Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

5. lekcia - Pojednanie o hovne a klíčení

Milan Rusko 07 November 2011 PDF Tlačiť E-mail

KravkaHovno je vec prirodzená, každému známa, každého sa dotýkajúca, potreba naša každodenná. Nie je to nič neslušného, nič pohoršujúceho, iba ak by sa človek chcel pohoršovať nad niektorou časťou seba samého. Z hovna všetko pochádza a v hovno sa všetko zas obráti. Hovno pohnojí rastlinky, dá im vzrast, rastlinky nasýtia človeka aj zvieratá, zvieratá dajú človeku mlieko a vlnu, niekedy aj mäso a kožu. Človek sa nasýti, žije a tvorí. A kde to všetko skončí? V hovne. To je kolobeh hovna v prírode, večný a dokonalý. Človek nič podobného zatiaľ nevymyslel. Naša recyklácia, ku ktorej sme boli donútení, je len nedokonalou napodobeninou recyklácie hovna v prírode. Zatiaľ čo my, ľudia, sme zavalení odpadkami, stopercentne recyklovateľné hovno majestátne tróni nad prírodnými cyklami.

JeseňKríza ekonomická, kríza finančná, kríza politická, kríza medziľudských vzťahov, kríza partnerská, kríza medzigeneračná, kríza morálna, kríza spirituálna. Rozbombardovaná Líbya, trasie sa Irán aj Sýria. To sú všetko hovná, v ktorých momentálne ako ľudstvo sme. Niekomu je z toho až na posratie, čím ale len zväčšuje množstvo hovna nás obopínajúceho. Hlas volajúceho z hován kričí: Ako z tohto hovna von? A roľník mu odpovedá: Pohnoj a zasej.

A vari? Existuje snáď aj niečo iné, než to, v čom sa teraz po uši topíme? Rozprávaj! A roľník spustí: Áno, existujú napríklad krásne, voňavé a chutné jabĺčka! A naozaj nesmrdia? Ani trošku! Je to vôbec možné? Ani sa mi nechce veriť, že existuje niečo tak krásne, ako hovoríš. Ver tomu, pravdu ti hovorím! Čo k tomu treba? Treba semeno, treba zem, k tomu hovno a veľkú dávku trpezlivosti. A naozaj môže z hovna vyrásť niečo tak veľmi hovnu nepodobné? Môže, ak zachováš správny postup.

KvapkyZem, to je substrát, základňa. Základný priestor, ktorý máme a z ktorého vychádzame. Zem, to je čas a priestor, v ktorom žijeme. To je naša genetická výbava, ktorou disponujeme. Sú rôzne druhy pôd, ale na každej sa niečo môže urodiť.

Hovno, to je odpad súčasnej spoločnosti, zhnité myšlienky, ktoré kedysi mohli byť slávne, no dnes sú v rozklade a zapáchajú. Sú pre nás zdrojom inšpirácie. Tak, ako rastlinka z hovna čerpá živiny, tak pre nás sú všetky zlá spoločnosti inšpiráciou, ako robiť veci inak a lepšie. Bez živín rastlinka nevyrastie, a bez hován okolo nás by sme nemali tú správnu inšpiráciu a odhodlanie. Čistý hnoj je pre rastlinku jedovatý a preto ho treba dávkovať s mierou, inak kvietok života v nás vyhynie.

Semeno, to je informácia. To sú naše túžby, ktoré sa ťahajú k nebu. Sú túžby získané a túžby vrodené. Tie vrodené sú vzácnejšie, ale o to silnejšie. Podstatou vrodených túžob je praspomienka na niečo dávno minulé, čo akoby sme dôverne poznali, no nie z tohto sveta, nie z tohto života.

Klíček je najväčším zázrakom prírody. A keď sa zakorení, je odmenou hospodárovi za dobré pohnojenie.

MotýľTak teda poďme rásť, oddeliť sa od hovna a ťahať sa k nebu a k slnku. Učme sa rozlišovať rozkladajúce sa hovno od usporiadanej ušľachtilej hmoty - myšlienok, slov, činností a štruktúr.

Relativizátori nech odstúpia z cesty, tí, ktorí rozdiel medzi hovnom a nehovnom nevidia, ktorí ušľachtilosť hmoty si nectia. Tí, ktorí sa v hovnách celý život váľať chcú. Sú ako malé stromčeky, pokrútené a celé od hován, lebo nevedeli, že hovno koreňom patrí, v korune stromu však nemá čo robiť.

Sláva hovnu večnému, z ktorého všetko jest a v ktorom všetko zákonite skončiť musí, beda však tomu, kto svet v hovno obrátiť sa snaží a blúdenie tomu, kto rozdiel medzi hnilobou a uspodiadanosťou rozlíšiť nevie!Študijná otázka: Po trištvrte-ročnej prestávke, v ktorej som sa venoval hlavne práci a rodine, štúdium môže pokračovať. Jadrom štúdia sú stretnutia a vzájomné zdieľanie. Internetová komunikácia umožňuje zdieľať len informácie, nie je možné prenášať pocity, ani stavy mysle a srdca. Je však lepšia, než žiadny kontakt pre tých, ktorí sa zúčastniť nemôžu.


