Používatelia Microsoft Internet Explorera :
Použite prosím kvalitný prehliadač Firefox alebo GoogleChrome !

Štúdium

6. Lekcia - O Bohu a podstate bytia

Milan Rusko 20 November 2011 PDF Tlačiť E-mail

StromAk mi niekto na otázku: "Čo je základným bodom Tvojho života?" odpovie slovom "Boh", je to, akoby mi nepovedal vôbec nič. O Bohu existujú veľmi rozmanité predstavy, vrátane predstavy ateistickej, že Boh nie je. Ako mám vedieť, čo si pod pojmom "Boh" niekto predstavuje? V tejto lekcii chcem poukázať na niečo, čo nie je vyfantazírovanou predstavou, ale je skutočnou realitou života každého z nás, ktorá nesporne existuje a ktorú proste len prehliadame, nevidíme, neuvedomujeme si. Hľadač pravdy hľadá skutočnú realitu vecí/javov, iluzionista hľadá ilúziu, či vieru.

 

5. lekcia - Pojednanie o hovne a klíčení

Milan Rusko 07 November 2011 PDF Tlačiť E-mail

KravkaHovno je vec prirodzená, každému známa, každého sa dotýkajúca, potreba naša každodenná. Nie je to nič neslušného, nič pohoršujúceho, iba ak by sa človek chcel pohoršovať nad niektorou časťou seba samého. Z hovna všetko pochádza a v hovno sa všetko zas obráti. Hovno pohnojí rastlinky, dá im vzrast, rastlinky nasýtia človeka aj zvieratá, zvieratá dajú človeku mlieko a vlnu, niekedy aj mäso a kožu. Človek sa nasýti, žije a tvorí. A kde to všetko skončí? V hovne. To je kolobeh hovna v prírode, večný a dokonalý. Človek nič podobného zatiaľ nevymyslel. Naša recyklácia, ku ktorej sme boli donútení, je len nedokonalou napodobeninou recyklácie hovna v prírode. Zatiaľ čo my, ľudia, sme zavalení odpadkami, stopercentne recyklovateľné hovno majestátne tróni nad prírodnými cyklami.

 

4. lekcia - priama demokracia a Zelená kniha Muammara Kaddáfiho

Milan Rusko 09 Apríl 2011 PDF Tlačiť E-mail

LíbyaNa počesť Líbyi, na ktorú sa vrhli vojská mnohých krajín ako draví vlci na stádo oviec, rád by som výnimočne zaradil tému zo Zelenej knihy Muammara Kaddáfího, ktorú nájdete na http://www.blisty.cz/files/2011/03/kaddafi-zelena-kniha.pdf.

 

 

.

 

3. lekcia - škola života a detstvo

Milan Rusko 19 Február 2011 PDF Tlačiť E-mail

Nízke TatryPodľa Jána Ámosa Komenského škola je základom života. Škola má vychovávať v prvom rade z nás Človeka a odlišovať ho od dobytku, ako povedal: "Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest". Podľa Komenského má škola učiť trom veciam: Poznávať seba a svet, ovládať seba, povzniesť k Bohu. Vzdelávanie chápal ako celoživotnú záležitosť. Škola má vychovávať Pansofii, všemúdrosti, univerzálnemu poznaniu. K tomu má viesť metóda synkritizmu - spájania vecí a videnia Jednoty všetkého, známa aj Platónovi. Tohto Komenského si ctili tak komunistickí budovatelia, ako aj súčasní kapitalistickí deštruktori, ale ani jedni, ani druhí mu nerozumeli.

 

2. lekcia - motivácia a očakávania

Milan Rusko 08 Február 2011 PDF Tlačiť E-mail

OčakávaniaPrvá lekcia je za nami. Snáď každý je teraz tak trošku vedcom, trošku filozofom, trošku nábožensky založeným, teda vieme pochopiť to dobré, čo ľuďom dávajú. Ale zároveň sme nad tým, vieme byť kritickí a sme pripravení hľadať nápravy chýb, ktorých sa tieto činnosti dopúšťajú. Prvou lekciou prešli všetci tí, ktorí aspoň tušia nejaký pozitívny zmysel všetkých troch činností. Duchovná cesta nie je nič iné, len vrátiť všetkým trom ich pôvodné poslanie a sfunkčniť ich pre blaho seba, svojho okolia a ľudstva.

