko

  Ale ale, Julo. Ty chceš zakazovať ľuďom veriť v nekonečnú lásku? Majú byť dobrí ale nesmú veriť v Dobro? To si poriadne protirečíš. Ja budem naďalej veriť v nekonečné dobro vesmíru, práve preto, že to dobro cítim, je pre mňa reálne. Kto v čo verí, to aj cíti, to je pre neho reálne. Kto chce byť dobrým človekom, bezpodmienečne musí svet a vesmír vidieť ako dobrý. Či to dobro nazve Bohom alebo onak, to je už na ňom.

  Už by si mohol pokročiť v mierovom socialistickom spolunažívaní ľudí rôznych názorov... :D

 • Julo  - re:
  Milan Rusko napísal:
  Ale ale, Julo. Ty chceš zakazovať ľuďom veriť v nekonečnú lásku? Majú byť dobrí ale nesmú veriť v Dobro? To si poriadne protirečíš. Ja budem naďalej veriť v nekonečné dobro vesmíru, práve preto, že to dobro cítim, je pre mňa reálne. Kto v čo verí, to aj cíti, to je pre neho reálne. Kto chce byť dobrým človekom, bezpodmienečne musí svet a vesmír vidieť ako dobrý. Či to dobro nazve Bohom alebo onak, to je už na ňom.

  Už by si mohol pokročiť v mierovom socialistickom spolunažívaní ľudí rôznych názorov... :D


  Opäť ilúzia, ilúzia, ilúzia .....iluzionista. A nič nikomu nezakazujem, konštatujem.

 • Ildikó  - pre Jula

  AHOJ Július, na mňa už ani nereaguješ, asi moje príspevky ani neberieš do úvahy lebo som uletenejšia ako Milan, či nie??:-))

 • Julo

  Pozdravujem ťa Ildikó a nezabudol som čítať tvoje príspevky ale som na ne zabudol odpovedať.
  Nie sme osamotení so svojími životmi na tejto krásnej zemeguli, sú tu aj iné živé bytosti zvieratá, rastliny a tie sa tiež môžu pýtať na svoj priaznivejší či nepriaznivejší osud, prípadne si vymýšľať predchádzajúce zásluhy či tresty vyplývajúce z akéjsi karmy. Nie je to tak. Veď čím sa previnila tráva ktorú si zašliapla nohou, alebo prasiatko ktoré brutálnym spôsobom zavraždíme, či ryba ktorú zhltne iná ryba? Sú to zrejme prirodzené danosti života, uvedomovania si existencie, na tejto zemi Ak jestvuje nejaké duchovno tak nanajvýš na takom princípe ako som sa zamýšľal v texte " Prečo Boh tvoril? " Ale vôbec to nemusí byť pravda. Sú totiž len dve istoty, že sme sa narodili a že zomrieme, inak celý život je neistota, veď aj naša zemeguľa je vo vnútri žeravá guľa ktorá môže kedykoľvek vybuchnúť. Ale to že môžeme rozmýšľať a tvoriť je pekné.

 • Ildikó  - Pre Júliusa

  Ďakujem, že na mňa nezabúdaš:-))

  Iste, nič v živote nie je isté, okrem jednej veci. Že všetci dojedného sa vyvíjame a ideme ďalej, ideme domov. Vysvetli mi teda prečo a načo sa vyvíjame,TVORÍME, aký to má zmysel keď raz umrieme a zhasla fajka?? :D Myslíš, že život je obyčajná smiešna náhoda??

  Ja si myslím, že nič v živote nie je náhoda..všetko má zmysel. Takže???

  Krásnu nedeľu Ti želám.

  Ildikó

 • Milan
  Ildikó napísal:
  Akoby sme sa dokázali zdokonaľovať, ak by neexistovala reinkarnácia, akoby sme sa dostávali ďalej k dokonalosti ktorá je našim cieľom, ak by neexistoali naše minulé, aj budúce životy a život terajší?? V jednom živote sa predsa nestaneme dokonalými, je to hrozne dlhý proces. Cesta domov, ktorú aj Ty spomínaš, je veľmi dlhá a my sa tam musíme dostaŤ, až keď budeme naozaj pripravení.


  Ildikó a na to, aby si sa naučila lyžovať potrebuješ reinkarnáciu? Skús si celé to zdokonaľovanie previesť na nejakú známu činnosť, napríklad naučiť sa lyžovať alebo vyšívať a podobne.

