Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

4. lekcia - priama demokracia a Zelená kniha Muammara Kaddáfiho

Milan Rusko 09 Apríl 2011 PDF Tlačiť E-mail

LíbyaNa počesť Líbyi, na ktorú sa vrhli vojská mnohých krajín ako draví vlci na stádo oviec, rád by som výnimočne zaradil tému zo Zelenej knihy Muammara Kaddáfího, ktorú nájdete na http://www.blisty.cz/files/2011/03/kaddafi-zelena-kniha.pdf.

 

 

.

Niekoľko myšlienok z nej:

 

Parlamenty se staly právní prehradou mezi národy a výkonem moci, vylučují masy z politického života a monopolizují si svrchovanost na jejich míste.

Masy jsou proto naprosto izolovány od svého zástupce a ten je naopak naprosto izolován od nic...
h.

V takovém systému je lid obetí, na kterou se všichni vrhají, klamanou a vykoristovanou politickými orgány, zápasícími o moc a zároven i o získání hlasu.

Krome toho, jelikož se systém volených parlamentu opírá o propagandu pro získání hlasu, je to demagogický systém v pravém smyslu tohoto slova a hlasy mohou být koupeny nebo manipulovány. Chudí lidé nedokáží soutežit ve volební kampani a tak se vítezi stávají vždy a jen bohatí.

LíbyaPolitický boj, jehož výsledkem je vítezství kandidáta na príklad s 51 procenty hlasu volicu, vede k diktátorskému vládnímu orgánu, maskovanému jako falešná demokracie, protože 49 procent volicstva je ovládáno nástrojem vlády, pro který ne hlasovalo, ale který jim byl vnucen. To je diktatura.

Ve skutecnosti je tomu tak, že pod rouškou falešné demokracie je zrízena diktatura. Taková je skutecnost politických systému, prevládajících v dnešním svete. Jsou to diktátorské systémy a je jasné, že falšují skutecnou demokracii.

Ďalšie výroky: http://dolezite.sk/Zelena_kniha_Autor_Muammar_Kaddafi__98.html

LíbyaTakéto slová môže napísať len človek, ktorému záleží na zdravom spoločenskom poriadku v krajine, nie nejaký diktátor. Čo má ale priama demokracia, o ktorej sa hovorí v prvej kapitole knihy, spoločné s duchovnou cestou? Nuž: Duchovná cesta presahuje cez všetky úrovne bytia: Od tej najvnútornejšej až po tú najširšiu. Od stavu pokoja a dobra v najvnútornejšom vnútri, cez dobré medziľudské vzťahy s okolím až po spravodlivé usporiadanie sveta a vesmíru. Cieľom duchovnej cesty je poznanie seba samého, ovládnutie seba samého a zvládnutie medziľudských vzťahov tak, aby v múdrosti smerovali k všeobecnému prospechu. Preto ten, kto sa snaží o duchovný rast, nemôže schvaľovať nespravodlivosť, útlak, otrokárstvo, ani klamanie a zavádzanie ľudí. Spoločenský systém, v ktorom dnes fungujeme (tzv. parlamentná demokracia) je obrovským klamom. Blahoslavený, kto prenikol do jeho podstaty. Ešte blahoslavenejší, kto objavil správne riešenie. Tzv. priama demokracia znamená len to, že ľudia si spravujú svoje veci sami. Teda nikto im nevládne, vládnu si sami. Vyžaduje to ale určitú duchovnú vyspelosť ľudí. Cieľom Školy života je duchovný rozvoj človeka a spoločnosti, teda aj priama demokracia je jedným z cieľov. Ruka v ruke s pochopením princípov priamej demokracie ide aj pochopenie nezmyselnosti a klamstva súšasnej pseudodemokracie.Líbya

Otázky:

1. Ako si spravuješ veci svojho života? Do akej miery potrebuješ vodcov, učiteľov, zamestnávateľov? Do akej miery Ty sám dokážeš byť učiteľom, vodcom, zamestnávateľom?

2. Prečo myslíš, že sa ľudia nevedia dohodnúť na spravovaní vecí verejných? Čo považuješ na základe vlastných životných skúseností za hlavnú príčinu rozporov?

3. Vieš sa dohodnúť s rodičmi, súrodencami? Alebo aspoň si vieš predstaviť, žeby to šlo? Prečo nemôže takto fungovať aj celá spoločnosť? Prečo len ten, kto má peniaze môže založiť politickú stranu a len preto, aby ich mal ešte viac? Vieš si predstaviť systém, ktorý by bol skutočne demokratický?

Komentárov (3)
 • Julo

  Milan, Zelená knha je široká téma so záberom na jednotlivca a na celú spoločnosť ako si to celkom dobre vystihol v tých troch otázkach ktoré by sa vetvili do nekonečna tak ako sú nekonečné situácie a problémy jednotlivca a spoločnosti. Mňa v tejto súvislosti trápi to, že ak by Kaddáfi z celej sily kričal: neblbnite, nezabíjajte, poďme sa dohodnúť nič si nepomôže proti vojnovej mašinérii podobne ako Husajn v Iraku. A toho sa desím.

 • Martin Varsík

  Priama demokracia je krasna vec, len neda sa uskutočnit žiadnou revoluciou, prevratom.Jedine revoluciou v sebe samom a nasledne šírenie okolo seba. Čo sa ale v podstate deje velmi pomali.A ten, kto vidí zlo, ktore sa legalne širi pod ruškom demokracie, je častokrát znechutený a nevie ako a čo môže robiť. Ked sa stretavam s ľudmi a rozprávame sa o situacii vo svete,tak mi hovoria, že aj tak s tym nič nespravíme.Ja ale mám iný názor a tvrdím, že každy môže robiť svojou troškou veľmi veľa.
  Ak som sám zažil v sebe to dobro a pokoj, o ktorych Milan tvrdíš aj Ty, viem že v každom človeku je to dobro a tiež dokaže činiť dobre skutky na zdravý rozvoj spoločnosti.
  Hlavná pričina rozporov medzi ľuďmi?
  Su to rozpory , ktore vychadzaju zo samotnych ľudí a premietane su do medziludskych vztahov. Ľudia nepoznaju svoje skutoční hodnoty a možnosti a malokto verí v bezkonfliktnosť v spoločnosti.
  Ja si s rodičmi a surodencami vychadzam celkom dobre, lebo som sa naučil hovoriť pravdu a vyjadrovať svoj nazor.Naučil som sa laske k najbližším, čo ma automaticky vedie k laske ku všetkym. Rodinu pokladam za najdôležitejší članok v spoločnosti a najprirodzenejšiu vec.Tam sa všetko učime o živote.No ak to nefunguje v rodine, ťažko to bude fungovať v spoločnosti, ktoru vlastne tvoria rodiny.
  Takže prvym krokom k priamej demokracii musi byť krokom jednotlivca k premene seba sameho a zaroven premena okolia a spoločnosti.

  Zelena kniha je rozsiahla,asi by sme si ju mali trošku rozčlenit a potom o jednotlivych častiach diskutovať.

 • Martin Varsík

  Ak má niekto záujem o priamu demokraciu, odporúčam aj túto skvelú knihu: http://www.priamademokracia.sk/files/verhulst-nijeboer-direct-democracy-slo.pdf

Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!