Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

Budovať nový svet

Milan Rusko 18 Január 2011 PDF Tlačiť E-mail

FarmaJeden farmár si kúpil v Austrálii pozemok v panenskej krajine, ktorej sa ľudská ruka nedotkla. Vyklčoval les, zúrodnil polia, postavil domček sebe a svojej rodine a maštale pre zvieratá. Keď bol so všetkým hotový, zavolal miestneho farára, aby mu farmu posvätil a požehnal. Ako sa spolu prechádzajú po farme, farár je nadšený z usilovnosti a šikovnosti farmára a hovorí: "Krásne ste to tu s pomocou Pána Boha postavili." Na to farmár odpovie: "Ale pán farár, mali ste vidieť, ako to tu vyzeralo, keď tu Pán Boh hospodáril sám!"

Poučenie: Nechať veciam prirodzený priebeh je dobrá vec, ale zveľaďovať svet je krajšia.


Dnes sa veľa veciam necháva prirodzený priebeh. Enviromentalisti kričia: "Nechajme prírodu samú na seba!" Pravicoví ekonómovia volajú: "Nechajme trh sám na seba!" Liberáli kričia: "Dajme každému slobodu!" Aký to má dôsledok? Dôsledkom slobody je, že mnohí sú zotročení biedou a chudobou, ako snáď nikdy v dejinách. Sloboda trhu je len zámienka, aby ho niekto mohol ľahko ovládnuť. Sloboda morálky je len zámienka, aby niekto mohol prejavovať svoje egoistické sklony. Túto slobodu nazvali inžinieri a projektanti našej reality "hodnotami západnej civilizácie". Rôzni politológovia a ekonómovia ako veľkňazi nového náboženstva vystupujú v televízii a kážu ľuďom klaňať sa tejto viere a nebezpečným kacírom nazývajú každého, kto by chcel vyznávať iné hodnoty. Pod zámienkou slobody povýšili chamtivosť a boj o moc na piedestál svätosti a nedotknuteľnosti, ktorému sa všetci máme klaňať ako Bohu a cisárovi.

Hoci sme všetci zotročení nutnosťou zabezpečiť si živobytie, ja som nikdy nehľadal slobodu. To, čo som hľadal, sa dá zhrnúť do troch princípov: Múdrosť, ako poznanie a pochopenie, krása, ako pocit šťastia a naplnenia a dobro, ako aktívna tvorivosť krásy. Všetky tieto skutočné hodnoty sú neuveriteľne pošliapávané a drancované vojenskou čižmou našej pseudo-civilizácie a jej "západnými hodnotami" pseudo-slobody.

Dnes sa stretávame s dvomi pohľadmi na pravdu a krásu: Prvý je relativizmus, ktorí hovorí, že žiadna objektívna pravda, či objektívne dobro neexistuje. Každý má len svoju subjektívnu pravdu a svoje subjektívne dobro. Táto ideológia slúži vladárom sveta na to, aby si mohli v kľude povedať: Veď my bojujeme za pravdu, tú našu. A konáme len samé dobro, dobro pre nás. A celý svet zatiaľ stoná pod ich vojenskou čižmou.

Druhý pohľad je dogmatický. Ten zahrňuje všetko to, čo sa ľuďom diktuje cez médiá. Móda, politické názory, spôsob života. Všetko to, čo sa ovečkám podsúva ako pravdivé, krásne a dobré. Zatiaľ čo na teoretickej úrovni sa relativizuje, súčasne sú ľudia indoktrinovaní dogmami právd nového svetového náboženstva.

Čo sa s tým dá robiť? Vyčistiť ten Augiášov chliev, to chce samotného Herkula. Herkula, ktorý drieme v každom z nás. Ani dogmatizmus, ani relativizmus, čo je to? No predsa diskusia, dialóg, budujúci vzájomné porozumenie. Aby mohol byť nový svet postavený na skutočných hodnotách, nemôžu byť tieto ani dogmatické, ani relativistické.

Budovať nový svet
na princípe porozumenia, to nie je len nevyhnutnosť k záchrane sveta okolo nás, to je aj prirodzený dôsledok vnútornej duchovnej premeny človeka. A naopak, vnútorná duchovná premena je ľahšie umožnená v prostredí porozumenia. Problémom sveta nie je to, žeby ľudia nevedeli, čo porozumenie je, ale to, že väčšina ľudí sa prispôsobuje a spolupracuje s neporozumením, ktoré sa falošne nazýva slobodou.

Budovať nový svet znamená vytvárať priestor pre nové hodnoty, keď sme pochopili, že tie staré sú práchnivé a svet neudržia, ani nie sú blahom pre našu dušu. Nie je správne nechať Boha tohto sveta šafáriť ďalej samého. Človek je tvorcom a jeho úlohou je poznať pravdu, vnímať krásu a tvoriť dobro. Človek má svätú úlohu zúrodniť púšť v sebe aj okolo seba.

Budovať nový svet znamená prestať spolupracovať so zlom a začať budovať dobro. Dobro nie dogmatické, ani relatívne, ale dobro komunikatívne...


 

Milan Rusko

Komentárov (0)
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!