Otázka k tejto lekcii je jednoduchá: Skús si spomenúť aspoň na jedno hovno so svojom živote, ktoré Ťa popudilo k niečomu pozitívnemu (vyhnalo klíček). Skús v tejto svojej skúsenosti rozpoznať zem, hovno, semienko aj klíček.

Milan Rusko

Komentárov (7)
 • Julo

  Dôležité je čo sa do pohnojenej pôdy zaseje aby z toho nevyrástla škodlivá burina. Obávam sa, že to čo seje Amerika, NATO nie je dobré semeno. Vyberajme dobré semeno a dobrého roľníka, gazdu.

 • Milan Rusko

  Jasné, Julko, na to sme tu. :idea:

  Cieľom tejto lekcie je uvedomiť si ten hnoj, v ktorom sme, pozrieť sa mu do očí a nájsť v sebe to, čo najviac odmietam, pozrieť sa tomu na základ a prvotnú príčinu a potom pozorovať v sebe ten klíček, ktorý z toho vyrastá, to svoje odhodlanie robiť veci inak, nielenže sa nezúčastňovať na tvorení takého hnoja, ale aj aktívne sa zasadzovať o klíčenie v nás všetkých.

  Lebo duchovná cesta, to nie je ako nastoliť politický systém a čakať, že ten všetko vyrieši. Duchovná cesta je premena seba zvnútra a snaha o premenu ďalších ľudí. Politický systém sa potom sám tejto premene ľudí prispôsobí...

 • Julo

  Koľko ľudí si našiel čo túžia po duchovnej premene ktorá vyznieva neurčito, vágne. Pripadá mi to asi tak ako keď krikľúňmi zmanipulovaný dav na námestí kričí " my chceme zmenu ". Mnohí nevedia akú, ale kričia. Aj o tom je racionálne kritické myslenie.

 • Milan Rusko

  Julko, nenašiel som nikoho, kto by túžil po vágne vyznievajúcej duchovnej premene. Takých predsa nehľadám. :idea:

  Určite máš pravdu v tom, že ľudská túžba po zmene sa dá všelijako zneužiť krikľúňmi. Jasne že treba zapojiť aj kritické myslenie. Ale to všetko nič nemení na fakte, že premena ľudí je potrebná. Premena sveta je potrebná. A nič to nemení na veci, že tu vždy budú ľudia, ktorí na tejto premene budú pracovať úprimne. Napriek množstvu krikľúňov a zavádzačov...

 • Anonymný

  Akú duchovnú premenu očakávaš od ľudí? Možno mnohí ju nepotrebujú, majú ju vo svojom svedomí. Prečo to nič nehovoriace naliehanie z tvojej strany? Čosi si vo svojich príspevkoch naznačil aj v súvislosti s Líbyou, ale žiada si to ucelenejší pohľad na to, o čo ti ide v oblasti materiálnej aj psychickej, či duchovnej.

 • Milan Rusko

  Cítiš to ako naliehanie? Tu proste ľudstvo stojí na križovatke: Buď sebazničenie (pretože kríza zlého systému je neodvratná) alebo sa ľudia zmenia a zmení sa aj smerovanie ľudstva. Preto hovorím, že premena je potrebná...

  Nič Ti to nehovorí? Spýtaj sa na detaily.

  Akú premenu? Veď o tom je celý tento web. Ako to povedať mám jednou vetou? Asi takto: V prvom rade je to premena k spolupráci (tá vyžaduje porozumenie aj toleranciu aj schopnosť spolupracovať). No a potom čo spolu uvaríme...

 • Milan Rusko

  Julko, po tom všetkom, čo sme (v tejto virtuálnej realite) prežili, Ťa už beriem ako spolupracovníka. Nie takého, ktorý robí veci tak, akoby sa mne páčili, ale takého, s ktorým zdieľam rovnakú túžbu po ľudskejšom svete.

  K tomu ucelenejšiemu pohľadu na spôsob riešenia vecí: Napísal som a ešte stále píšem. Len pre Tvoju informáciu, aby si bol v prehľade: Hovorím zo seba, ale nehovorím nič nového. V podstate to je len čisté učenie Sokrata a Platóna, ktoré som však nenaštudoval z kníh, ale z vlastnej skúsenosti. Ďalšou postavou je Plotinus, ktorý Sokratovo učenie (mylne nazývané ako Platónova filozofia) po stáročiach znovu oživil. Ďalším je Origenés, ktorý verejne dokazoval, že Sokrates a Platón učili to isté, ako Ježiš z Nazaretu. Ak nevieš, Origenes bol exkomunikovaný z kresťanskej cirkvi 300 rokov po smrti na 2. Konstantinopolskom koncile a dodnes nebol nikým rehabilitovaný, ani protestantami. A za seba dodávam, že Buddha Šakjamuni tiež neučil nič iného, len tú istú pravdu, ku ktorej nezávisle na všetkých došiel vlastnou skúsenosťou, ako môže aj dnes ktokoľvek poznať a pochopiť...

Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!