Netreba zabudnúť, čo kto pochopil v tejto téme, pretože sa k nej budeme neustále vracať v novšom a rozšírenejšom pohľade.

 

 

Škola života - 1. lekcia

Milan Rusko 02 Február 2011 PDF Tlačiť E-mail

Zatmenie slnkaO Škole života

Vitajte v prvej lekcii prvého stupňa Školy života. Cieľom Školy života je vytvoriť nejakú platformu a systém na duchovný rozvoj človeka. Rozvoj univerzálny, všeľudský, otvorený. Škola života prosím nie je môj výmysel, je to spoločné dielo všetkých, ktorí sa pripoja. Vyžaduje ľudí otvorených hľadaniu pravdy, otvorených hľadaniu vnútornej premeny, ľudí spoločenských, v prvom rade komunikatívnych. Nevyžaduje ľudí veriacich, ani duchovných, hoci tieto veci nie sú na prekážku.

 

Škola života začína

Milan Rusko 25 Január 2011 PDF Tlačiť E-mail

MagnóliaMožno však týmto začiatkom práve skončí.

Ahoj Banská Bystrica,
žiješ, či ešte spíš po oslavách nového, jedničkového roku? Ľudia, dali ste si nejaký záväzok na začiatku roku? Ty sám, ktorý toto čítaš, Zuzka, Milan, Janka, Majka, Miloš, Ivka, chcel by si niečo vo svojom živote pohnúť ďalej? Je niečo, v čom by si chcel prekonať seba samého? Objaviť niečo nové, urobiť niečo nezvyčajné, proste vystúpiť z kruhu, z kolobehu obyčajnosti, zo samsáry stereotypu? Možno by tu bola možnosť, ako by sme si v tom mohli pomôcť?

 

Budovať nový svet

Milan Rusko 18 Január 2011 PDF Tlačiť E-mail

FarmaJeden farmár si kúpil v Austrálii pozemok v panenskej krajine, ktorej sa ľudská ruka nedotkla. Vyklčoval les, zúrodnil polia, postavil domček sebe a svojej rodine a maštale pre zvieratá. Keď bol so všetkým hotový, zavolal miestneho farára, aby mu farmu posvätil a požehnal. Ako sa spolu prechádzajú po farme, farár je nadšený z usilovnosti a šikovnosti farmára a hovorí: "Krásne ste to tu s pomocou Pána Boha postavili." Na to farmár odpovie: "Ale pán farár, mali ste vidieť, ako to tu vyzeralo, keď tu Pán Boh hospodáril sám!"

Poučenie: Nechať veciam prirodzený priebeh je dobrá vec, ale zveľaďovať svet je krajšia.

 

Pozvánka na stretnutie do čajovne vo štvrtok 13.1.2011

Milan Rusko 10 Január 2011 PDF Tlačiť E-mail

Ahojte, po vianočnej a trojkráľovej prestávke pokračujú stretnutia v čajovni Čarovni na tému Hľadanie duchovnej cesty.

 

Pozvánka - Vianoce 2010

Milan Rusko 24 December 2010 PDF Tlačiť E-mail

Ahojte. Tento štvrtok bude stretnutie v čajovni trošku vo vianočnom duchu.

 

Stretnutia

Milan Rusko 05 December 2010 PDF Tlačiť E-mail

Živé stretnutia sú základným princípom školy života. Rozhovory a zdieľania, spoločné hľadanie pravdy, porozumenie a tolerancia, vzájomná pomoc a spolupráca, to sú piliere zdravej spoločnosti, zdravých medziľudských vzťahov a základ zdravého duševného a duchovného vývoja jednotlivca.