  Čo Ti teraz vychádza? Mne vychádza, že tí ľudia, ktorí sa NECHCÚ zdokonaľovať, tí budú hovoriť, že to sa nedá stihnúť za jeden život. Ale tí, ktorí sa to naučiť chcú, učia sa práve s vierou, že to do smrti určite stihnú. Z toho mi vyplýva, že viera v reinkarnáciu je len ako výhovorka, aby ľudia nemuseli hľadať Boha teraz...

  Ildikó napísal:
  Jedine myšlienka, že nežijeme iba raz, ale že naše dušičky sa stále znovu objavujú v novšej a lepšej podobe mi dáva zmysel. Pretože pohľad na človeka s tým, že si taký pretože si prosto taký a basta, je veľmi slepý a plytký, nepravdivý.


  Rozumiem Ti, Ildikó. Proste neveríš, že to stihneš už teraz. Prečo? Keby Ti niekto povedal, že po smrti sa Ti všetky Tvoje výsledky, čo si dosiahla anulujú, nerobila by si to? Prečo?

  Ja sa zdokonaľujem prirodzene, pretože je to prirodzené a zákonité. Proste to inak nemôže byť. Robím to, čo ma naplňuje a čo ma baví a preto chcem aj dosiahnuť výsledok v tomto živote a nie sa dať klamať, že zajtra, zajtra, len nie dnes... :-)

  A Ty rozumieš mne?

 • ildikó

  Rozumiem Ti, ale nezdieĽam Tvoje presvedčenie. Asi je to spôsobené tým, že v živote prežívam situácie ktoré ma v mojej viere utvrdzujú. A nie je to spôsobené Antroposofiou:-))

  Tvoje presvedčenie Ti neberiem a Ty mi nevezmeš moje...prosto sa to nedá:-)) Nikto..len život a moje vlastné prežívanie sú mi najlepšími radcami..Asi tak..

  Do you understand me? :love:

  I.

 • Milan Rusko

  Ildikó, skáče na Teba únava? Nerozumiem, lebo si mi neodpovedala. Neskúsiš to?

  Tu je možnosť vyskúšať si dialóg a to, ako sa dialógom hľadá pravda a čo to vlastne pravda je. Takže keď si oddýchneš, môžeš to skúsiť...

 • ildikó

  Milan,
  to čo som potrebovala čo najpresnejšie napísať som napísala.Myslím, že som toho napísala dosť. Je len na Tebe, čo si z toho vezmeš. Viac napísať neviem, hocikoľko by som napísala vždy budeš chcieť aby som napísala ešte a ešte.V podstate si z toho môjho pomerne dlhého mailu aj tak vybral len útržky ktoré ťa zaujali, ale myslím, že tam toho bolo viac. Nie som typ človeka ktorý by niekoho presviedčal o svojej pravde, alebo presvedčení.Som človek ktorý to čo napíše prežíva.Ale to už vieš..nečakaj odo mňa dialóg, alebo komunikáciu akú vedieš s Julom..nie som tu pre slovné hračky a kto z koho. Nechcem dehonestovať život materiálny a ani duchovný tým, že sa tu budem hrať na pravdu. Aj to už o mne vieš. Ak Ti nestačí moje úprimné vyznanie, tak Ti nestačí nič.:-)

  Ildikó

 • Milan Rusko

  Ildikó, pekne sa teraz dostávame k tomu, čo je dialektika, Sokratov dialóg, hľadanie pravdy a porozumenia. Vo všeobecnosti nielenže ľudia nevedia, že vôbec dialektika existuje, ale oni ju aj odmietajú, nerozumejúc jej podstate.

  Hovorila si, že by si mi chcela pomôcť so Školou života, ale nemôžeš mi pomôcť, pokiaľ nepochopíš, čo je dialektika. Skús niekedy porozmýšľať, čo by to tak mohlo asi byť.

  Na úvod: Z toho, čo si napísala tu (#josc916), je niečo odpísané a niečo z Teba samej. Len to, čo je z Teba, možno nazvať Pravdou. Oddeliť jedno od druhého je práca Popolušky, ako oddeliť zrno od pliev. Popoluška sa nemôže zúčastniť plesu s princom, pokiaľ úlohu nevyrieši. Pravdaže s pomocou anjelov, vtáčikov a podobne...

Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!